moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska spadochroniarka wygrała w Niemczech

Kapitan Monika Sadowy-Naumienia zwyciężyła w zawodach spadochronowych o Puchar Świata w niemieckim Peiting. W rywalizacji mężczyzn czwartą lokatę zajął mł. chor. Maciej Lamentowicz. Zawody w Bawarii były trzecimi w klasyfikacji PŚ w tym sezonie. Dzięki zwycięstwu polska spadochroniarka awansowała na drugie miejsce w pucharowej punktacji.

Najlepsze spadochroniarki trzecich zawodów o Puchar Świata w Peiting. W środku kpt. Monika Sadowy-Naumienia.

Dla najlepszej polskiej spadochroniarki start w tegorocznych pucharowych zawodach to rozgrzewka przed trzema ważnymi imprezami mistrzowskimi. – Dla mnie w tym roku ważniejsze są wojskowe igrzyska w Korei Południowej, Światowe Igrzyska Lotnicze w Dubaju i mistrzostwa Europy – mówi kpt. Monika Sadowy-Naumienia, zdobywczyni Pucharu Świata w 2013 roku.

W pierwszych w tym sezonie zawodach o PŚ spadochroniarka z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu nawet nie wystartowała. Dlatego w klasyfikacji generalnej po trzech pucharowych startach przegrywa z Włoszką Mileną Zanotti, która wygrała inauguracyjne zawody w chorwackiej Rijece, była druga w słoweńskiej Lesce, a w Peiting – czwarta.

W niemieckiej miejscowości rozegrano trzecie w tym sezonie zawody w klasyfikacji o Puchar Świata. W Peiting kpt. Monika Sadowy-Naumienia triumfowała w skokach na celność lądowania z wynikiem 14 cm. Jednak z powodu złych warunków atmosferycznych odbyło się siedem, a nie jak planowano osiem kolejek skoków. Polka uzyskała wyniki: 1, 1, 5, 2, 1, 3, 1. Drugie miejsce – z 23 cm – zajęła Chorwatka Ina Zuza. Trzecia w klasyfikacji Szwajcarka Erica Franz w siedmiu skokach uzyskała wynik 26 cm.


W Peiting po raz pierwszy w tym sezonie w pucharowej rywalizacji zaprezentowały się ppor. pil. Agnieszka Wiesner z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i kpr. rez. Irena Paczek-Krawczak, absolwentka pierwszego turnusu służby przygotowawczej dla kandydatów na oficerów rezerwy. Ta pierwsza z wynikiem 29 cm zajęła szóste miejsce, a ta druga – reprezentująca barwy Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków – była 12.

W rywalizacji mężczyzn najlepszy wynik w Peiting uzyskał Michael Egger. Austriak oddał trzy bezbłędne skoki, w trzech lądował centymetr od centra, a w jednym – w siódmej kolejce – przystawił piętę dwa centymetry od centra. Egger z wynikiem 5 cm wyprzedził o 1 cm Węgra Istvana Asztalosa i o 2 cm Słoweńca Gorazda Vindisa. Czwarte miejsce z wynikiem 9 cm zajęło sześciu spadochroniarzy. Wśród nich byli mł. chor. Maciej Lamentowicz z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu i Niemiec Stefan Wiesner (mąż ppor. pil. Agnieszki Wiesner). 24. lokatę zajął plut. Grzegorz Zajączkowski z 6 Brygady Powietrznodesantowej (z wynikiem 16 cm), 29. st. szer. Tomasz Rapita z OSWRiS (19 cm), a 41. sierż. Rafał Zgierski z 6 BPD (23 cm).

Po trzech zawodach zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata spadochroniarze będą walczyć o punkty jeszcze 7-9 sierpnia w Belluno (Włochy), 4-6 września w Thalgau (Austria) i 18-20 września w Locarno (Szwajcaria). W rywalizacji kobiet po starcie w Peiting pierwsze miejsce w klasyfikacji PŚ zajmuje Milena Zanotti. Włoszka zgromadziła 230 punktów i o 50 wyprzedza kpt. Monikę Sadowy-Naumienię. Trzecia – ze 156 pkt. – jest Chorwatka Zuza Ina. Pozostałe Polki zajmują miejsca: 14. ppor. pil. Agnieszka Wiesner (40 pkt.), 23. kpr. rez. Irena Paczek-Krawczak i Bogna Bielecka (po 22 pkt.), 32. Iwona Rackiewicz (9). Wśród mężczyzn prowadzi w rankingu Słoweniec Gorazd Vindis (160) przed Węgrem Istvanem Asztalosem i Czechem Jiri Gecnukem (po 136) oraz Niemcem Stefanem Wiesnerem (130).

szus

autor zdjęć: arch. kpt. Moniki Sadowy-Naumienia

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Leopardy jadą na poligon
Palmiry – miejsce kaźni
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Eurofightery znowu w Polsce
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zamiana po włosku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Air Show ’25 – do zobaczenia
Offset dla „Wisły”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Będzie za co kupić koreańską broń
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Tajna misja polskiej agentki
Bruksela przed szczytem
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Dobrowolsi – czas start!
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Priorytety dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Mocny sygnał od NATO
Kleszcze dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO