moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Urlop nagrodowy nie przepada

Żołnierze wyróżnieni urlopem nagrodowym nie tracą do niego prawa nawet wtedy, gdy nie wykorzystają go w terminie – zapewnia Departament Wychowania i Promocji Obronności, który zajął się sprawą po sygnałach od zaniepokojonych żołnierzy. MON przygotowuje nowe przepisy, które jednoznacznie wyjaśnią sprawę dodatkowych dni wolnych.


Zgodnie z przepisami o dyscyplinie wojskowej, żołnierze za ofiarne czyny lub wzorową służbę mogą być nagradzani przez przełożonych. Wyróżnieniami, obok np. pochwały, nagrody rzeczowej czy pieniężnej, wpisania zasług żołnierza do Księgi Honorowej Wojska Polskiego, jest też dodatkowy urlop. Żołnierz może go dostać za bardzo dobre wyniki w szkoleniu lub wzorowe wykonanie zadania służbowego. Urlop taki może trwać od 3 do 6 dni roboczych, a łączny jego wymiar w ciągu roku kalendarzowego nie może przekroczyć 12 dni. Na wniosek wyróżnionego żołnierza dodatkowe dni wolnego mogą być wykorzystane w dwóch częściach lub łącznie z innym rodzajem urlopu.

To obowiązek dowódcy

Na wykorzystanie urlopu nagrodowego żołnierz ma 60 dni od dnia otrzymania tego wyróżnienia. Wyjątek dotyczy wojskowych pełniących służbę poza granicami. W ich przypadku urlopu udziela się po powrocie do kraju. Żołnierze powinni z niego skorzystać w ciągu 90 dni od przekroczenia granicy lub zakończenia urlopu aklimatyzacyjnego.

O ile żołnierze są nagrodą tą wyróżniani dość często, o tyle w praktyce nie zawsze mają możliwość skorzystać z dni wolnych. – Bywają sytuacje, gdy żołnierz nie może wykorzystać dni wolnych z przyczyn od siebie niezależnych. Może to być na przykład choroba albo konieczna obecność w jednostce z uwagi na ważne zadania do wykonania. Zgłosiło się do nas w tej sprawie kilkunastu żołnierzy. Postanowiliśmy sprawę wyjaśnić – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego.

Z prośbą o interpretację przepisów przedstawiciele Konwentu zwrócili się do Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON . W opinii DWiPO zwrócono uwagę, że żołnierz nie może samodzielnie ustalać sobie terminu urlopu, a zgodnie z przepisami dyscyplinarnymi obowiązek ten spoczywa na przełożonym żołnierza. – To on kieruje czasem służby podwładnego i to on powinien stworzyć warunki, by żołnierz mógł ten urlop wykorzystać. W sytuacji przekroczenia terminów, przełożony powinien wyznaczyć obligatoryjny termin wykorzystania dni wolnych – napisał płk Jerzy Gutowski, dyrektor DWiPO.

Przesunięcie terminu

Pułkownik dodaje, że choć w przepisach dyscyplinarnych określony został graniczny termin wykorzystania udzielonego urlopu, nie oznacza to, że po upływie 60 lub 90 dni, od dnia przyznania tego wyróżnienia, żołnierz traci to uprawnienie. – Ani przepisy ustawy o dyscyplinie wojskowej, ani rozporządzenia nie określają bowiem trybu i warunków wykorzystania tego rodzaju urlopu w przypadku upływu określonych terminów. Innymi słowy, urlopu nagrodowego nie można skasować po dwóch lub trzech miesiącach, bo na przykład żołnierz w tym okresie przebywał na L4 lub miał inne ważne zadania do wykonania – podkreśla pułkownik w piśmie do Konwentu.

W praktyce więc, przełożony który udzielił urlopu i uniemożliwił żołnierzowi jego wykorzystanie w podanych terminach powinien ponieść karę dyscyplinarną. – To o tyle istotna kwestia, że za niewykorzystany urlop nagrodowy nie przysługuje, jak ma to miejsce w przypadku na przykład urlopu wypoczynkowego ekwiwalent pieniężny – mówi płk Babuśka.

Już niebawem sprawa znajdzie rozwiązanie w przepisach. W MON trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie wyróżniania żołnierzy, byłych żołnierzy oraz pododdziałów, oddziałów i instytucji wojskowych. Propozycje zmierzają do uregulowania przypadków usprawiedliwionej nieobecności żołnierza w służbie, w szczególności z powodu choroby (podstawą będzie zaświadczenie lekarskie stwierdzające chorobę żołnierza i czas jej trwania). W takiej sytuacji na wniosek wyróżnionego, dowódca będzie miał prawo ustalić nowy termin urlopu nagrodowego. Dni wolne żołnierz będzie musiał wykorzystać w ciągu dwóch miesięcy.

PG

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~mjr Kowalski
1486156020
Odnosnie nadgodzin to owszem oddają tyle godzin co jestesmy dłużej w pracy, ale dlaczego nie jest tak jak w cywilizowanych firmach że nie mamay 50% więcej (czyt. pół godziny) a później 100% (czyt. godzinę) więcej.... ???
7C-D4-BF-7A
~anarcholik
1453010340
jak się nazywa ten typ co zaakceptował wprowadzenie widocznych na zdjęciu "kamizelek taktycznych"?
40-DD-54-12
~marc
1424202180
Niektórzy przełożeni nie rozumieją pojęcia indywidualnie w przypadku nowych przepisów mundurowych i ustalają strój odgórnie czyli tak jakby minister obrony narodowej był idiotą tworząc taki zapis.
0A-7D-40-71
~szeregowy
1424097900
Byłoby miło gdyby KTOŚ uregulował sprawy nadgodzin (tj. pracę w godzinach nadliczbowych), bo jak na razie to dowolność interpretacji przez przełożonych powoduje istny bałagan (delikatnie rzecz ujmując). Jaki jest okres (czas) na odebranie godzin - dni za pracę w godzinach nadliczbowych?
A2-20-76-EA

Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
 
Reforma administracji wojskowej
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Na granicy nieco spokojniej
Afganistan. Czas wracać do domu
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Legioniści wkraczają do Warszawy
F-16 lecą na Litwę
Sojusznicze wsparcie na granicy
SOMA dla specjalsów
W BBN o sytuacji na granicy
Święto żołnierzy artylerii
„Tumak ’21” na finiszu
Paczki świąteczne od PGZ
35 medali wojskowych pływaków
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Nauka kruszenia lodu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Śladem „białych kurierów”
Lekcja wojska od górali
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Harduny dla strażaków?
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Oczy na wschodnią flankę
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
„Murem za polskim mundurem”
Nastał dzień krwi i chwały…
Aktywność migrantów powoli spada
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Niespokojna granica
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Pierwsze Żmije na granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Orlik po raz dziesiąty
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Mielec wraca do odrzutowców
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Bryza na południowej flance
W Sejmie o kondycji PGZ
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Zespół NATO na bojowo
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
W jedynym słusznym kierunku
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO