moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Baltops 2015”. Rusza faza portowa

Jako pierwsza do portu w Gdyni zawinęła dziś wczesnym rankiem niemiecka fregata FGS „Lübeck”. Po niej do nabrzeży zaczęły przybijać kolejne okręty. W sumie do soboty pojawi się ich 41. W ten sposób rozpoczęła się faza portowa NATO-wskiego ćwiczenia „Baltops 2015”.

„Baltops” to jedno z największych w tym roku ćwiczeń organizowanych przez NATO. Weźmie w nim udział blisko 5600 żołnierzy, 49 okrętów, którym będą asystować jednostki pomocnicze, przeszło 60 samolotów i śmigłowców. Swoje siły wystawia 17 członków Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz państw partnerskich, między innymi USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Turcja, państwa bałtyckie, a nawet Gruzja.

Polskę reprezentuje kilkuset żołnierzy i marynarzy z 3 Flotylli Okrętów, 7 Brygady Obrony Wybrzeża, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Na Bałtyku wspólnie z jednostkami NATO będą ćwiczyć okręt podwodny ORP „Kondor”, trałowce ORP „Bukowo”, ORP „Drużno”, ORP „Resko”, ORP „Mamry” i ORP „Wigry”, dwa okręty transportowo-minowe „ORP” Lublin i ORP „Gniezno”, a także wchodzący w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) niszczyciel min ORP „Mewa”. Do tego dochodzą cztery śmigłowce morskie: dwa Mi-14PŁ i jeden SH-2G przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych oraz ratowniczy Mi-14PŁ/R. W ćwiczeniach weźmie też udział samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza i dziesięciu oficerów z polskiego Centrum Operacji Morskich.

Uczestnicy manewrów przećwiczą prowadzenie operacji morsko-lądowej w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. Mówi on, że agresja na jednego z członków NATO jest uderzeniem w cały Sojusz, a co za tym idzie państwa do niego należące powinny udzielić zaatakowanemu pomocy militarnej.

Ważnym elementem ćwiczeń będzie desant morski, który zostanie przeprowadzony na poligonie w Ustce. Wezmą w nim udział między innymi amerykański okręt USS „San Antonio” oraz dwie polskie jednostki transportowo-minowe – to właśnie one przerzucą na polskie wybrzeże oddziały z Finlandii i Szwecji. – Przeciwnika sił koalicyjnych w ćwiczeniu będą podgrywać żołnierze z 7 Brygady Obrony Wybrzeża: kompania zmechanizowana, wyposażona między innymi w bojowe wozy piechoty BWP-1 – zapowiada mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

USS „Jason Dunham”, amerykański niszczyciel rakietowy, cumuje w porcie Gdynia.

Zanim to jednak nastąpi czeka nas tak zwana faza portowa, której gospodarzem jest Gdynia. Dziś od samego rana przy nabrzeżach w różnych częściach miasta cumują NATO-wskie okręty. Jako pierwsza, około 6.00 do portu weszła niemiecka fregata rakietowa FGS „Lübeck”. Dwie godziny później rozpoczęła się już prawdziwa seria. Okręty zawijają do Gdyni co kilkanaście minut, pół godziny. – Łącznie pojawi się ich 41. Pozostałe dołączą do ćwiczących już podczas fazy morskiej – tłumaczy kpt. mar. Przemysław Płonecki z 3 Flotylli Okrętów.

Wśród tych, które przybijają do polskiego portu, są między innymi trzy jednostki amerykańskie: niszczyciel rakietowy USS „Jason Dunham”, krążownik rakietowy USS „Vicksburg” oraz wspomniany już okręt desantowy USS „San Antonio”. Stanowi on bazę dla piechoty morskiej (prócz etatowej załogi jest w stanie pomieścić blisko 700 żołnierzy), wojskowych pojazdów, śmigłowców i samolotów. Okręt zasłynął między innymi tym, że pod koniec 2013 roku wziął udział w operacji specjalnej przeciwko jednemu z najgroźniejszych terrorystów Al-Kaidy, Libijczykowi Abu Anasowi al-Libi.

Najbliższe dni upłyną pod znakiem przygotowań do zasadniczej części ćwiczenia, która rozpocznie się w poniedziałek. Dla mieszkańców Trójmiasta i turystów będzie to również okazja, by obejrzeć okręty. – W sobotę o 14.00 na dwie godziny otwieramy bramy portu wojennego. Okręty będzie można oglądać do 18.00. O tym, na które będzie można wejść, zadecydują ich dowódcy – wyjaśnia kpt. mar. Płonecki.

Manewry „Baltops” organizowane są na Bałtyku od 1972 roku. – Początkowo było to ćwiczenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. W 1993 roku do udziału w nim zostały zaproszone państwa byłego bloku wschodniego, w tym Polska – informuje mjr Romańczuk. Od tamtej pory ćwiczenia organizowane są w ramach Partnerstwa dla Pokoju. W tym roku manewry po raz pierwszy odbędą się bez udziału Rosji.

„Baltops” potrwa do 20 czerwca. Zakończy się w niemieckiej Kilonii. Tegoroczna edycja stanowi część zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeń NATO pod wspólnym kryptonimem „Allied Shield”, czyli „Sojusznicza Tarcza”. W czerwcu na poligonie w Drawsku Pomorskim odbędą się jeszcze manewry „Saber Strike-15”, na poligonie zaś w Żaganiu ćwiczenia „Noble Jump”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch, chor. mar. Piotr Leoniak, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po śladach polskich bohaterów
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
By Polska była bezpieczna
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ryś” z laserem
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Grand Quadriga ‘24”
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Broń Hitlera w rękach AK
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zawsze gotowi do pomocy
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO