Moździerze, rakietowe wyrzutnie, haubice, samobieżny moździerz Rak i armatohaubice Dana i Krab urządziły dziś na poligonie pod Toruniem prawdziwy strzelecki koncert. Wszystko z okazji zbliżającego się Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
Wprawdzie święto artylerii przypada 4 grudnia, w dniu patronki św. Barbary, jednak żołnierze tych wojsk już dziś spotkali się na poligonie pod Toruniem, aby je celebrować. Była okazja zobaczenia w jednym miejscu sprzętu i uzbrojenia, jakim dysponują.
Na poligonie pojawiły się m.in. moździerze M-98, wyrzutnie rakietowe RM-70 i WR-40 Langusta, haubice 2S1 Goździk, 152-milimetrowe armatohaubice Dana, wyrzutnie ppk Spike, a także transportery Rosomak, ciężkie granatniki przeciwpancerne SPG-9 oraz wyrzutnie ppk Fagot. Spora część z tego sprzętu zaprezentowała się podczas bojowych strzelań. Artyleryjski koncert rozpoczęły moździerze, po których „zaświstały” wyrzutnie rakietowe, a wszystko zakończyły haubice i armatohaubice.
Atrakcją była możliwość zobaczenia broni, która dopiero trafi do wyposażenia naszych wojsk – samobieżnych 120-milimetrowych moździerzy automatycznych Rak oraz 155-milimetrowych armatohaubic Krab oraz Kryl.
Jak podkreślał pułkownik Jarosław Kraszewski, szef Zarządu WRiA Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, artyleria jest jednym z największych beneficjentów programów modernizacyjnych. – W najbliższych latach na nowe działa, moździerze, wyrzutnie rakietowe i amunicję wojsko wyda prawie piętnaście miliardów złotych – mówił szef artylerzystów. Nie ukrywał, że przygotowanie jednostek i żołnierzy do wdrożenia nowego sprzętu i uzbrojenia będzie najważniejszym zadaniem dla kadry w przyszłym roku.
Podczas uroczystego apelu dowódca wręczył nagrody zwycięzcom konkursu „Mistrz Ognia 2014”. Pierwsze miejsce przypadło ppor. Michałowi Dejewskiemu-Senskiemu z 5 Pułku Artylerii, drugie – kpt. Dariuszowi Laskowskiemu z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, a trzecie – ppor. Radosławowi Osińskiemu z 1 Brygady Pancernej.
Wojska rakietowe i artyleria wojsk lądowych składają się obecnie z trzech pułków artylerii: 5 w Sulechowie, 11 w Węgorzewie oraz 23 w Bolesławcu, a także z kompanii wsparcia w brygadach zmechanizowanych i pancernych oraz plutonów wsparcia w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej i 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej.
Podstawowym wyposażeniem WRiA wojsk lądowych są 152-mm samobieżne armatohaubice Dana (ponad sto sztuk), 122-mm haubice samobieżne 2S1 Goździk (ponad trzysta sztuk), wyrzutnie rakietowe RM-70 i WR-40 Langusta (około stu sztuk).
Zgodnie z planem modernizacji technicznej w ciągu dziesięciu lat artylerzyści mają dostać nowe 155-mm armatohaubice na podwoziu gąsienicowym (Krab) i kołowym (Kryl), automatyczne moździerze na podwoziu kołowym i gąsienicowym (Rak) oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe (Homar).
autor zdjęć: Remigiusz Kwieciński, Krzysztof Wilewski
komentarze