moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Z wojska odchodzi szef sportu

Już jako podchorąży zdobywał medale na mistrzostwach uczelni. Potem przez trzy dekady zajmował się wojskowym sportem. Płk Wiesław Świtaj jak mało kto w armii kojarzony jest z sukcesami zawodników w mundurach. Teraz szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego odchodzi ze służby.

Gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego dziękuje za służbę wojskową płk. Wiesławowi Świtajowi.

Wojskowy sport czekają zmiany. Do tej pory za funkcjonowanie kultury fizycznej w resorcie obrony odpowiadał Oddział Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Kierował nim od trzech lat płk Wiesław Świtaj. Jednak już w lutym za sport powszechny i wyczynowy w wojsku odpowiadać będzie Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. W Sztabie zamiast oddziału funkcjonować będzie trzyosobowy Wydział WF i Sportu.

Zostawia sport w dobrej kondycji

Pułkownik Świtaj po 30 latach służby odchodzi do cywila, choć – jak podkreśla – ze sportem się nie rozstaje. Przed zmianami razem ze swoim zespołem wprowadzili w sferze wojskowego sportu wiele korzystnych rozwiązań. Powstał nowy regulamin kultury fizycznej, unormowano strukturę komórek odpowiedzialnych za wf i sport, przygotowano szereg znaczących dokumentów. Udało się też uregulować sprawy związane ze sportem wyczynowym. Między innymi zrównano stopnie wojskowe wszystkich szefów wojskowych zespołów sportowych do podpułkownika. – Szef uporządkował wiele spraw organizacyjnych w wojskowym sporcie. Zawsze był gotowy rozwiązywać najtrudniejsze problemy – mówi ppłk Leszek Korszun, szef wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego.

Płk Wiesław Świtaj, jako szef misji Wojska Polskiego na II Wojskowe Igrzyska Sportów Zimowych w 2013 roku.

Dobra ręka do zawodników

Mł. chor. Grzegorz Gajdus, przed laty czołowy maratończyk, a obecnie trener, płk. Świtaja poznał w 2008 roku na Wojskowych Mistrzostwach Świata w Carpi. – Przyniósł nam wtedy szczęście, zdobyliśmy dwa złote medale. I zwykle tak bywało, że gdy z nami jechał na mistrzostwa, to wracaliśmy z medalami. Potrafił stworzyć taką atmosferę, że byliśmy spokojni i zmotywowani – opowiada były maratończyk.

Płk Wiesław Świtaj z Anną Kuzawińską-Rüegg oraz z judokami, medalistami wojskowych igrzysk w Rio de Janeiro.

Choć płk Świtaj odchodzi do cywila, zapewnia, że chętnie wesprze swoim doświadczeniem przygotowania Polaków do najbliższych wojskowych igrzysk. Odbędą się one w Korei Południowej. – Wierzę w sukces naszych pięcioboistów morskich, maratończyków i zapaśników. W zeszłym roku byłem na dwóch wojskowych mistrzostwach świata: w biegach przełajowych i zapasach. Z obu nasi sportowcy wrócili z gradem medali – podkreśla.

Z kolei przed czterema laty polska ekipa na wojskowych igrzyskach w Rio de Janeiro odniosła spory sukces, zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Pułkownik Świtaj był wówczas drugim zastępcą szefa misji Wojska Polskiego na te igrzyska.

Trzy dekady ze sportem

Studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych rozpoczął w 1980 roku. Jako podchorąży na mistrzostwach wojskowych uczelni zdobywał dla „zmechu” medale w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem. Czasami startował też w składzie uczelnianej sztafety. – Chociaż nie specjalizowałem się w biegach, na swojej zmianie kilometr pokonałem w 2 min 40 s. Na różnych sprawdzianach biegacze przegrywali ze mną – przyznaje płk Świtaj. – Kariery w pchnięciu kulą czy oszczepie nie zrobiłem, ale do dzisiaj bardzo lubię biegać – podkreśla.

Szef wojskowego sportu z biegaczem na orientację st. sierż. Wojciechem Kowalskim na II Wojskowych Igrzyskach Sportów Zimowych we francuskim Annecy.

Równocześnie z wojskowymi studiami oficer ukończył Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Jako młody podporucznik w 1984 roku rozpoczął służbę w 1 Mazowieckiej Brygadzie Wojsk Wewnętrznych w Górze Kalwarii. Od początku swojej kariery wojskowej związał się ze sportem – rozpoczynał od szkolenia żołnierzy jako oficer wychowania fizycznego.

Potem służył m.in. w Dowództwie Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Przez ostatnie dwa lata służby na Cytadeli był szefem Wydziału WF i Sportu. Od 1998 roku związany był z Oddziałem Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Służył w nim na stanowiskach: specjalisty, starszego specjalisty, a przez ostatnie trzy i pół roku kierował Oddziałem i tym samym całym wojskowym sportem.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, ppłk Sławomir Ratyński / SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
 
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szef MON-u w Brukseli
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Śnieg może być groźną bronią
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Mocny sygnał od NATO
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Abramsy pod dobrą opieką
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Ślubowanie kadetów OPW
Zielone światło dla Barbary
Invictus w zimowym stylu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Cud w Trewirze
Spadochroniarze na Podlasiu
W rezerwie pasywnej będą oceny
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lekcje z frontu
„Avenger” na Monte Cassino
Roszady personalne w PGZ-ecie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowy szef CWCR
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Offset dla „Wisły”
Bruksela przed szczytem
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Skromny początek wielkiej wojny
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pierwszy skok
Nowoczesna łączność dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO