moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kołobrzeg, czyli walka o twierdzę

Dziś mija 70 lat od chwili ponownego zakorzenienia się tutaj polskości i ponownego budowania polskiego życia. Ten proces trwa do dziś i będzie trwał jeszcze wiele lat – podkreślał w Kołobrzegu Bronisław Komorowski. Prezydent wziął dziś udział w obchodach 70. rocznicy zakończenia walk o Kołobrzeg.

To była jedna z najważniejszych bitew operacji pomorskiej. Przez kilkanaście dni połączone siły Wojska Polskiego i Armii Czerwonej szturmowały Kołobrzeg, który Niemcy zamienili w twierdzę. Zginęły tysiące żołnierzy, a miasto legło w gruzach.

Dziś w Kołobrzegu odbywają się uroczystości z okazji zakończenia walk. Przed południem w kołobrzeskiej bazylice odprawiona została msza w intencji żyjących i poległych uczestników batalii. Potem uczestnicy uroczystości w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego przemaszerowali na plac Ratuszowy, gdzie przemawiał między innymi prezydent Komorowski. Po południu rozpocznie się część artystyczna obchodów. Publiczność obejrzy między innymi występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W środę w okolicach kołobrzeskiej latarni morskiej swoje podwoje otworzy dla turystów Miasteczko Historyczne „Kołobrzeg 1945”. Będzie tam można zobaczyć oryginalne uzbrojenie, pojazdy i sprzęt z czasów II wojny światowej. Na jutro zaplanowane jest także spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 z weteranami walk o miasto.

Kołobrzeg kluczowy w marszu na Berlin

– Przyszliśmy, morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na darmo nasz trud. Przysięgamy, że cię nigdy nie opuścimy. Rzucając pierścień w twe fale, biorę z tobą ślub, ponieważ tyś było i będziesz zawsze nasze – mówił na kołobrzeskiej plaży kpr. Franciszek Niewiedziajło. Chwilę później w imieniu polskich żołnierzy dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z Bałtykiem. Był 18 marca 1945 roku. W ten sposób kończyła się bitwa o Kołobrzeg, jedna z najważniejszych i najbardziej krwawych batalii operacji pomorskiej.

Sama operacja rozpoczęła się w lutym. Zgodnie z jej założeniem, żołnierze 1 i 2 Frontu Białoruskiego mieli rozbić znajdujące się na Pomorzu wojska niemieckie, które zagrażały głównym siłom sowieckim prącym na Berlin. Kołobrzeg miał w tej układance kluczowe znaczenie. – Od listopada 1944 roku Niemcy zaczęli zamieniać miasto w twierdzę. Wybudowali trzy linie umocnień, wykorzystując między innymi podmokłe tereny Parsęty – mówi dr Jakub Ciechanowski, historyk z kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego. W mieście stacjonowało od 10 do 12 tysięcy niemieckich i łotewskich żołnierzy. Mieli oni do dyspozycji działa, czołgi i wyrzutnie rakiet. Wspomagały ich rozlokowane na morzu okręty. Postanowili strzec Kołobrzegu z co najmniej dwóch powodów. To właśnie tam mógł wylądować desant z odsieczą. Miasto stanowiło też drogę ewakuacji dla cywilów.

4 marca pod Kołobrzeg podeszły jednostki sowieckiej 1 Armii Pancernej. Odcięły one prowadzące do miasta drogi. Trzy dni później do akcji wkroczyły oddziały 1 Armii Wojska Polskiego. Dlaczego dowódcy operacji nie poprzestali na oblężeniu, lecz zdecydowali się na szturm? – Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Po odcięciu miasta Niemcy raczej nie byliby w stanie poważniej zagrozić Armii Czerwonej. Być może decydujące okazały się kwestie pozamilitarne, chęć zdobycia wojennej sławy? – zastanawia się dr Ciechanowski i dodaje, że walki o Kołobrzeg były dla żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego pierwszym tak poważnym starciem w warunkach miejskich. – Kołobrzeg był trochę jak Monte Cassino. Takie doświadczenie z pewnością przydało się podczas późniejszego szturmu Berlina – podkreśla dr Ciechanowski.

Ludzie płonęli żywcem…

Walki o miasto były wyjątkowo ciężkie. – Nie było ułamka sekundy bez huku, łoskotu broni maszynowej i armat – wspominał po latach cytowany przez PAP por. Piotr Gubernator, jeden z weteranów batalii. Dr Ciechanowski wspomina, że w mieście dochodziło do dantejskich scen, ludzie pod ostrzałem płonęli żywcem, a walczącym doskwierało pragnienie. – Kołobrzeg był uzdrowiskiem. Jak wspominał jeden z uczestników walk, miejskie piwnice pełne były wina, likierów czy piwa. Brakowało za to najzwyklejszej wody – podkreśla.

Walki o miasto trwały do 17 marca. Dwa dni wcześniej Niemcy wysadzili na plaży desant ze Świnoujścia, nie zdołał on jednak odwrócić losów batalii. W walkach zginęło przeszło 1200 polskich i sowieckich żołnierzy. Straty Niemców to około pięciu tysięcy zabitych. Kilka tysięcy niemieckich żołnierzy dostało się do niewoli. Miasto zostało zniszczone w 90 procentach.

Od zakończenia bitwy o Kołobrzeg mija dokładnie 70 lat. Z tej okazji dziś i jutro odbędą się w mieście liczne uroczystości oraz imprezy towarzyszące. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Polski Bronisław Komorowski. W uroczystościach weźmie też udział 36 weteranów walk o miasto. – Jest ich coraz mniej, dlatego wraz z wieloma instytucjami zdecydowaliśmy się sprowadzić ich do Kołobrzegu – mówił podczas niedawnej konferencji prezydent miasta Janusz Gromek.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. 8 FOW, Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
By Polska była bezpieczna
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO