moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony z żołnierzami USA

Dzięki wspólnym ćwiczeniom możemy czuć się bezpieczni – podkreślał w Drawsku Pomorskim Tomasz Siemoniak, zwracając się do amerykańskich żołnierzy. Na tamtejszym poligonie ponad 200 pancerniaków z Teksasu ćwiczy wspólnie z polskim wojskiem. Ich obecność to część wsparcia USA dla europejskich sojuszników w związku z sytuacją na Ukrainie.


Szef MON spotkał się z amerykańskimi i polskimi żołnierzami w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. – Obecność amerykańskich żołnierzy w naszym kraju w tak trudnym dla Europy czasie dowodzi wspólnoty wartości łączących Polskę i USA – mówił minister obrony.   

Poczucie bezpieczeństwa

Na drawskim poligonie od początku listopada ćwiczy wspólnie 227 czołgistów z 1 Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Kawalerii Pancernej „Iron Horse” z Teksasu oraz ponad 600 polskich żołnierzy, głównie z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. – Dziękuję uczestnikom ćwiczenia za współdziałanie i wysiłek – mówił minister Siemoniak. Jak dodał, Polska wierzy w sojusz z USA. – Liczymy, że wspólne ćwiczenia będą kontynuowane w przyszłości i będą miały stały charakter, gdyż dzięki nim możemy czuć się bezpieczni – stwierdził szef MON.

O sojuszniczej obecności w Polsce minister Siemoniak mówił także cztery dni temu w Świętoszowie. Spotkał się tam wtedy z polskimi i brytyjskimi żołnierzami uczestniczącymi w szkoleniu „Black Eagle-14”. Wspólnie ćwiczy tam ponad 2200 wojskowych, w tym blisko dziewięciuset Brytyjczyków z 3 Dywizji Pancernej. Żołnierze z Wysp pozostaną w Polsce do połowy grudnia.

Uczestniczący w spotkaniu ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull przypomniał, że w lutym ministrowie obrony państw NATO mają zatwierdzić plan wzmocnienia obecności na wschodniej flance Sojuszu, przyjęty na szczycie Sojuszu w Walii. – Jestem przekonany, że obecność NATO będzie większa, bo jako członkowie Sojuszu musimy pokazać naszym przyjaciołom, że jesteśmy z nimi – zapewnił amerykański dyplomata.


Poligonowa taktyka

Do Drawska wojskowi zza oceanu, którymi dowodzi ppłk Felix Perez, przywieźli ze sobą 10 czołgów M1A2 Abrams oraz osiem gąsienicowych transporterów opancerzonych Bradley. Z naszej strony w ćwiczeniach bierze udział 45 bojowych wozów piechoty.

Polsko-amerykański trening potrwa do połowy grudnia. Żołnierze zaplanowali m.in. zajęcia taktyczne, strzelanie oraz walki w terenie zabudowanym. Zdaniem polskich dowódców wspólne szkolenie jest okazją, aby poznawać nawzajem swoje procedury i sprzęt. Natomiast Amerykanie podkreślają, że mają w Polsce możliwość trenowania w innych warunkach niż teksańskie pustynie.

Sojusznicze wsparcie

Amerykanie przyjechali do Polski w ramach rozpoczętej wiosną operacji „Atlantic Resolve”, która ma wzmocnić europejskich sojuszników w związku z trudną sytuacją na Ukrainie.

Czołgiści z Teksasu działający jako tzw. Heavy Detachment zastąpili 13 października spadochroniarzy 173 Brygady Powietrznodesantowej. Tak zwany Airborne Detachment, liczący ok. 150 żołnierzy, szkolił się na Drawsku z polskimi spadochroniarzami z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Pod koniec roku pancerniaków zmienią żołnierze 2 Pułku Kawalerii USA z Niemiec z kołowymi transporterami Stryker. W kolejnych rotacjach w Polsce wezmą udział także pododdziały Gwardii Narodowej Illinois.

Jak podkreślał w Drawsku w połowie października podczas powitania pancerniaków z USA gen. broni Donald M. Campbell, dowódca wojsk lądowych USA w Europie, obecność wojsk amerykańskich w Polsce to nie tylko wspólne ćwiczenia, ale też demonstracja wspólnoty w NATO. Amerykanie szkolą się zresztą nie tylko u nas. 400 czołgistów z 1 Dywizji USA ćwiczy także w Estonii, na Łotwie i Litwie.

Według wcześniejszych planów wojska USA miały pozostać w Polsce i krajach bałtyckich do końca tego roku. Jednak, jak zapowiedział wczoraj w Wilnie dowódca sił lądowych USA w Europie gen. Frederick Ben Hodges, misja będzie kontynuowana jeszcze przez co najmniej rok. – Wojska USA będą stacjonowały u naszych sojuszników tak długo, jak będzie tego wymagało odstraszanie rosyjskiej agresji – stwierdził generał. Dodał też, że amerykańskie dowództwo zaplanowało już rotacje kolejnych oddziałów na następny rok.

Doświadczenie kombatantów

Po wizycie w Drawsku szef resortu obrony odwiedził Kołobrzeg, gdzie spotkał się z kombatantami i emerytami wojskowymi z Rady Współpracy Organizacji Kombatanckich i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. – Dziękuję za państwa poświęcenie i trud w umacnianiu pamięci – zwrócił się do członków Rady minister Siemoniak. Jak podkreślił, ich doświadczenie potrzebne jest ojczyźnie, młodemu pokoleniu oraz polskiemu wojsku. – Dlatego proszę o dalszą aktywność w otoczeniu sił zbrojnych – mówił szef MON.

Powołana dwa lata temu Rada, złożona z przedstawicieli działających na terenie powiatu organizacji oraz stowarzyszeń kombatantów i osób represjonowanych, jest organem opiniodawczo-doradczym starosty kołobrzeskiego. Zajmuje się m.in. sprawami opieki zdrowotnej nad kombatantami oraz organizacją obchodów rocznic i ochroną miejsc pamięci.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~olo
1416897000
Szukam jednostki wojskowej gdzie służył pan minister zgłaszać
F6-C6-9D-4E

Ramię w ramię z aliantami
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO on Northern Track
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Front przy biurku
Strażacy ruszają do akcji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Optyka dla żołnierzy
Szarża „Dragona”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
SOR w Legionowie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kadisz za bohaterów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO