moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyższe dodatki dla „niezawodowych”

Rezerwiści i odbywający służbę przygotowawczą dostaną więcej pieniędzy za służbę w szczególnych warunkach. Żołnierze walczący z klęskami żywiołowymi otrzymają 45 zł za każdy dzień. To ponad dwa razy więcej niż do tej pory. Z kolei dodatek dla narażonych na działanie pól elektromagnetycznych wzrósł o blisko 40 zł i będzie wynosił 120 zł.

Nowe rozporządzenie ministra obrony obowiązuje od kilku dni. Przepisy dotyczą żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową i przeszkolenie wojskowe oraz rezerwistów i osoby przeniesione do rezerwy, które nie są żołnierzami rezerwy na ćwiczeniach.

Pieniądze za skoki i służbę na okręcie

Wzrosły dodatki wypłacane ze względu na szczególne warunki służby wojskowej. Mogą na nie liczyć np. żołnierze służby przygotowawczej lub rezerwiści odbywający ćwiczenia. – Do 2008 roku wysokość dodatków dla żołnierzy niezawodowych i zawodowych była taka sama. Ponieważ tym ostatnim je podwyższono, ministerstwo obrony znowelizowało przepisy, aby ujednolicić wysokość świadczeń – wyjaśnia płk Jacek Sońta, rzecznik ministra obrony narodowej.

Ile żołnierze zyskali? Dodatek za służbę na morzu w składzie etatowej załogi np. okrętu marynarki wojennej – wyniesie od 7,50 do 20 zł (wcześniej od 6 zł do 18 zł) za każdy dzień zaokrętowania połączonego z wyjściem w morze na co najmniej 6 godzin. Kwota uzależniona będzie np. od tego, czy służba pełniona jest na okręcie podwodnym czy nawodnym.

Wyższa jest także stawka dodatku dla tych, którzy wykonywać będą zadania z użyciem specjalistycznego sprzętu do nurkowania. Tzw. dodatek nurkowy wyniesie teraz 15 zł (wcześniej 14 zł) za każdą godzinę spędzoną pod wodą.

Do 10 złotych (wcześniej 9 zł) wzrósł dodatek desantowy wypłacany za każdy skok ze spadochronem w trakcie szkolenia wojskowego. Maksymalnie 30 zł (wcześniej 23 zł) wojsko wypłaci z kolei tym, którzy pełnią służbę w patrolu rozminowania i wykonują zadania związane z oczyszczaniem terenów z materiałów wybuchowych lub niebezpiecznych. Dodatek za rozminowanie będzie przyznawany za każdy dzień wykonywania takich zadań. Dowódca decydując o wypłacanej kwocie, będzie brał pod uwagę stopień niebezpieczeństwa utraty zdrowia lub życia, a także poziom wyszkolenia żołnierza.

Dodatek dla specjalistów

Żołnierze niezawodowi też mogą liczyć na dodatek tzw. operacyjny. Będzie on wypłacany tym, którzy poza macierzystą jednostką wojskową będą brać udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych czy akcjach poszukiwawczych. – Przepisy tak doprecyzowano, by dodatek przysługiwał za każdą rozpoczętą dobę. Zamiast dotychczasowych 21 zł będzie on wynosił 45 zł – wyjaśnia oficer z Departamentu Kadr.

Służba w szczególnych warunkach może być uciążliwa lub szkodliwa dla zdrowia żołnierza. Także w tym przypadku wzrosła stawka dodatku. Będzie ona uzależniona od stopnia szkodliwości. Pierwszy stopień dotyczy zadań związanych z pracą w radiowych obiektach nadawczych i stacjach radiolokacyjnych. Ci żołnierze zamiast dotychczasowych 42 zł otrzymają 75 zł. Praca np. przy magazynowaniu i dystrybucji niebezpiecznych środków chemicznych czy promieniotwórczych oznaczona jest drugim stopniem szkodliwości. W tym przypadku żołnierze zamiast dotychczasowych 56 zł dostaną 90 zł. Za trzeci stopień – zamiast 84 zł otrzymają 120 zł. W tym przypadku chodzi np. o narażenie na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości. Przy czwartym stopniu dodatek wzrósł ze 126 zł do 180 zł. Te stawki dotyczą saperów niszczących i magazynujących materiały wybuchowe i łatwopalne.

Nowością w rozporządzeniu jest zapis, który umożliwia wypłacanie żołnierzom rezerwy tzw. dodatku motywacyjnego za klasę specjalisty. W przypadku III klasy dodatek wyniesie 30 zł, II – 45 zł, I – 60 zł, a najwyższej, mistrzowskiej – 90 zł.

Pieniądze od stanowiska

Dodatkowo nowe przepisy wprowadzają nowe kryteria przyznawania zapłaty za ćwiczenia wojskowe. – Żołnierze rezerwy oraz osoby przeniesione do rezerwy niebędące żołnierzami rezerwy za każdy dzień spędzony na ćwiczeniach otrzymają wynagrodzenie zasadnicze uzależnione od stopnia zajmowanego stanowiska służbowego, a nie – jak dotychczas – od posiadanego stopnia wojskowego – mówi oficer z Departamentu Kadr MON. Wynagrodzenie to będzie ustalane procentowo od stawki najniższego zasadniczego uposażenia żołnierza zawodowego (obecnie wynosi ono 2500 zł).

Na dotychczasowym poziomie pozostały zasady wypłat wynagrodzeń dla żołnierzy odbywających przeszkolenie wojskowe, w tym np. służbę przygotowawczą.

Żołnierze niezawodowi to ci, którzy odbywają zasadniczą służbę wojskową, służbę kandydacką, przeszkolenie wojskowe lub ćwiczenia wojskowe oraz pełnią służbę przygotowawczą, okresową służbę wojskową lub służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Kwestie ich wynagrodzeń są uregulowane w ustawie o uposażeniach żołnierzy niezawodowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Dariusz Kudlewski

dodaj komentarz

komentarze

~rezerwista
1431711600
A czy Żołnierze rezerwy dostają już 1/21 uposażenia za dzień ćwiczeń czy nadal jest 1/30 ???? Dlaczego Żołnierze rezerwy nie dostają dodatku poligonowego ?????
F2-42-5A-C0
~Marcin
1431709140
A dodatek dla saperów którzy rozminowują tereny poligonowe z niewybuchów i niewypałów ?? Czy to nie jest praca w warunkach szczególnie niebezpiecznych ?? Patrole saperskie niszczące i magazynujące otrzymują a etatowi saperzy z poza patroli ?? Coś tu jest bardzo nie sprawiedliwe... ale wiem wiem w wojsku nie ma sprawiedliwości i o tym się mówi na każdym kroku.
38-8D-51-75

11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
 
Paczki świąteczne od PGZ
Sojusznicze wsparcie na granicy
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Legioniści wkraczają do Warszawy
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
F-16 lecą na Litwę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W BBN o sytuacji na granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Święto żołnierzy artylerii
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Bryza na południowej flance
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Mielec wraca do odrzutowców
W jedynym słusznym kierunku
Pierwsze Żmije na granicy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Afganistan. Czas wracać do domu
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Zespół NATO na bojowo
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Na granicy nieco spokojniej
SOMA dla specjalsów
Harduny dla strażaków?
Orlik po raz dziesiąty
Nauka kruszenia lodu
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Reforma administracji wojskowej
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Lekcja wojska od górali
35 medali wojskowych pływaków
Śladem „białych kurierów”
Aktywność migrantów powoli spada
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
„Tumak ’21” na finiszu
W Sejmie o kondycji PGZ
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Niespokojna granica
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Nastał dzień krwi i chwały…
Oczy na wschodnią flankę
„Murem za polskim mundurem”
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO