NATO zakończyło misję ISAF w Afganistanie, Polska kupiła pociski powietrze-ziemia JASSM do myśliwców F-16, a Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni rozpoczął transformację, by móc dowodzić tzw. szpicą NATO – to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na ostatnią część naszego przeglądu.
Październik
W Polsce nikt nie chce powrotu do zimnej wojny, mimo że czerwone linie podziału przeniosły się kilkaset kilometrów na wschód. W Polsce nikt nie chce konfrontacji z Rosją, ale jesteśmy przekonani, że nic bardziej nie prowokuje niż słabość i uległość – mówił wicepremier Tomasz Siemoniak na dorocznej konferencji podsumowującej działalność niemieckiej armii.
Premier Ewa Kopacz wygłosiła w Sejmie expose. Podczas wystąpienia zapewniała posłów, że kwestie obronności i bezpieczeństwa będą jednymi z najważniejszych zadań jej rządu. Prezes Rady Ministrów zapowiedziała zwiększanie wydatków na wojsko, kontynuację procesu modernizacji technicznej armii oraz zabieganie o obecność na terytorium Polski żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych. Kilka tygodni później premier Kopacz odwiedziła Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach przeglądu resortów.
Jednym z efektów szczytu NATO w Newport było podjęcie decyzji o podniesieniu stopnia gotowości przez szczeciński Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni. Do tej pory jego głównymi zadaniami był udział w misjach pokojowych, akcjach usuwania skutków klęsk żywiołowych i organizacja międzynarodowych ćwiczeń. Reforma ma sprawić, że Korpus będzie gotowy do dowodzenia NATO-wskimi siłami najwyższej gotowości, czyli tzw. szpicą.
Październik w telegraficznym skrócie
Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO złożył wizytę w Polsce. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie aresztował oficera pracującego w MON pod zarzutem szpiegostwa. Wojskowy Instytut Medyczny świętował 50. rocznicę powstania. W Krzesinach odbył się coroczny sprawdzian lotników „ZLOT 2014”. W Świętoszowie uczniowie klas z całego kraju walczyli o tytuł najlepszej w Polsce klasy o profilu wojskowym.
Listopad
Sojusznicze siły najwyższej gotowości, to odpowiedź NATO na wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Myślimy o zwartej jednostce w sile brygady, która w ciągu kilku dni będzie w stanie wejść do akcji – mówi generał Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl.
Wzmacniania wschodniej flanki ciąg dalszy. Na polskich poligonach szkolili się żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. W Drawsku Pomorskim ćwiczył tzw. Heavy Detachment, czyli żołnierze z 1 Brygadowej Grupy Bojowej 1 Dywizji Kawalerii Pancernej z Fort Hood w Teksasie. Natomiast w Żaganiu i Świętoszowie przeprowadzono manewry pk. „Black Eagle 14”, w których wzięli udział wojskowi 12 Brygady Pancerno-Zmechanizowanej z Wielkiej Brytanii. Wojska kanadyjskie uczestniczyły z kolei w ćwiczeniu „Falcon 14”. Swój przyjazd do Polski zapowiedzieli także żołnierze francuskich wojsk pancernych.
Około 150 polskich żołnierzy weźmie udział w szkoleniowej misji „Resolute Support” organizowanej przez NATO. Rząd wydał zgodę na rozpoczęcie jej 1 stycznia 2015 roku. Nowa operacja – w przeciwieństwie do poprzednich – ma mieć wyłącznie charakter doradczy. Polscy żołnierze będą odpowiadać za m.in. doradzanie afgańskim dowództwom i instytucjom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, doradzanie 203 Korpusowi Afgańskiej Armii Narodowej, Narodowym Siłom Policji Afgańskiej i Regionalnemu Centrum Operacyjnemu i ochronę doradców, bazy oraz konwojów logistycznych.
Listopad w telegraficznym skrócie
Oddano do użytku skład paliw w Gardei niedaleko Grudziądza, będzie z niego korzystać polska armia, a w sytuacji kryzysowej także wojska NATO. Minęło 25 lat od wejścia myśliwców MiG-29 do służby w Wojsku Polskim. MON zapowiedziało utworzenie w Białymstoku brygady rozpoznawczej. W wypadku na poligonie w Świętoszowie zginął st. sierż. Marek Karpiel, żołnierz 10 Brygady Kawalerii Pancernej. MON zawarło z Mesko kontrakt na dostawę pocisków do czołgów Leopard. Do końca roku przesunięty został termin składania ofert w przetargu na śmigłowce wsparcia bojowego i zabezpieczenia.
Grudzień
Dzisiaj jest szczególny dzień. Panie, Panowie, wracacie do Polski – powiedział do żołnierzy w Afganistanie gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.
NATO zakończyło misję ISAF w Afganistanie. W bazie Bagram odbyła się ceremonia zakończenia polskiej misji w ramach międzynarodowej operacji. Przez ostatnie siedem lat w Afganistanie zadania wykonywało 28 tysięcy polskich żołnierzy i pracowników wojska. Podczas misji zginęło 43 żołnierzy i dwóch pracowników wojska. Poszkodowanych w działaniach bojowych zostało 869 żołnierzy i cywilów, rannych było 361 osób. Ostatnia, XV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, pod dowództwem płk. Adama Słodczyka wróciła w grudniu do kraju. NATO rozpoczęło przygotowania do startu nowej operacji – „Resolute Support”.
Nigdy w historii nie mieliśmy tak nowoczesnej broni. To wielka satysfakcja dla wszystkich, którzy czują się odpowiedzialni za bezpieczeństwo kraju – podkreślał wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak podczas uroczystości podpisania kontraktu na zakup pocisków JASSM do myśliwców F-16. Pierwsze rakiety dalekiego zasięgu o obniżonej wykrywalności trafią do polskiej armii już za dwa lata. MON ujawniło także, że Polska już rozpoczęła starania o kolejną partię rakiet JASSM. Armia chce jednak kupić ich nowszą, dysponująca trzykrotnie większym zasięgiem (około 1000 kilometrów) wersję, oznaczoną jako JASSM ER (Extended Range).
Grudzień w telegraficznym skrócie
Gen. Bogusław Pacek został powołany na stanowisko pełnomocnika ministra obrony ds. społecznych inicjatyw proobronnych. Odbyło się wodowanie techniczne okrętu patrolowego „Ślązak”. Podpisano umowę na dostawę drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. MON zaprosiło 9 podmiotów do dialogu technicznego ws. zakupu przeciwlotniczych zestawów rakietowych o zasięgu do 25 kilometrów. W przyszłym roku MON kupi 2 samoloty do przewozu VIP-ów.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON, Multinational Corps Northeast, Bogusław Politowski, arch. PKW Afganistan, st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ
komentarze