moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy pancerniacy pokonali Brytyjczyków

Zwycięstwem żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej zakończyły się międzynarodowe turnieje w piłce nożnej i siatkowej, które w niedzielę odbyły się w Świętoszowie. Gospodarze wygrali z drużynami reprezentującymi Anglię i Walię. Pomysł zorganizowania polsko-brytyjskich rozgrywek zrodził się przy okazji ćwiczeń „Black Eagle-14”.

Mecz Polska-Walia.

W meczu otwarcia turnieju piłkarskiego gospodarze pewnie pokonali Walijczyków. Do przerwy piłkarze z 10 BKPanc prowadzili 2:0 (bramki zdobyli st. szer. Marcin Łojko i st. szer. Grzegorz Mazurek). W drugiej połowie pancerniacy ze Świętoszowa również strzelili dwa gole. Na listę strzelców wpisali się st. szer. Jacek Adamowicz i st. szer. Daniel Szkarapat. Mecz zakończył się wynikiem 4:0. Walijczykom nie udało się zdobyć żadnej bramki także w spotkaniu z Anglikami. Ci strzelili aż cztery razy. Bramki zdobyli: st. kpr. Lewis M'Cormick, st. kpr. James Cook, st. kpr. Tom Mackemsley i kpr. Ian Freitag.

W spotkaniu o pierwsze miejsce, do przerwy, żołnierze z 10 BKPanc - w większości piłkarze Piłkarskiego Klubu Sportowego Twardy – prowadzili 1:0. Gola w 11. minucie strzelił st. szer. Marcin Łojko, młodszy z dwóch braci, którzy w tym sezonie w spotkaniach o punkty w klasie okręgowej zdobyli razem 31 bramek (15 - Marcin i 16 - Dariusz). Po przerwie, na listę strzelców wpisał się st. kpr. Andy White. Remis nie trwał długo. W 32. min gola dla gospodarzy strzelił kpr. Dariusz Łojko.

W zwycięskiej drużynie grali: bramkarz szer. Tomasz Kowalczyk, ppłk Mariusz Bolecki, mjr Leszek Zbąski, kpr. Dariusz Łojko, kpr. Adam Marcinkowski, st. szer. Krystian Chruścicki, st. szer. Łukasz Iwaniak, st. szer. Marcin Łojko, st. szer. Daniel Szkarapat, st. szer. Janusz Szkarapat, st. szer. Sebastian Tylutki i szer. Piotr Rudek (wszyscy są zawodnikami Twardego Świętoszów) oraz st. szer. Jacek Adamowicz (Orzeł Lubawka - drużyna klasy A) i st. szer. Grzegorz Mazurek (Nysa Przewóz - klasa B).

Siatkarski pojedynek Polska-Anglia.

Pod siatką w kraju mistrzów świata

W Świętoszowie zmierzyli się także siatkarze. Na początek siatkarskiego turnieju walczyli Anglicy z Walijczykami. W pierwszym secie Anglicy szybko objęli prowadzenie 8:0. Później mecz się wyrównał, ale zwycięstwo (25:19) i tak należało do Anglików. Drugi set skończył się identycznym wynikiem. Walijczycy przegrali 0:2 i po krótkim odpoczynku zmierzyli się z gospodarzami. Siatkarze ze Świętoszowa są najlepsi w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Walijczycy początek spotkania mieli dużo lepszy niż z Anglikami - był nawet remis 4:4. W dalszej części gry jednak siatkarze 10 BKPanc grali coraz lepiej i wygrali seta 25:11. Drugi set był bardziej wyrównany i zakończył się zwycięstwem gospodarzy 25:23.

W spotkaniu o pierwsze miejsce w turnieju gospodarze wygrali 2:0 z Anglikami. W pierwszym secie nasi siatkarze dali ugrać rywalom tylko 10 punktów, a w drugim 15. Kapitanem zwycięskiej drużyny był szer. Adrian Milczarek, do niedawna grający trener II-ligowej drużyny Wojskowego Klubu Sportowego Sobieski – Arena Żagań. Wraz z nim w zespole 10 BKPanc zagrali: st. kpr. Paweł Szlachta, st. kpr. Artur Wróblewski, kpr. Bogusław Azarko, st. szer. Tomasz Bawłowicz, st. szer. Wojciech Czyżowski, st. szer. Tomasz Ruta, st. szer. Mariusz Wójciak i szer. Katarzyna Leja, była reprezentantka Polski w biatlonie.

„Wembley Świętoszów”

Pomysł zorganizowania polsko-brytyjskich rozgrywek zrodził się przy okazji ćwiczeń pod kryptonimem „Black Eagle-14”. Początkowo miał się odbyć jedynie mecz piłkarski pomiędzy żołnierzami z 10 BKPanc i gośćmi z Wielkiej Brytanii. Ostatecznie jednak zdecydowano, że odbędą się turnieje w dwóch dyscyplinach sportu. Goście postanowili spotkać się z gospodarzami zarówno na murawie, jak i na boisku do piłki siatkowej. Co więcej, wystawili dwie drużyny – w składzie jednej byli Anglicy, w drugiej – Walijczycy. W ten sposób w Świętoszowie odbyły się pierwsze międzynarodowe turnieje i oba zakończyły się triumfem żołnierzy z 10 BKPanc.

Gen. dyw. Jarosław Mika wręcza pamiątkowe puchary uczestnikom zawodów.

Mecze piłkarskie obserwował gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Po ich zakończeniu, w asyście płk. Macieja Jabłońskiego, dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, kapitanom drużyn piłkarskich i siatkarskich wręczył pamiątkowe puchary. Dowódca „Czarnej Dywizji” turnieje w Świętoszowie uznał za bardzo udane, a po zwycięskim meczu polskich piłkarzy nad angielskimi podkreślił, że biało-czerwoni rzadko wygrywali z Anglikami w meczach piłkarskich. Przypomniał „zwycięski” remis na słynnym Wembley i nawiązując do tego niezapomnianego dla kibiców meczu z 1973 roku, nazwał nowo otwarty stadion w Świętoszowie „Wembley Świętoszów”.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze

~katol
1416777960
Dla remisu : pojedynek na głowice .
4B-26-E9-39

Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
 
Pierwsi na oceanie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
W obronie wschodniej flanki NATO
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
NATO on Northern Track
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zapraszamy na Festiwal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Abramsy w pętli
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Pierwsza Drużyna” na start
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojna w świętym mieście, epilog
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Rajd ku czci saperów
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polki pobiegły po srebro!
Po przeprawie ruszyli do walki
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Armia Andersa w operacji „Honker”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
I zdobyliśmy!
Pytania o europejską tarczę
Gry wojenne w szkoleniu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowe Oscary przyznane!
Uwaga, transformacja!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO