moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terroryzm – problem pokoleniowy

Kim są współcześni terroryści wywodzący się z Europy? Co sprawiło, że wychowani w cywilizacji zachodniej, obrócili się przeciwko niej i jej wartościom? Co takiego „zrobiła” im nasza cywilizacja, że zostali mordercami własnego społeczeństwa? – zastanawia się Naval, były operator GROM-u, autor książki „Przetrwać Belize”.

Spory polityczne i skupianie się na teoretycznym rozwiązaniu problemu terroryzmu, moim zdaniem, przyćmiewają sedno sprawy. Skąd się wzięli bandyci, którzy chcą walczyć na śmierć i życie z systemem, któremu – mogłoby się wydawać – zawdzięczają wszystko, co mają, czyli niby wolne i dostatnie życie w Europie Zachodniej.

Powtarzając spłycone hasło, że terrorystami są emigranci, mylnie oceniamy ludzi, którzy pozbawieni perspektyw na godne życie czy też prześladowani za poglądy w ojczystym kraju, emigrują dziś do Europy. Statystyki mówią jednak, że to nie obecni emigranci są odpowiedzialni za strach, jaki pada na Europejczyków.

W krajach Europy mieszka dziś trzecie, czwarte, a nawet starsze pokolenie emigrantów. Ludzi, którzy – będąc Francuzami, Belgami itd. – mają inny kolor skóry, wyznają inną religię, czy, prozaicznie, gotują inne od naszych potrawy. Pytanie, które ich nurtuje, brzmi tak: kim jesteśmy i czy jesteśmy u siebie? Gdy czyta się o dzielnicach francuskich miast, do których czasem nawet policja nie ma wstępu, trzeba zadać pytanie, czy mieszkańcy tych dzielnic mają wstęp do pozostałej części kraju na równi z autochtonami?

Nie tak dawno oglądałem w telewizji dokument, w którym młody ciemnoskóry Brytyjczyk mówił o swoim pochodzeniu: – Przecież moi pradziadkowie nie przyjechali do Anglii z własnej woli, przywieziono ich tu na siłę, byli tanią siłą roboczą. Pytał ironicznie: kim ja jestem? Anglikiem? Anglikiem, który ma problem z dostaniem się do dobrej szkoły. Nie wszędzie jestem mile widziany jako pracownik. Dlaczego policjant bez powodu i tylko mnie legitymuje na środku ruchliwej ulicy.

Nasz kontynent stał się wielokulturowy nie za sprawą dzisiejszej emigracji. To stało się dawno temu. Dzieci i wnukowie tamtych emigrantów już na starcie są pozbawieni złudzeń, że są równoprawnymi obywatelami danego kraju. Za to w bandyckim środowisku znajdują poczucie przynależności. Dalej spirala nakręca się sama: z czasem z bandyty staje się terrorystą, marzy o wyjeździe do Państwa Islamskiego, by walczyć. Z czym? Ze zgryzotą, że było się pozbawionym startu w kraju, który wydawał się ojczyzną.

Naval
służył w GROM-ie przez czternaście lat. Połowę tego czasu spędził na licznych misjach zagranicznych.

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko potrzebuje lotnisk
 
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
„Popcorny” niemile widziane
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Atak na cyberpoligonie
Czworonożny żandarm w Paryżu
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Olympus in Paris
Generacje obok siebie
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
To nie mogło się udać, ale…
Nie walczymy z powietrzem
Turecki most nad Białą Lądecką
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Dziki zachód na wschodzie II RP
Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
Trump ogłasza złotą erę Ameryki
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Rosomaki i Piranie
Najnowsze Abramsy dla polskiej armii
Symulator w nowej odsłonie
Granice są po to, by je pokonywać
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Kluczowy partner
Zmiany w prawie 2025
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Zawiszacy na ratunek
Morze ruin, na których wyrosło życie
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Kwalifikacja po raz szesnasty
Dzieci ze Stronia Śląskiego mają nowe przedszkole
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Polska w gotowości
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Lotnicy i Bayraktary z misją w Turcji
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Siedząc na krawędzi
Rozgryźć Czarną Panterę
Wojsko wraca do Gorzowa
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier: bezpieczeństwo przede wszystkim!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO