moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy rektor morskiej akademii

Rewolucje nie przynoszą nic dobrego. Będę dbał o stabilny rozwój uczelni – zapowiada kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, który objął dziś obowiązki rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Na stanowisku zastąpił kontradm. dr. inż. Czesława Dyrcza, który po 42 latach służby przechodzi do rezerwy.

Kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

Środa była dla odchodzącego rektora ostatnim zwyczajnym dniem pracy. – Właśnie skończyłem rozmowy z przedstawicielami bułgarskiej Akademii Marynarki Wojennej. Po południu czeka mnie jeszcze spotkanie z podchorążymi – mówił kontradm. Czesław Dyrcz. Od pewnego czasu razem z kontradmirałem pracował kmdr Tomasz Szubrycht, który w grudniu został przez ministra obrony wyznaczony na stanowisko rektora-komendanta. Dziś po południu dotychczasowy rektor oficjalnie przekazał obowiązki swojemu następcy.

Podczas uroczystości odbyło się posiedzenie Senatu Akademii Marynarki Wojennej połączone z przekazaniem insygniów władzy rektora-komendanta. Następnie przekazano sztandar uczelni i podpisano niezbędne protokoły. Przy okazji uroczystości w Akademii oddano do użytku dwa nowe laboratoria.

Rewolucji nie będzie

– Będę dbał o stabilny rozwój uczelni. Rewolucje nie przynoszą nic dobrego – mówi nowy rektor-komendant. Gdyńską Akademię zna doskonale, jest z nią związany od ponad 12 lat.

Kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht ma 52 lata. Służbę w marynarce wojennej rozpoczął w 1987 roku. Trafił do Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3 Flotylli. Trzy lata później został zastępcą dowódcy, a następnie dowódcą okrętu ORP „Hydrograf”. Cały czas podnosił swoje kwalifikacje. Z wyróżnieniem ukończył między innymi specjalistyczne studia w Naval Amphibious School w San Diego, a także Naval War College w Newport. W grudniu 2002 roku rozpoczął pracę w Akademii Marynarki Wojennej. Był tam między innymi kierownikiem Ośrodka Analiz Decyzyjnych i Działań Morskich na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich, a ostatnio dziekanem tegoż wydziału. Na koncie ma blisko 200 publikacji, prowadzi działalność w organizacjach społecznych, m.in. Lidze Morskiej i Rzecznej oraz Polskim Towarzystwie Nautologicznym. Za swoją pracę został uhonorowany licznymi medalami i orderami, na przykład złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.


– Głównym zadaniem naszej uczelni jest kształcenie kadr na potrzeby sił zbrojnych, a te znajdują się w kluczowym dla siebie momencie. Właśnie przechodzą restrukturyzację i modernizację. Ważne, by w całym tym procesie dobrze wykorzystany został ogromny potencjał Akademii – podkreśla kmdr Szubrycht. Nowy rektor deklaruje też, że zrobi wszystko, by uczelnia była aktywna i widoczna na rynku edukacyjnym. Czy to oznacza uruchomienie nowych kierunków dla studentów cywilnych? – W tej chwili trudno na to pytanie odpowiedzieć. Takie decyzje wymagają dokładnej analizy zarówno rynku, jak i możliwości samej uczelni – podkreśla komandor.

Symulatory i biblioteka dla studentów

Ustępujący kontradm. Dyrcz rektorem Akademii był siedem lat. – Przez ten czas udało nam się sporo osiągnąć – przyznaje. Uczelnia wzbogaciła się o nowoczesną bibliotekę, częściowo wybudowaną z pieniędzy Unii Europejskiej, a także wiele symulatorów, na przykład broni strzeleckiej „Śnieżnik”, symulator mostka nawigacyjnego czy symulator okrętu podwodnego Kobben. Podczas urzędowania kontradm. Dyrcza przy uczelni stanął kadłub tego typu jednostki, a jej transport z portu wojennego był pierwszym tego typu przedsięwzięciem w historii Polski.

Kontradm. dr. inż. Czesław Dyrcz.

Dzisiejszy dzień był dla ustępującego rektora ważny także z innego powodu. Po 42 latach pożegnał się bowiem z mundurem. Służbę w marynarce rozpoczął od okrętów podwodnych. Potem był zastępcą dowódcy, a następnie przez 13 lat dowódcą żaglowca szkolnego ORP „Iskra”. W tym czasie okręt opłynął świat jako pierwsza jednostka pod wojenną banderą Polski, został też nagrodzony Medalem Pokoju. To prestiżowe wyróżnienie przyznaje Sekretarz Generalny ONZ.

Z gościnnymi wykładami na akademii

Kontradm. Dyrcz służbę na morzu pełnił przez 20 lat, następnie był między innymi zastępcą dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni oraz dowódcą nieistniejącej już 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Kierował też Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej. Na koncie ma liczne publikacje poświęcone nawigacji, żeglarstwu, hydrografii i bezpieczeństwu żeglugi. Uhonorowano go także wieloma odznaczeniami, między innymi złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

– Teraz zamierzam poświęcić się pracy naukowej i dydaktycznej. Chciałbym zostać profesorem wizytującym w naszej Akademii Marynarki Wojennej, otrzymałem też zaproszenie, by wykładać w akademii w Warnie – zaznacza kontradm. Dyrcz. W ubiegłym roku senat bułgarskiej uczelni nadał mu tytuł Honorowego Profesora.

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni to jedyna w Polsce uczelnia, która kształci oficerów sił morskich. Jej tradycje sięgają 1922 roku. Studenci wojskowi zdobywają tutaj wiedzę na czterech kierunkach – nawigacji, mechatronice, informatyce oraz mechanice i budowie maszyn. Uczelnia oferuje również miejsca na jedenastu kierunkach cywilnych. Wśród nich są nawigacja, automatyka i robotyka oraz bezpieczeństwo narodowe. Rocznie w jej murach uczy się około ośmiu tysięcy osób.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Krzysztof Miłosz

dodaj komentarz

komentarze

~PZ
1422202980
~worek Dziękujemy. Poprawiliśmy.
E6-BD-E1-2A
~worek
1422197520
Proszę poprawcie w przebiegu kariery Pana komandora Szubrychta, że był dowódcą ORP Hydrograf, a nie ORP Nawigator. Po za tym gorąco gratuluję wyznaczenia na nowe stanowisko.
AF-C4-97-99
~realista
1422119520
Ta. Symulator OP, szczególnie na bazie rzeczywistego kadłuba okretu wymiernie wzmocni poziom nauczania w AMW. Tak jak nauka tańca dla podchorążych.
E3-C5-91-24

Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
 
Pierwsi na oceanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po przeprawie ruszyli do walki
„Ta ziemia do Polski należy…”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Zapraszamy na Festiwal
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Rajd ku czci saperów
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojskowe Oscary przyznane!
Abramsy w pętli
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Uwaga, transformacja!
Zmiany w dodatkach stażowych
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO