moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Okręty logistyczne dla marynarki wojennej

Największe stocznie z całego świata chcą zbudować dla polskiej marynarki wojennej nowy okręt wsparcia logistycznego oraz zbiornikowiec paliwowy. Rozmowy o technicznych parametrach okrętów MON prowadzi z kilkunastoma firmami, są wśród nich także polskie spółki. Szacunkowy koszt zakupu obu jednostek to ponad miliard złotych.

Jednym z używanych obecnie przez marynarkę wojenną zbiornikowców jest ORP „Bałtyk”.

Program modernizacji marynarki wojennej zakłada, że w ciągu dziesięciu lat flota wojenna dostanie nie tylko nowe jednostki bojowe – okręty podwodne, patrolowe, obrony wybrzeża i niszczyciele min, ale również okręty logistyczne.

W pierwszej kolejności wojsko chce kupić okręt wsparcia logistycznego oraz zbiornikowiec paliwowy. Priorytetem jest ten pierwszy. W 2008 roku przebudowano bowiem ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” na okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej i od tamtej pory marynarka wojenna nie ma żadnego okrętu wsparcia logistycznego. Z kolei dwa zbiornikowce paliwowe, którymi dysponuje, trzeba będzie wycofać ze służby za kilka lat. ORP „Bałtyk” (projekt ZP1200) służy bowiem od 1991 roku, a Z-8 (projekt B199) – od 44 lat.

Procedura zakupu okrętu wsparcia logistycznego i zbiornikowca już ruszyła. Rozpoczęła się od dialogu technicznego z firmami, które mają w swojej ofercie interesujące armię typy okrętów. Termin zgłaszania się do Inspektoratu Uzbrojenia MON upłynął pod koniec września.

Stocznie zainteresowane

Zainteresowanie okazało się ogromne. Do rozmów na temat okrętów wsparcia logistycznego zgłosiło się jedenaście podmiotów. Wśród nich największe na świecie firmy z branży stoczniowej – niemiecki ThyssenKrupp Marine Systems, hiszpańska Navantia, koreański Hyundai, włoski Fincantieri i konsorcjum firm tureckich AYCOM i STM. Ale także polskie stocznie: Remontowa Shipbuilding, Nauta, Marynarki Wojennej (w konsorcjum z Rolls-Royce), Damen oraz krajowe spółki Enamor oraz KenBIT.

Dialogiem technicznym w sprawie zbiornikowca zainteresowanych jest dziewięć firm. Podobnie jak w przypadku „logistyka” swój akces do rozmów zgłosiły polskie stocznie: Remontowa Shipbuilding, Nauta i Marynarki Wojennej oraz krajowe spółki Enamor i KenBIT. Są też liczące się, światowe koncerny, poza Navantią, koreańskim Hyundaiem oraz konsorcjum firm tureckich AYCOM i STM, także francuski gigant branżowy – DCNS.

Jakich okrętów szuka wojsko

Producenci otrzymali wstępne wymagania techniczne. Marynarka wojenna chce, aby jednostka wsparcia logistycznego miała około 10 tysięcy ton wyporności, około 130 metrów długości i 25 – szerokości. Ma też osiągać prędkość maksymalną co najmniej 25 węzłów. Okręt musi mieć również hangar oraz lądowisko dla śmigłowca pokładowego. Ma być w stanie zabrać (magazynować) od 3000 do 6000 ton paliwa oraz od 500 do 1000 ton wody. Zaokrętować ma się na nim od 100 do 200 żołnierzy.

Nieco mniej szczegółowa jest specyfikacja przyszłego zbiornikowca, gdyż producentom przekazano jedynie oczekiwanie dotyczące funkcjonalności okrętu. I tak, ma on posiadać magazyny w których zmieści się 1500 ton paliwa, 200 ton wody oraz miejsce na trzy 20-stopowe kontenery – dwa chłodnicze na żywność oraz jeden na uzbrojenie i sprzęt wojskowy. Jeśli chodzi o system przekazywania paliw, to obsługujące go dwie pompy mają mieć wydajność 150 metrów sześciennych na godzinę.

Dialog techniczny do listopada

Rozmowy z producentami zaplanowano na jesień. – Oba dialogi techniczne powinny się zakończyć do końca listopada – mówi ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Na razie jednak nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony przetarg w sprawie zakupu zbiornikowca paliwowego i okrętu wsparcia logistycznego. Harmonogram Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2012-2022 zakładał, że armia dostanie okręty do 2026 roku. Niewykluczone, że dzięki zapowiadanemu zwiększeniu budżetu obronnego do 2 procent PKB uda się kupić je szybciej. Szacunkowy koszt obu inwestycji to ponad miliard złotych.

Program modernizacji marynarki wojennej przewiduje, że w najbliższych dziesięciu latach na zakup nowych okrętów nasze wojsko będzie co roku przeznaczać ponad miliard złotych. Siły morskie mają otrzymać m.in.: trzy nowe okręty podwodne, trzy okręty patrolowe z funkcją zwalczania min – kryptonim Czapla, trzy okręty obrony wybrzeża – kryptonim Miecznik, trzy niszczyciele min – kryptonim Kormoran II, okręt rozpoznania elektronicznego Delfin; okręt wsparcia działań połączonych Marlin; okręt ratowniczy Ratownik oraz pływającą stację demagnetyzacyjną Magneto.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1413654900
Z Słupska do Karskrone F-16 leci z max prędkością leci 5 i pół minuty.
39-FF-C3-6D
~Katol
1413647520
1. zostaje "drugi 90 %" produkowane w kraju . To co przypływa jest nie potrzebne na wojnie. Np banany i chińskie trampki. Z punktu prowadzenia wojny import jest nie istotny. 2 Surowce w europie - gaz i ropę rozprowadza się rurociągami. 3. Prosiłem o argumenty wspierające utrzymanie floty na Bałtyku zamiast lotnictwa i NSM . Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na np 50 000 Szeregowych a Ty piszesz coś o piratach na Bałtyku i innych niestworzonych historiach. Napisz mi dlaczego potrzebujemy na Bałtyk okrętów a nie : Ostrygi , F-35 i śmigłowców z przeciokrętowymi , sonarami + MU-90. Dlaczego mamy wydać 10 mld zł na OP - nie mając średniej klasy BWP'a? Nic nie pływa pod polską banderą. Sprawdź zasięg od brzegu AGM-158 jassm. 50 000 Zawodowych Szeregowych dobrze zmotywowanych, wyszkolonych,uzbrojonych , dowodzonych to siła z którą każdy musi się liczyć. A z Bałtyku do warszawy łódką daleko .. Bliżej do Szwecji.
39-FF-C3-6D
~Nathan
1413565920
Ok. Proszę bardzo. Trzy argumenty. 1.Ponad 90 procent tego co kupujemy za granicą przybywa do nas transportem morskim. Armatorzy, których statki przybywają do naszych portów mają w nosie twoje 50 tys. szeregowych ćwiczących w Drawsku, ich interesuje bezpieczeństwo szlaków żeglugowych. 2.Dywersyfikacja surowców energetycznych. Nie po to wydajemy miliardy złotych na gazoport w Świnoujściu by byle fregata z Piławy mogła zablokować pod byle pozorem (walka z piratami na wodach międzynarodowych, bezpieczeństwo środowiska naturalnego) każdy płynący do niego transport. Czym taki transport ochronisz? Kutrami Straży Granicznej z dwoma karabinami PK? Jak uchronisz transport przed atakiem wrogiego okrętu podwodnego? Wykryjesz go zarzucając siedzi między Darłowem a Bornholmem? Nie mając sił by przeciwdziałać wrogi OP może nawet w czasie pokoju zatopić/uszkodzić gazowiec a właściciel tego OP będzie mówił, że to nie on, że gazowiec wpadł na minę z II WŚ. Jak udowodnisz, że było inaczej? Jak bez floty zapewnisz czystość torów od min? 3.W razie zagrożenia siły sojusznicze będą szły morzem a nie lądem. Jeden transportowiec ro-ro (lub samochodowiec) bierze na pokład brygadę pancerną lub zmechanizowaną. Aby przewieźć tą samą brygadę lądem musisz zapewnić bezpieczny przejazd 40 eszelonów kolejowych. Co łatwiej zabezpieczyć, co szybciej dotrze - jeden konwój morski czy te 40 eszelonów? Zresztą Sojusz wyraził się 2 lata temu jasno - nie będzie znaczącej pomocy - czy to w sile bojowej czy materiałowej - jeśli nie zabezpieczymy (MY! Nie inni) dojścia choćby do jednego naszego portu. Tyle. Mam nadzieję, że ci wystarczy.
80-1D-54-08
~ja
1413561960
Takie okręty powinny być silnie bronione sprzętem na własnym pokładzie. Czym? działkami 23mm? Tylko takie oferuje na dzień dzisiejszy nasz przemysł a mógłby lepsze (HYDRA). Żenada!
4A-57-54-77
~Katol
1413553620
~Nathan - tk to nie ja. Całki mi na studiach wytłumaczyli. Spróbuj .. . logiczne argumenty na poparcie floty na Bałtyk. Proszę. Z pokorą.
75-2A-D3-43
~Nathan
1413547800
@Katol (jeśli się nie mylę - na innym portalu znany jako @tk) - biorąc za punkt wyjścia twój pogląd wyrażony w tych twoich dwóch krótkich postach, żadne logiczne, specjalistyczne czy fachowe wytłumaczenie nie wpłynie na twój sposób postrzegania spraw morskich i związku morza z gospodarką kraju, więc nie sądzę by ktokolwiek miał chęć pokusić się o wytłumaczenie. Bywaj zdrów!
80-1D-54-08
~Katol
1413545820
Czy ktoś jest wstanie logicznie uzasadnić mi utrzymywanie tej formacji na Bałtyku ? Koszt / efekt ?
0E-04-54-17
~Katol
1413545640
Quiz co bardziej wzmocni obronność RP : 1. Logistyk , 3 OP . 2. 50 000 wyszkolonych i uzbrojonych Szeregowych . ?
0E-04-54-17

Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ratownicy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Ostatnia droga Pileckiego
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Podróż po AWACS-ie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
WAM wraca po latach
Centrum Szkolenia WOT świętuje
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Broń Hitlera w rękach AK
Przysięga w Limanowej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO