moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trzy tysiące zawiszaków

Bojowe wozy piechoty, czołgi T-72 M2, pociski Spike i nowoczesny sprzęt noktowizyjny – na tym wszystkim szkolą się na co dzień żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej. To jedna z największych brygad w polskim wojsku. Jej żołnierze służą w kraju i na misjach. Przyszły rok w brygadzie upłynie pod znakiem przygotowań do misji w Kosowie i międzynarodowych ćwiczeń „Saber Strike-15”.Nazywani bywają zawiszakami – od patrona jednostki Zawiszy Czarnego. W 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej służy ponad 3 tysiące żołnierzy. Podlegają 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i stacjonują w dwóch miastach. W Giżycku są: 2 Batalion Zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, bataliony dowodzenia i logistyczny, kompania rozpoznawcza. W Orzyszu znajdują się: 1 Batalion Zmechanizowany, batalion czołgów, dywizjon artylerii samobieżnej, 15 Mazurski Batalion Saperów, kompania remontowa ze składu batalionu logistycznego.

Bogatsi w sprzęt

Jakie są zadania jednej z największych brygad w Wojsku Polskim? – Jesteśmy gotowi do prowadzenia działań bojowych i stabilizacyjnych – mówi kpt. Dariusz Guzenda, oficer prasowy 15 Brygady. Żołnierze brygady przygotowani są także do działania w sytuacjach kryzysowych. Saperzy pomagają w akcjach przeciwpowodziowych, niszczeniu zatorów lodowych na rzekach, rozminowaniu terenu, budowie mostów dla lokalnych społeczeństw.


Film: 15BZ

Brygada posiada ponad sto bojowych wozów piechoty BWP-1, kilkadziesiąt czołgów T-72 M2, BRDM-2B Żbik, pocisków ppk Spike. – W tym roku zostaliśmy w pełni wyposażeni w nowoczesny sprzęt noktowizyjny. Znacząco poprawiło się również indywidualne wyposażenie żołnierzy. Używane dotąd karabinki kbk AK 7,62 mm zastąpiły karabinki 5,56 mm kbs Beryl – mówi kpt. Guzenda.

Wojskowa codzienność

– To był dla nas pracowity rok. Szkoliliśmy się na wielu poligonach i placach ćwiczeń. W brygadzie odbyły się trzy treningi sztabowe na szczeblu brygady oraz szesnaście na szczeblu batalionu i dywizjonu. Trzy razy przeprowadzaliśmy ćwiczenia zgrywające bataliony, pięć razy ocenialiśmy poziom wyszkolenia kompanii i baterii – wylicza oficer prasowy.

Certyfikację podczas ćwiczeń „Puma-14” przechodził 1 Batalion Zmechanizowany. – Działanie żołnierzy batalionu wspierali czołgiści, przeciwlotnicy, saperzy i logistycy przydzieleni do batalionu w ramach taktycznej grupy bojowej. Żołnierzy wspierała para dyżurna samolotów F-16, śmigłowce Mi-24 i Mi-8 oraz bezzałogowe statki powietrzne – przypomina gen. bryg. Sławomir Kowalski, dowódca „15”.


Zawiszaków nie zabrakło też na największych wojskowych manewrach mijającego roku – „Anakondzie”. Na poligonach w całym kraju ćwiczyło wówczas blisko 12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych. Żołnierze z „15” pod dowództwem gen. bryg. Kowalskiego ćwiczyli na stanowisku dowodzenia kierownictwa ćwiczenia w Akademii Obrony Narodowej.

Ostatnim tegorocznym testem dla zawiszaków były ćwiczenia „Wydra-14”, podczas których oceniane były jednocześnie dwa dywizjony: przeciwlotniczy oraz artylerii samobieżnej. Ćwiczenia połączono ze zgrywaniem batalionu logistycznego oraz oceną wyszkolenia pododdziałów 2 Batalionu Zmechanizowanego – 7 kompanii zmechanizowanej i kompanii wsparcia. – Podczas jednej sytuacji taktycznej w tym samym czasie i miejscu realizowaliśmy cztery powiązane ze sobą ćwiczenia. Wymagało to od nas doskonałej organizacji i synchronizacji – podkreśla generał. Na poligonie w Orzyszu szkoliło się wtedy ponad 1200 żołnierzy. Mieli oni okazję współdziałać m.in. z lotnictwem sił powietrznych, w tym samolotami Su-22, oraz lotnictwem wojsk lądowych.

Nowe misje i wyzwania

Żołnierze z 15 Brygady już przygotowują się do nowych zadań. – W październiku rozpoczęliśmy szkolenie XXXII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Jest ona tworzona na bazie stacjonującego w Orzyszu 1 Batalionu Zmechanizowanego – podkreśla gen. bryg. Kowalski. Na czele kontyngentu stanie dowódca batalionu ppłk Arkadiusz Kujawa. Żołnierze wyjadą w rejon misji w maju 2015 roku.

Gen. bryg. Sławomir Kowalski, dowódca 15 BZ.

Ci, którzy zostaną w kraju, uczestniczyć będą w ćwiczeniach taktycznych pod kryptonimem „Puma-15”. Tym razem wykazać będzie się musiał głównie 2 Batalion Zmechanizowany. W ćwiczeniu wezmą również udział ochotnicy Narodowych Sił Rezerwowych. Na poligonie szkolić się będzie w sumie ok. 1500 wojskowych.

Już miesiąc później, w czerwcu 2015 roku, żołnierze wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu „Saber Strike 15” rozgrywającym się na terenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Jubileusz zawiszaków

15 Brygada Zmechanizowana powstała w 1994 roku na bazie stacjonującego w Giżycku 2 Pułku Zmechanizowanego. Rok później w lipcu przyjęła nazwę „Giżycka” oraz imię Zawiszy Czarnego. W przyszłym roku jednostka będzie więc świętować 20. urodziny.

W początkach swego istnienia brygada przechodziła wiele zmian. Najpierw podlegała pod 15 Warmińsko-Mazurską Dywizję Zmechanizowaną. W czerwcu 2000 roku w wyniku rozformowania 15 Dywizji brygada przeszła w podporządkowanie 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Rok później w wyniku reorganizacji znalazła się w strukturach 1 Korpusu Zmechanizowanego w Bydgoszczy, a od 1 marca 2004 roku podlega pod 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną.

PG

autor zdjęć: arch. 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~Lucek
1419346560
~Kris to kolejne dziecko ruskiej propagandy. Wystarczy że nasz żołnierz dostanie konkretna ilość Spike-ów i NATO-wski wsparcie a Rosjanie jak na donieckim lotnisku zabarykadują wrakami i ciałami granicę. Rosja jest za biedna aby miała jakąkolwiek szansę z NATO a Polska jest członkiem tej organizacji.
EC-32-AF-8A
~Luke
1419256380
Nadal mi sie nie podoba ze jest zadluzo odkrytego sprzetu na polu walki, bardzo latwe cele do zniszczenia , cove you positions up and don't expose them to the enemy!
89-B5-6E-3D
~Kris
1419250560
Stary, poradziecki sprzęt, skromna ilość żołnierzy uzupełniona śladową ilością nowoczesnego w brygadzie mającej przyjąć na klatę pierwsze uderzenie nowosowietów. Chylę czoła przed żołnierzami tej brygady, ponieważ będą musieli oddać życie już pierwszego dnia ew. kampanii. Oby nigdy do niej nie doszło.
81-8C-EB-CD

Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
 
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Leopardy jadą na poligon
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mocny sygnał od NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rusza morski „Dragon”
Nowoczesna łączność dla armii
Pamiętamy o Niezłomnych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowy szef CWCR
Kleszcze dla wojska
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Telefon zaufania dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Priorytety dla armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zamiana po włosku
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Tajna misja polskiej agentki
Sztandar dla Dowództwa WOT
Palmiry – miejsce kaźni
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Przerwany lot „Orlika”
Lista trupich główek
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
W Jachrance o skokach spadochronowych
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO