moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Manewry powietrzne pod znakiem orła

Ponad 1500 żołnierzy oraz 50 samolotów i śmigłowców weźmie udział w rozpoczynających się dziś ćwiczeniach „Eagle Talon-Ramstein Guard”. Na polskim niebie będzie można zobaczyć m.in. wielozadaniowe polskie i amerykańskie F-16, myśliwce MiG-29, transportowce, amerykańskie latające cysterny KC-135 oraz brytyjski samolot walki elektronicznej DA-20. Ćwiczenia potrwają tydzień.

Podniebne manewry będą się odbywać nad Polską oraz nad południową częścią Morza Bałtyckiego. – W tym roku w „Eagle Talon-Ramstein Guard” bierze udział rekordowa liczba żołnierzy i samolotów. W przedsięwzięcie zaangażowanych będzie ponad 1500 wojskowych oraz 50 różnego rodzaju statków powietrznych. Większość ćwiczących to Polacy, ale szkolą się z nami także żołnierze amerykańscy i Brytyjczycy – mówi gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek, dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego i jednocześnie kierownik ćwiczeń.

Wystartują z Dęblina, Powidza…

Poza COP-DKP do ćwiczeń są przygotowane także ośrodki dowodzenia i naprowadzania w Bydgoszczy i Krakowie, 1 Ośrodek Radioelektroniczny w Grójcu, jednostki radiotechniczne, pododdziały obrony przeciwlotniczej oraz bazy lotnicze w całej Polsce. W powietrze wzbiją się śmigłowce Mi-24, Mi-17 i W-3 Sokół, polskie i amerykańskie samoloty F-16, polskie samoloty MiG-29, Su-22 i TS-11 Iskra oraz transportowce C-130 Herules i C-295M CASA. Zadania będą wykonywać także amerykańskie tankowce KC-135 oraz brytyjski samolot walki elektronicznej DA-20. Maszyny będą startować z baz lotniczych w Dęblinie, Malborku, Łasku i Powidzu, i lądować w nich, w a w przypadku śmigłowców – także na niektórych poligonach.

Ćwiczenia są testem systemu obrony powietrznej podczas symulowanego lokalnego konfliktu zbrojnego. Żołnierze będą musieli poradzić sobie także w sytuacji, gdy przeciwnik zastosuje zakłócenia elektroniczne. – Każdego dnia będą rozgrywane inne epizody. Na ich podstawie zostanie dokonana ocena, w jakim stopniu dowództwa są przygotowane do planowania, dowodzenia i kierowania łączoną operacją obronną na terenie kraju – wyjaśnia kpt. Karol Kawerski z Centrum Operacji Powietrznych.

Wyzwanie dla polskich lotników

Jedno z najważniejszych zadań podczas ćwiczeń „Eagle Talon-Ramstein Guard” ma do wykonania właśnie COP-DKP. To stamtąd piloci dostają rozkazy, zanim wzbiją się w powietrze. Żołnierze w Centrum i w podległych ośrodkach dowodzenia i naprowadzania przez całą dobę obserwują na monitorach polską przestrzeń powietrzną. Sprawdzają, czy śmigłowce i samoloty poruszają się zgodnie z wyznaczonymi planami lotów.

Jakie zadanie maja do wykonania podczas ćwiczeń? Wojsko nie chce zdradzić szczegółów scenariusza, wiadomo jednak, że żołnierze będą walczyć podczas symulowanego konfliktu zbrojnego, patrolować przestrzeń powietrzną, wspierać wojska lądowe, wykonywać akcje przechwytywania innych samolotów. Będą musieli także poradzić sobie z atakiem powietrznym na cele na ziemi.

Zadania będą trudne, ponieważ w tegorocznych manewrach „Eagle Talon” piloci będą ćwiczyć loty w dużych ugrupowaniach, nawet 30 samolotów.

Ćwiczenia „Eagle Talon” odbywają się od 2010 roku (wcześniej nosiły nazwę „Fruit Fly”). W tym roku połączono dwa treningi: „Eagle Talon” i „Ramstein Guard”, które odbywały się dotąd niezależnie. Te ostatnie lotnicze manewry przeprowadzano cyklicznie w ramach ćwiczeń walki elektronicznej NATO NEWFIP (NATO Electronic Warfare Force Integration Programme). Głównym celem programu jest przygotowanie żołnierzy z jednostek należących do Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO do działania w warunkach zakłóceń elektronicznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO