moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spadochroniarze wylądowali na pustyni

120 żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej i ważące kilka ton zasobniki towarowe zrzucono na spadochronach na Pustynię Błędowską. Żołnierze desantowali się po zmroku z pokładu amerykańskich transportowców C-130 Hercules, które do Polski przyleciały w ramach kolejnej zmiany pododdziału Aviation Detamchment.


– Szkolenie z Amerykanami z Aviation Detachment miało trwać przez cały ubiegły tydzień. Niestety, ze względu na złą pogodę udało się zorganizować tylko jeden zrzut żołnierzy i jeden tary desantowej – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. W obu przypadkach desantowanie odbyło się po zmroku. Dla polskich żołnierzy była to dobra okazja do ćwiczeń. – Nie tylko dla desantujących się skoczków, lecz także i dla kompanii zabezpieczającej zrzutowisko. To oni musieli najpierw oznaczyć teren w podczerwieni, a później odpowiednio podjąć desantowane ładunki – dodaje kpt. Gil.

Nocny desant

Jak wyglądało szkolenie? Tuż po zmroku dwa amerykańskie transportowce wystartowały z lotniska w podkrakowskich Balicach. Nad Pustynią Błędowską z samolotów lecących z prędkością ok. 300 km/h na wysokości 400 metrów desantowało się 120 żołnierzy. Każdy z nich spadał na spadochronach o małej sterowności AD-95. Kilkadziesiąt sekund później żołnierze wylądowali na Pustyni Błędowskiej. Spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa (16 Batalion Powietrznodesantowy) desantowali się z pokładu amerykańskich maszyn, które do Polski przyleciały na kolejną zmianę Aviation Detachment. Ludzi i samoloty wysłało 182 Skrzydło Lotnictwa Transportowego z Peorii w Illinois. Jeżeli pogoda pozwoli, to podobne szkolenie zostanie powtórzone. Lotnicy zza oceanu zostaną w Powidzu jeszcze przez tydzień. Dodatkowo, z pokładu polskiego C-130 Hercules zrzucono kilka ton ładunków. Trzy zasobniki CDS (każdy ważył ok. 700 kg) lądowały na spadochronach ważących około 60 kilogramów. Czasza takiego spadochronu ma około 300 metrów kwadratowych powierzchni.

Sky Soldiers bez skoków

W ubiegłym tygodniu do Krakowa przyjechali także amerykańscy spadochroniarze ze 173 Brygady Powietrznodesantowej. Przeszło setka „Sky Soldiers” z batalionu stacjonującego w Grafenwoehr w Niemczech miała wspólnie z polskimi spadochroniarzami, lotnikami z Powidza i pododdziału Aviation Detachment wziąć udział w szkoleniu desantowym. Niestety, plany żołnierzom pokrzyżowała pogoda. – Amerykanie wzięli udział w zajęciach taktycznych na Pustyni Błędowskiej i przeszli szkolenie naziemne przygotowujące ich do skoku. Ostatecznie desantowania nie udało się przeprowadzić – przyznaje kpt. Aleksandra Dziedzicka, z dowództwa 6 Brygady.

6 Brygada Powietrznodesantowa jest jedyną w pełni spadochronową jednostką w polskiej armii. Żołnierze tej formacji mogą działać jako desant lub prowadzić działania desantowo-szturmowe z pomocą śmigłowców. W skład 6 BPD wchodzą jednostki z Krakowa, Gliwic i Bielska-Białej. Żołnierze 6 Brygady co roku wykonują blisko 20 tysięcy skoków spadochronowych. Brygada współpracuje z różnymi jednostkami powietrznodesantowymi państw NATO. Najczęściej polscy spadochroniarze szkolą się z Amerykanami, Kanadyjczykami i Niemcami.

MKS

autor zdjęć: Bartosz Bera / rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze

~sójka
1414484640
od kiedy wymienią te stare hełmy na nowe? kojarzę że było zamówienie na nowe hełmy które jesienią miały trafić do desantu
FB-51-0B-54
~gość
1414443180
Do końca listopada pozostał miesiąc i 4 dni. Polscy spadochroniarze nadal mają na głowach hełmy wz.63. Jak do tej pory nie ma nowego hełmu (niby jest, ale go nie ma). Co z dokumentacją dla zamawiającego? Zamawiający i wykonawca czekają na ostatnią chwilę żeby spotkać się w sądzie?
03-F0-60-DC

Leopardy jadą na poligon
 
Nowoczesna łączność dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Abramsy pod dobrą opieką
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Którą drogą do armii?
Będzie za co kupić koreańską broń
Wojenny bohater na szubienicy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mocny sygnał od NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Priorytety dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Kleszcze dla wojska
Eurofightery znowu w Polsce
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lista trupich główek
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wojna o porządek świata
Zamiana po włosku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Telefon zaufania dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Palmiry – miejsce kaźni
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Bruksela przed szczytem
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO