moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze wyremontowali drogi

Mieszkańcy gminy Hanna na Lubelszczyźnie nie będą grzęznąć w błocie i jeździć uciążliwymi objazdami po obfitych deszczach czy wiosennych roztopach. Problemy komunikacyjne się kończą, bo żołnierze z Dęblina wyremontowali kilkanaście lokalnych dróg.

Żołnierze 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego od maja wybudowali i wyremontowali 25 przepustów, profilują także nawierzchnie, utwardzają tłuczniem i gruzobetonem miejsca, gdzie tworzyły się wyrwy i kałuże. W szczególnie grząskim i podmokłym terenie układają betonowe płyty, aby droga się nie zapadała.

Pomoc dla lokalnej społeczności odbywa się w ramach szkolenia specjalistycznego. Wykorzystując wywrotki na pojazdach Iveco i Man, samochód ciężarowo-terenowy Star 944, koparkę K-K407C na pojeździe Star 266, ładowarkę SŁ-34, koparko-ładowarkę UMI, walec WDS-10H, równiarkę DZ-122A oraz piły spalinowe, swoje fachowe umiejętności doskonali 16 żołnierzy z plutonu drogowego. – Pod względem zdobywania doświadczeń jest to doskonała forma szkolenia. Ani na placu ćwiczeń w jednostce, ani na żadnym poligonie takiego zakresu prac drogowych nie można byłoby wykonać – mówi ppor. Marcin Lizner, dowódca plutonu drogowego kierujący pracami.

Żołnierze na drogach gminy Hanna pracują od poniedziałku do piątku. Mieszkają w budynku miejscowej straży pożarnej. Lokalne władze zapewniły wyżywienie.

Remonty mają się zakończyć 30 października. Dla żołnierzy dęblińskiego batalionu podporządkowanemu 2 Inowrocławskiemu Pułkowi Inżynieryjnemu nie będzie to jednak ostatnia akcja pomocy. – Jeszcze w tym roku w gminie Kazimierz Dolny wybudujemy 15-metrowy most o konstrukcji stalowej z drewnianą nawierzchnią. Przeprawa będzie miała nośność 15 ton i zastąpi konstrukcję zniszczoną przez powódź – zapowiada ppłk Adam Bednarczyk, dowódca batalionu. O pomoc wystąpiły niedawno do MON lokalne władze i wszystko wskazuje na to, że zgodę otrzymają.

Saperzy z Dęblina wcześniej także pomagali mieszkańcom Lubelszczyzny. W sierpniu tego roku z okazji Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa wybudowali w okolicy dwie tymczasowe przeprawy pontonowe. Jedna powstała w okolicy miejscowości Zbereże w powiecie włodawskim, druga w Kryłowie w powiecie hrubieszowskim.

Wojskowe jednostki odbudowy powstały w armii z myślą o niesieniu pomocy cywilom. Ich żołnierze są wyposażeni w specjalistyczny sprzęt do ratowania ludzi i mienia w przypadku klęsk żywiołowych. Ich zadaniem jest też pomoc po przejściu żywiołu, na przykład remonty zerwanych mostów czy naprawa dróg.

Dotąd utworzono cztery takie jednostki. W 2 Inowrocławskim Pułku Inżynieryjnym, przy 3 Batalionie Inżynieryjnym w Nisku, w składzie 4 Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie i w strukturach 1 Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie. Do końca roku ma powstać w wojsku dziesięć takich wyspecjalizowanych pododdziałów, np. w Szczecinie i Kazuniu.

Żołnierze z jednostek odbudowy wybudowali w tym roku trzy mosty, trzy inne wyremontowali. Zbudowali dwie tymczasowe przeprawy pontonowe. Dwa razy rozbierali pomosty na brzegach jezior. W miejscowości Jeżewo w województwie kujawsko-pomorskim remontowali pomost do czerpania wody w celach przeciwpożarowych, a w gminie Polkowice pomagali specjalistom z KGHM w wykonaniu badań geotechnicznych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: ppor Marcin Lizner

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsi na oceanie
 
Wojskowe Oscary przyznane!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zmiany w dodatkach stażowych
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Polska wiktoria na Monte Cassino
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pływacy i maratończycy na medal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
I zdobyliśmy!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Uwaga, transformacja!
Ameryka daje wsparcie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zapraszamy na Festiwal
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO