moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sztuka załadunku

Transportery opancerzone Rosomak, armatohaubice Dana, wojskowe ciężarówki – łącznie 26 pojazdów 12 Dywizji Zmechanizowanej wjechało na pokład okrętu transportowo-minowego ORP „Toruń”. Trening załadunku był częścią ćwiczeń pod kryptonimem „Żbik ‘15”.Załadunek okrętu to poważne wyzwanie zarówno dla wojskowych kierowców, jak i marynarzy. Pierwsi muszą wykazać się precyzją i odrobiną zimnej krwi.

– Jest taki moment, gdy jadą po rampie okrętu i właściwie nie widzą, co znajduje się pod kołami – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. – Muszą wtedy zaufać doświadczeniu oraz zastępcy dowódcy okrętu – dodaje. To właśnie na nim spoczywa obowiązek kierowania załadunkiem. On wskazuje miejsca, w których powinny parkować poszczególne pojazdy tak, by pokład był obciążony równomiernie.

Transportery na pokładzie okrętu

Aby tego typu operacje przebiegały szybko i sprawnie, niezbędne są regularne treningi. Wczoraj w świnoujskim porcie odbył się jeden z nich. Wzięła w nim udział załoga okrętu transportowo-minowego ORP „Toruń” oraz żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej i 8 Pułku Przeciwlotniczego. Obie jednostki wchodzą w skład 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina.


Podczas ćwiczeń na pokład wjechało w sumie 26 pojazdów. Wśród nich były transportery opancerzone Rosomak, armatohaobice typu Dana, zestaw przeciwlotniczy Osa, ciężarowe Stary i Honkery. Dla żołnierzy załadunek był częścią ćwiczeń „Żbik ‘15”. – Dla wielu to zupełnie nowe, więc tym bardziej cenne doświadczenie – przyznaje ppłk Mariusz Ostapiak z 12 Brygady Zmechanizowanej. Wkrótce ćwiczących czekają kolejne zadania. – Będziemy przerzucali nasze siły na poligon w Drawsku Pomorskim. Część z nich dotrze tam koleją, część transportem lotniczym. Pod koniec miesiąca rozpocznie się kolejna odsłona ćwiczeń. Mają one dla nas ogromne znaczenie, ponieważ wiążą się z certyfikacją do działania w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej – mówi ppłk Ostapiak.

Załadunek, gdy brak nabrzeży

ORP „Toruń” to jedna z pięciu jednostek projektu 767. Wszystkie wchodzą w skład 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Odkryta przelotowa ładownia każdego z nich jest w stanie pomieścić 135 żołnierzy desantu morskiego, a także dziewięć czołgów lub 17 innego rodzaju pojazdów, choćby wojskowych ciężarówek. – Załadunek i rozładunek sprzętu oraz ludzi może się odbywać nie tylko w porcie, lecz także na brzegu pozbawionym infrastruktury, na przykład nabrzeży – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski. Ze względu na specyficzną budowę okręt może zacumować tam, gdzie głębokość jest niewielka. W skrajnych przypadkach desantujący się z jego pokładu żołnierze są w stanie dotrzeć do brzegu samodzielnie, brodząc w wodzie. Okręty projektu 767 zostały przystosowane także do stawiania min.

Jednostki transportowo-minowe regularnie biorą udział zarówno w krajowych, jak i międzynarodowych ćwiczeniach. – W ostatnich latach przerzucały na przykład wojska lądowe do Wielkiej Brytanii na ćwiczenia „Druids Dance ‘09”, „Afgan Rat 2010” i „Pashtun Eagle 2010”. Zabezpieczały także okręty podwodne typu Kobben podczas ich transferu z Norwegii do Polski – wylicza kmdr ppor. Kwiatkowski. W tej chwili ORP „Gniezno” i ORP „Lublin” biorą udział w NATO-wskich ćwiczeniach „Baltops”, które są prowadzone na Bałtyku. Za kilka dni na poligonie w Ustce z ich pokładów będą się desantować żołnierze ze Szwecji oraz Finlandii.

Główna cześć ćwiczenia „Żbik 15” rozpocznie się pod koniec czerwca, weźmie w niej udział około 800 żołnierzy. Będą trenować działania związane ze służbą na misji, między innymi organizowanie i prowadzenie patroli, ochronę ludności i dostaw. Przećwiczą też współpracę z lotnictwem, wojskami przeciwlotniczymi, czy wojskami łączności.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO