moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Operatorzy radiostacji po egzaminach

Jak przygotować do pracy radiostację lotniczą, zaprogramować kanały oraz nawiązać łączność – tego uczyli się żołnierze sił powietrznych. W zegrzyńskim Centrum Szkolenia zdawali egzamin końcowy. Teraz od między innymi ich pracy zależeć będzie jakość łączności na lotniskach.


Systemy radiowe są jednym z podstawowych środków łączności w siłach zbrojnych większości państwa świata. Polskie wojsko wykorzystuje w tym celu kilkanaście rodzajów radiostacji. – Kursy z ich obsługi organizowane są u nas cyklicznie w ciągu całego roku. Biorą w nich udział żołnierze ze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych – tłumaczy kpt. Krzysztof Baran, oficer prasowy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Lotnicza radiostacja

Tym razem do podwarszawskiej „kuźni łącznościowców” przyjechało 12 żołnierzy: podoficerów i szeregowych zawodowych. Na co dzień pracują w składzie obsług technicznych lotnisk w m.in. Radomiu, Świdwinie i Krakowie. Do Zegrza przyjechali, by nauczyć się obsługi radiostacji lotniczej XT 452 U8U. – To nowoczesna cyfrowa radiostacja, która jako pierwsza, kilka lat temu, zaczęła wypierać analogowe radiostacje lotnicze. Obecnie w systemach powietrznej łączności radiowej to jeden z głównych tego rodzaju sprzętów. Zapewnia on wymianę informacji między korespondentami będącymi na ziemi i w powietrzu – tłumaczy mł. chor. Marcin Tulin, starszy instruktor cyklu łączności.

„XT” wykorzystywane są chociażby do zabezpieczenia łączności z myśliwcami MiG 29 i Su-22. Używa ich także marynarka wojenna – tu służą do łączności lotniczej okrętów ze śmigłowcami brygad lotnictwa, np.: Mi-17, W-3 Sokół czy Bryza.

Kurs w Zegrzu trwał dwa tygodnie. Żołnierze rozpoczęli naukę od abecadła łącznościowca. Poznali podstawowe pojęcia z tej dziedziny, jak choćby sposoby propagacji fal radiowych czy zasady działania łączności radiowej. Zapoznani zostali też z aktualnymi przepisami prowadzenia korespondencji w sieciach powietrznych i sposobem jej zapisywania. – Choć to nie oni będą bezpośrednio rozmawiać z pilotem, to od ich pracy, od przygotowania radiostacji i zapewnienia sprawności jej działania, będzie zależała jakość łączności pomiędzy nawigatorem prowadzącym statek powietrzny z ziemi a pilotem. Dlatego to tak ważne elementy tego szkolenia – dodaje mł. chor. Tulin.

Doświadczenie to podstawa

Potem nadszedł czas na szkolenie praktyczne. Żołnierze uczyli się m.in. budowy sprzętu, przygotowania go do pracy, ustawiania zadanej częstotliwości, strojenia i funkcji poszczególnych paneli. Poznali działanie na przykład panelu częstotliwości ratunkowych, które obowiązują, gdy w powietrzu dochodzi do sytuacji awaryjnych.

Jak przyznaje instruktor to właśnie praktyka podczas podobnych kursów sprawia słuchaczom najwięcej problemów. – Trzeba pamiętać, że większość osób ma z takim sprzętem do czynienia po raz pierwszy. Współczesne radiostacje są stosunkowo nietrudne w obsłudze, więc w dwa tygodnie możemy nauczyć żołnierzy podstaw działania na nich. Żeby płynnie pracować na radiostacji, niezbędne jest jednak doświadczenie i praktyka – dodaje podoficer.

W piątek słuchacze zdawali egzamin końcowy, w czasie którego sprawdzana była wiedza teoretyczna i praktyczna. Podczas tej ostatniej żołnierze mieli do wykonania zadania, których uczyli się w ostatnich dniach. – To były standardowe czynności, czyli na przykład przygotowanie sprzętu do pracy czy ustawienie danych parametrów – mówi mł. chor. Tulin. Wszyscy otrzymali świadectwa ukończenia kursu.

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki powstało w październiku 1997 roku na bazie rozformowanej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności i Centrum Szkolenia Łączności w Legnicy. Jest placówką, która szkoli kadry łączności dla potrzeb całych Sił Zbrojnych RP.

Szkolą się tu m. in. żołnierze zawodowi i pracownicy wojska na kursach specjalistycznych (w tym również na potrzeby Polskich Kontyngentów Wojskowych), żołnierze służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych oraz słuchacze szkół i uczelni wojskowych.

PG

autor zdjęć: CSŁiI

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesna łączność dla armii
 
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zielone światło dla Barbary
Szczury Pustyni dotarły do Polski
„Avenger” na Monte Cassino
Lekcje z frontu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pierwszy skok
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Invictus w zimowym stylu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Air Show ’25 – do zobaczenia
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Abramsy pod dobrą opieką
Nowy szef CWCR
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W rezerwie pasywnej będą oceny
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lista trupich główek
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rakietowy szach
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szef MON-u w Brukseli
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mocny sygnał od NATO
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zamiana po włosku
Liban uznany za strefę działań wojennych
Offset dla „Wisły”
Śnieg może być groźną bronią
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Spadochroniarze na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Ślubowanie kadetów OPW
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Skromny początek wielkiej wojny
Cud w Trewirze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wojna o porządek świata
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO