moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Oświadczenia na półmetku

Niewiele ponad półtora miesiąca zostało żołnierzom na złożenie oświadczeń majątkowych. W tym roku obowiązek ten dotyczy ok. 28 tys. osób. – Z wypełnianiem oświadczeń zobowiązani żołnierze radzą już sobie bez większych problemów  – mówi płk Tomasz Piekarski z Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.


Obowiązek „majątkowej spowiedzi” dotyczy oficerów (z wyjątkiem sędziów sądów wojskowych oraz prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury) oraz podoficerów pełniących służbę w organach finansowych i logistycznych. W sumie dokumenty złożyć musi w tym roku ok. 28 tysięcy wojskowych. Jak dotąd, w ciągu półtora miesiąca z obowiązku wywiązało się ok. 1,5 procent z nich. – Zazwyczaj najwięcej oświadczeń otrzymujemy w marcu. Zapewne podobnie będzie i w tym roku – mówi płk Tomasz Piekarski, szef Oddziału Oświadczeń Majątkowych KGŻW.

Co trzeba ujawnić?

Wojskowi składają oświadczenia po raz ósmy. Muszą w nich podać dane o posiadanych nieruchomościach, samochodach i kredytach oraz zarobkach. Ważne, by w rubryki wpisywać informacje dotyczące majątku zgodne ze stanem na 31 grudnia roku poprzedniego. Informacje te zbiera i w imieniu ministra obrony narodowej analizuje Żandarmeria Wojskowa.

Szef Oddziału Oświadczeń Majątkowych podkreśla, że z każdym rokiem wypełnianie oświadczeń idzie żołnierzom coraz lepiej. – Na pewno wpisały się one w służbę wojskową i stały się, obok PIT-ów, kolejnymi dokumentami, które po prostu trzeba wypełnić. Owszem, błędy wciąż się zdarzają, jednak jest zdecydowanie mniej niż jeszcze kilka lat temu. Na pewno dlatego, że niektórzy żołnierze korzystają z oświadczeń ubiegłorocznych – tłumaczy płk Piekarski.

Z takiej metody korzysta między innymi mjr Artur Niziński z Dowództwa Generalnego RSZ. – Trudno zapomnieć o terminie złożenie oświadczenia. Pracuję w gronie oficerów i nawet w takich codziennych rozmowach czasem pada pytanie czy kolega już złożył dokument. Nie mam żadnego problemu z wypełnieniem. W komputerze mam przygotowany gotowy szablon, w którym co roku uaktualniam tylko niektóre dane – mówi major.

Klauzula niepotrzebna

Według danych Oddziału, do najczęstszych błędów żołnierzy należą wciąż: przesyłanie niekompletnych dokumentów oraz nadawanie oświadczeniom klauzuli niejawności (kiedyś faktycznie były one zastrzeżone, ale po zmianie przepisów w 2011 roku oświadczenia są jawne, choć podawane w nich dane są tak samo chronione). Zdarzają się też przypadki, że żołnierze nie wpisują dochodów z tytułu służby wojskowej w kraju oraz innych dochodów objętych małżeńską wspólnością majątkową, nie podają warunków, na jakich zaciągnęli zobowiązania finansowe oraz wpisują niepełne dane o nieruchomościach. Bywa, że w rubrykach brakuje danych o zarobku z tytułu służby za granicą. – Ci, którzy byli na misjach, muszą obowiązkowo wpisać ten dochód. Choć to należności nieopodatkowane i niewykazywane w zeznaniu podatkowym PIT, w oświadczeniu należy je wykazać – tłumaczy Wojciech Jurkiewicz, szef Wydziału Ewidencji i Archiwizacji Oddziału Oświadczeń Majątkowych Żandarmerii Wojskowej.

Tych, którzy mają pytania odnośnie wypełniania formularzy, oficer zachęca do odwiedzenia strony internetowej ŻW. Szczegółowo, krok po kroku, opisany jest tam sposób wypełniania oświadczenia. Zamieszczony jest także wypełniony dokument, który opisuje sytuacje, dotyczące 95 proc. wszystkich żołnierzy. Informacji można też zasięgnąć telefonicznie (0-22 / 6 857 312). – To najbardziej popularna forma kontaktu.  Żołnierze rzeczywiście dzwonią, pytają o szczegóły wypełniania formularzy. I dobrze, bo im więcej odpowiedzi damy na tym etapie, im więcej rozwiejemy wątpliwości, tym później mniej pracy – i dla nas i dla żołnierzy, którzy nie muszą składać korekt – mówi pracownik Oddziału.

Jeszcze do niedawna za niezłożenie dokumentu w ciągu czternastu dni po pisemnym upomnieniu żołnierzowi groziło zwolnienie z armii. Od 1 stycznia 2014 roku niezdyscyplinowanemu wojskowemu to nie grozi. Nie znaczy to jednak, że pozostaje bezkarny. – Jeśli po uprzednim wezwaniu komendanta Głównego ŻW nie złoży dokumentu w wyznaczonym terminie, przełożony jest zobowiązany do wszczęcia wobec żołnierza postępowania dyscyplinarnego – wyjaśnia płk Piekarski. W praktyce żołnierz może zostać ukarany np. upomnieniem, naganą, karą finansową. odwołaniem z zajmowanego stanowiska, a nawet usunięciem ze służby.

Dwie koperty

W oświadczeniu powinny się znaleźć między innymi informacje o zasobach pieniężnych, kredytach, posiadanych nieruchomościach i mieniu ruchomym. Wypełniony dokument należy włożyć do pierwszej, wewnętrznej koperty z danymi osobowymi żołnierza składającego oświadczenie (stopień wojskowy, imię i nazwisko, imię ojca, numer pesel, nazwa jednostki wojskowej i nazwa zajmowanego stanowiska służbowego). Następnie kopertę wewnętrzną należy umieścić w drugiej, zewnętrznej zaadresowanej do komendanta głównego żandarmerii. (Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, ul. Jana Ostroroga 35, 01-163 Warszawa)z dopiskiem „oświadczenie majątkowe”.

PG

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~fykter
1424099100
Udowadnianie, że nie jest się przestępcą. Spowiadanie się, z tego, co się ma, albo czego się nie dorobiło z powodu niskich zarobków. Żenada! Niech nikt mi nie mówi o honorze służby w tym kraju.
37-E1-27-7F
~niuniek
1423864620
Oświadczenie: Oświadczam że mój majątek to: -Pozostałości z wypłaty którą otrzymałem w dniu 03.02.2015 roku czyli 500zł po uiszczeniu wszelkich opłat i kilkudniowym żywieniu się we własnej kuchni. -Tani rower za 499zł który ma mi służyć do końca moich dni. -elektryczna maszynka do golenia marki Philips. Więcej wartościowych przedmiotów nie posiadam ani niczego nie ukrywam.
EA-F5-CB-A7

35 medali wojskowych pływaków
 
Bryza na południowej flance
Aktywność migrantów powoli spada
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Na granicy nieco spokojniej
SOMA dla specjalsów
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Mielec wraca do odrzutowców
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
W Sejmie o kondycji PGZ
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Nauka kruszenia lodu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Afganistan. Czas wracać do domu
Legioniści wkraczają do Warszawy
Niespokojna granica
Święto żołnierzy artylerii
Harduny dla strażaków?
Sojusznicze wsparcie na granicy
Zespół NATO na bojowo
W jedynym słusznym kierunku
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
W BBN o sytuacji na granicy
Paczki świąteczne od PGZ
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Reforma administracji wojskowej
Pierwsze Żmije na granicy
„Murem za polskim mundurem”
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Nastał dzień krwi i chwały…
Śladem „białych kurierów”
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Lekcja wojska od górali
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Orlik po raz dziesiąty
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Oczy na wschodnią flankę
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
F-16 lecą na Litwę
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
„Tumak ’21” na finiszu
Hybrydowa agresja ze Wschodu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO