moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odprawy mieszkaniowe będą korzystniejsze?

Żołnierze sami wybiorą okres, według którego zostanie im naliczana odprawa mieszkaniowa. Taką zmianę w przepisach o zakwaterowaniu przyjęła sejmowa podkomisja pracująca nad projektem o Agencji Mienia Wojskowego. Posłowie zgodzili się także na propozycje, aby u żołnierzy mieszkających w internatach mogły zatrzymywać się żony i dzieci.

 

Podczas prac nad ustawą łączącą Agencję Mienia Wojskowego i Wojskową Agencję Mieszkaniową posłowie wprowadzili zmiany dotyczące zakwaterowania żołnierzy. Jedną z propozycji zgłosił płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego. Dotyczyła ona odprawy mieszkaniowej, jaką dostają żołnierze odchodzący z armii. Mają do niej prawo ci, którzy np. nie wykupili służbowego mieszkania.

– Obecnie wysokość odprawy nalicza się w dniu zakończenia służby i jest to krzywdzące dla wielu żołnierzy – mówi płk Babuśka i dodaje, że chodzi o zasady związane z wyliczaniem samej kwoty.

Przy obliczaniu wysokości odprawy bierze się pod uwagę nie tylko wskaźnik ceny metra kwadratowego określony w przepisach, ale też liczbę członków rodziny żołnierza (tzw. normy mieszkaniowe). Jeśli jednak wojskowy odchodzi ze służby, gdy jego dziecko ukończyło już 25 lat, to w wysokości oprawy nie zostanie uwzględniona kwota, jaką mógłby dostać na dziecko. –Z tego powodu niektórzy tracili nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – dodaje pułkownik.

Dlatego Konwent Dziekanów zaproponował, by żołnierze mieli prawo wyboru najkorzystniejszego okresu do naliczenia wysokości odprawy. Poprawkę zaakceptowali posłowie z sejmowej Podkomisji Obrony Narodowej.

Podkomisja przychyliła się też do drugiej propozycji płk. Babuśki. Zmiana dotyczy przepisów o zakwaterowaniu żołnierzy w internacie. Według obecnych przepisów żona odwiedzająca żołnierza nie może się u niego zatrzymać. Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, bliscy żołnierza mieszkającego w wojskowym internacie będą mogli zatrzymać się u niego na siedem dni w miesiącu.

Rozwiązanie ma dotyczyć tylko najbliższych członków rodziny, czyli na przykład żony i dzieci. Goście za swój pobyt będą musieli zapłacić.

Zmiany przewidują też przydzielenie miejsca w internacie dla wojskowych samotnie wychowujących małoletnie dzieci. Jeśli żołnierze nie mają przydzielonego mieszkania, im oraz ich dzieciom będzie przysługiwać miejsce w internacie. Pobyt żołnierza będzie nieodpłatny, jednak za dziecko trzeba będzie zapłacić pełną stawkę.

Poprawki do ustawy musi jeszcze zaakceptować Sejmowa Komisja Obrony Narodowej. Potem ustawę musi uchwalić parlament i podpisać prezydent.

Odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzom odchodzącym z wojska, np. tym, którzy nie wykupili wojskowego M. Przy obliczaniu wysokości tego świadczenia bierze się pod uwagę m.in. wskaźnik ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania w poprzednim kwartale (określany w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego) i liczbę tzw. norm mieszkaniowych – czyli np. członków rodziny żołnierza.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WAM Poznań

dodaj komentarz

komentarze

~pazerniak
1465159980
"Obecnie wysokość odprawy nalicza się w dniu zakończenia służby i jest to krzywdzące dla wielu żołnierzy" - i kto to mówi; półkownik, który i tak ma o jedną normę więcej niż inni. Dziecko to dziecko, a nie 25-cio letni dorołsy człowiek, który potrafi samodzielnie egzystować. Czas z tym rozczeniowym podejściem do służby skonczyć. Jesli ktoś nie ma pomysłu na pracę w cywilu i nie odejdzie wcześniej ze służby, niech wystarczą mu inne wiadczenia za długoletni służbę.
2F-8B-69-0A
~gosc
1434485220
Może warto by podnieść temat wysokości świadczenia mieszkaniowego. koszty wynajmu mieszkań w zależności od miejscowości są praktycznie jednakowe czego nie można powiedzieć o wysokości świadczenia mieszkaniowego.
93-B5-41-4F
~zawodowiec
1434443820
A Dlaczego my szeregowi zawodowi musimy tak duzo placic za grunt w Choszcznie ? Wiecej jak za mieszkanie ?! Dlaczego wam nic nie pisze o 1 normie za mieszkanie tylko odsyla do Dz.U. ?! Dlaczego okłamuje wszytkich ?! Powinno być sprawiedliwie dla wszytkich !
4C-2D-8C-29

Pierwsze Żmije na granicy
 
W BBN o sytuacji na granicy
„Murem za polskim mundurem”
35 medali wojskowych pływaków
Nastał dzień krwi i chwały…
Bryza na południowej flance
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Lekcja wojska od górali
Paczki świąteczne od PGZ
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Legioniści wkraczają do Warszawy
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Śladem „białych kurierów”
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
SOMA dla specjalsów
Sojusznicze wsparcie na granicy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Aktywność migrantów powoli spada
Mielec wraca do odrzutowców
Harduny dla strażaków?
Oczy na wschodnią flankę
Orlik po raz dziesiąty
Na granicy nieco spokojniej
Afganistan. Czas wracać do domu
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
„Tumak ’21” na finiszu
F-16 lecą na Litwę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
W Sejmie o kondycji PGZ
Święto żołnierzy artylerii
Zespół NATO na bojowo
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Nauka kruszenia lodu
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Reforma administracji wojskowej
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Niespokojna granica
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
W jedynym słusznym kierunku
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO