moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Korpus oficerów zasilili absolwenci

186 podchorążych zostało dziś uroczyście promowanych na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Promocja absolwentów szkół wojskowych odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Ponad 140 z nich ukończyło dęblińską Szkołę Orląt. Po raz pierwszy w niemal 90-letniej historii tej uczelni prymuską została kobieta.


– Jesteśmy na etapie transformacji, realizujemy ambitny program modernizacji technicznej. Dlatego Siłom Zbrojnym potrzeba dziś dowódców, którzy mają nie tylko autorytet, ale także siłę i odwagę we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Tylko tacy oficerowie mogą skutecznie połączyć nowoczesność z odpowiedzialnością, odpowiednimi umiejętnościami, wykształceniem i wyszkoleniem – zaznaczył generał Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zwracając się do nowo mianowanych oficerów.

Jesteście spadkobiercami tradycji oręża polskiego

Uroczysta promocja absolwentów szkół wojskowych odbyła się na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Do tego miejsca nawiązał gen. Gocuł. – Obejmując stanowiska służbowe pamiętajcie, że jesteście spadkobiercami pięknej i bogatej tradycji oręża polskiego. Grób Nieznanego Żołnierza jest symbolem heroicznej walki Polaków o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Świadomość dokonań i ofiary poprzedników stanowi żołnierski drogowskaz oraz zobowiązanie do nieustającej, indywidualnej i zbiorowej troski o losy Polski – podkreślał szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W sumie do stopnia podporucznika mianowanych zostało 186 osób. Wśród nich znalazło się 44 podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Pozostałe 142 osoby to absolwenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. – Wśród mianowanych większość stanowią podchorążowie, którzy studiowali w systemie studiów pięcioletnich. Ale stopień podporucznika otrzymało też dziś kilkunastu absolwentów dwuletniego kursu oficerskiego oraz podoficerowie, którzy odbyli u nas sześciomiesięczny kurs oficerski – mówi ppłk Janusz Chojecki, oficer prasowy uczelni.

Tytuł prymusa zdobyła kobieta

To 118. promocja „Szkoły Orląt”, ale po raz pierwszy w niemal 90-letniej historii WSOSP pierwszą lokatę uzyskała kobieta – ppor. pil mgr inż. Ewa Maj, absolwentka kierunku lotnictwa i kosmonautyki w specjalności pilota samolotu transportowego. Jej średnia to 4,83.

Wręczenie patentów oficerskich absolwentom WSOSP. Najlepsza na roku była ppor. pil mgr inż. Ewa Maj (na zdjęciu: pierwsza z lewej).

– Cieszę się, że z taką lokatą udało mi się skończyć te niełatwe studia. Dzisiejszy dzień i promocja będąca podsumowaniem mojej pięcioletniej edukacji. Dla mnie to także początek nowego rozdziału w życiu. Nie mam obaw, bo dotąd nie brakowało mi entuzjazmu i zapału do rozwijania własnych umiejętności. Wierzę, że sobie poradzę – zapewnia ppor. Maj.

Już 23 grudnia pani oficer obejmie pierwsze stanowisko służbowe. Będzie pilotem samolotu transportowego Bryza w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Drugą lokatę wśród absolwentów dęblińskiej WSO uzyskała ppor. pil mgr inż. Joanna Słomiana (średnia ocen 4,69, specjalność pilot samolotu transportowego), trzecią zaś ppor. pil mgr inż. Miłosz Tomaszkiewicz (średnia ocen 4,57, specjalność pilot śmigłowca).

Po akcie promowania młodzi oficerowie złożyli oficerskie ślubowanie oraz zgodnie z tradycją odśpiewali „Pieśń Rycerską”.


Biskup polowy: bądźcie wzorem do naśladowania

Przed uroczystościami na pl. Piłsudskiego absolwenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Akademii Marynarki Wojennej (AMW) i Wojskowej Akademii Technicznej wzięli udział we Mszy św. w katedrze polowej. – Piszcie piękną historię swojego młodego życia, zdobywajcie kolejne awanse, bądźcie dla innych przykładem i wzorem do naśladowania w podejmowaniu odważnych decyzji i pokonywaniu wszelkich trudności. Życzę Wam, abyście nigdy nie zamienili życia godnego oficera Wojska Polskiego na życie wygodne. Służcie Bogu i Ojczyźnie zawsze z uśmiechem, pasją i entuzjazmem – mówił do absolwentów szkół wojskowych biskup polowy Józef Guzdek. I dodał, że dziś skończył się pewien etap życia podchorążych. – Dotąd nieustannie byliście obdarowywani przez innych, ale już wkrótce zostaniecie skierowani do miejsca służby z poleceniem, aby innych ubogacać. Nieustannie troszcząc się o własny rozwój, weźmiecie odpowiedzialność za rozwój powierzonych wam ludzi – podkreślał biskup Guzdek.

PG

autor zdjęć: profil FB - Siły Powietrzne, kpr. pchor. Daniel Młynarczyk, Ordynariat Polowy WP

dodaj komentarz

komentarze

~Monika
1416837660
Serdeczne pozdrowienia dla ppor. Ewy Maj. Cała Bychawa Ci gratuluje!
10-8A-57-D2
~płk Piotr Kowaluk
1416743220
Czy dywan znajdujący się na podium, na którym odbywa się promocja, powinien mieć symbole wojskowe (biało - czerwona szachownica), które są deptane? Moja uwaga dotyczy nie tylko pierwszego zdjęcia ilustrującego artykuł, ale i innych uroczystości, nie mówiąc o "uroczystym przecinaniu", na różnego rodzaju otwarciach, biało - czerwonej wstęgi. Co ma na ten temat do powiedzenia Departament Wychowania i Promocji Obronnosci? płk Piotr Kowaluk
7A-7D-43-AA
~hoyden
1416680280
Tak ? A po jakiej specjalności ? Bo chyba nie po pilotażu.
BF-DA-26-C1
~arni
1416675120
fajnie do nas tez przyszła nie dawno pani ppor. po deblinie i co robi ?? sprawdza zeszyty samokształcenia st.szeregowym parodia pozdrowienia jw Darzewo kolo koszalina
75-FC-CB-67

V Korpus z nowym dowódcą
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Prawda o zbrodni katyńskiej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Front przy biurku
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zachować właściwą kolejność działań
Rakiety dla Jastrzębi
Ocalały z transportu do Katynia
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Odstraszanie i obrona
Przygotowania czas zacząć
Kolejne FlyEle dla wojska
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO