moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Piorun” na celowniku F-16

W planach mają strzelania artyleryjskie, manewrowanie w szykach, trening z udzielania pomocy rozbitkom – od dziś jednostki 3 Flotylli wspomagane przez lotników morskich ćwiczą na morzu w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej. Po raz pierwszy w manewrach wezmą też udział samoloty F-16.


Okręty opuściły port w Gdyni dziś przed południem. W ćwiczeniach biorą udział korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, okręt rakietowy ORP „Piorun” i ratowniczy ORP „Lech” oraz zbiornikowiec ORP „Bałtyk”. Na początku tygodnia dołączy do nich holownik H-5. To właśnie on będzie holował tarczę, która stanie się celem podczas strzelań artyleryjskich.

Prócz tego okręty przećwiczą manewrowanie w szyku i prowadzenie łączności radiowej. ORP „Piorun” na chwilę pojawi się też we Władysławowie. – Okręty zawijają do portów cywilnych niezwykle rzadko – przyznaje kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego 3 Flotylli. – Załoga wejdzie tam po to, by przetestować procedury związane z usuwaniem skażenia. Ćwiczenie przeprowadzi własnymi siłami, używając dostępnej na pokładzie aparatury – dodaje. W planach Okrętowej Grupy Zadaniowej znalazło się też uzupełnianie zapasów na morzu. W tym epizodzie weźmie udział zbiornikowiec oraz okręty ORP „Lech” i ORP „Piorun”.

W ciągu trwających pięć dni ćwiczeń marynarze tradycyjnie już będą współdziałali z lotnikami morskimi. Tym razem wspomogą ich załogi samolotów Bryza. – Planujemy wziąć udział w epizodzie poświęconym ratownictwu morskiemu. Bryza będzie szukała człowieka, który wypadł za burtę. Po jego zlokalizowaniu z pokładu zostanie zrzucona tratwa ratunkowa, a załoga samolotu wskaże marynarzom z ORP „Lech” miejsce, gdzie znajduje się rozbitek – mówi kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Na tym jednak nie koniec. Załoga Bryzy będzie też naprowadzała dwa samoloty wielozadaniowe F-16 na cel, czyli okręt ORP „Piorun”.


– Taka współpraca nawiązywana jest po to, by przyspieszyć i ułatwić atak – wyjaśnia por. Wojciech Kaleta, nawigator latający w załogach Bryz. – Samolot rozpoznawczy za pomocą radaru namierza cel. Następnie musimy potwierdzić jego położenie wzrokowo i jednocześnie pamiętać, by przez cały czas przebywać w bezpiecznej odległości, tak by załoga okrętu nie mogła nas strącić – tłumaczy. Kiedy już cel zostanie namierzony, samolot rozpoznawczy puszcza w eter aktualizowane co chwilę raporty o jego położeniu. Informację przechwytują odrzutowce. – Nadawanie rozpoczyna się od podania słowa klucza. Kiedy pada ono po raz drugi, jest to sygnał do ataku. Wtedy my się wyłączamy. Reszta należy do samolotów bojowych – zaznacza por. Kaleta.

Podczas OGZ lotnicy z Bryzy po raz pierwszy będą współpracować z F-16. – Wcześniej współdziałaliśmy głównie z Su-22, a niedawno z francuskim samolotem Rafale – przypomina por. Kaleta.

Ćwiczenia OGZ organizowane są od czasu przystąpienia Polski do NATO. Mają zgrać załogi okrętów różnych typów, a co za tym idzie przygotować marynarzy do działań w ramach dużych międzynarodowych manewrów i operacji sojuszniczych.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~StudentAMW
1429603560
Jeden taki f-16 i okrętu nie ma :)
E9-DC-E9-21
~ja
1429559700
Na okręcie ratowniczym na lewej burcie rdza. "Strach się bać!"
4A-57-54-77
~ja
1429548780
Taki okręt bez dzaiałek szybkostrzelnych do samoobrony i rakiet p/lot o większym zasięgu niż 10km z góry skazany jest na zatopienie a te ćwiczenia to potwierdzają.
A9-53-E8-CD

To nie mogło się udać, ale…
 
Premier: bezpieczeństwo przede wszystkim!
Granice są po to, by je pokonywać
Kwalifikacja po raz szesnasty
Najnowsze Abramsy dla polskiej armii
Turecki most nad Białą Lądecką
Dziki zachód na wschodzie II RP
Żołnierze WOT-u z Wrocławia u kombatantów z Armii Krajowej
Dzieci ze Stronia Śląskiego mają nowe przedszkole
Morze ruin, na których wyrosło życie
Ratownicy pod presją czasu
Z misją wracają do Rumunii
Trump ogłasza złotą erę Ameryki
Zmiany w prawie 2025
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Znaki do zmiany. Ze względu na tradycję i bezpieczeństwo
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Siedząc na krawędzi
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Trenuj jak żołnierz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Starty na medal w short tracku, biegach narciarskich i snowboardzie
Lotnicy i Bayraktary z misją w Turcji
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
„Feniks” rozwija skrzydła w Stroniu Śląskim
Szef MON-u spotkał się z wojskowymi dyplomatami
Generacje obok siebie
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Monument bezimiennego bohatera
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Na zawsze w naszej pamięci
Latamy, kochamy to i jeszcze nam za to płacą!
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Hub w Rzeszowie pod parasolem ochronnym
Nie walczymy z powietrzem
Wojsko gra z WOŚP-em
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Rozgryźć Czarną Panterę
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Symulator w nowej odsłonie
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Zawiszacy na ratunek
Czworonożny żandarm w Paryżu
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Polska w gotowości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Atak na cyberpoligonie
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Kluczowy partner
Wojsko potrzebuje lotnisk
„Popcorny” niemile widziane
Bezpieczeństwo na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO