moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siedem medali na początek mistrzostw

W pierwszym dniu 91. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce żołnierze wywalczyli siedem medali. Tytuły mistrzowskie zdobyli: st. szer. Adrian Świderski – w trójskoku i st. szer. Marika Popowicz-Drapała – w biegu na 100 m. Żołnierzom przypadły także dwa srebrne medale i trzy brązowe.


91. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce odbywają się w Krakowie na stadionie AWF. Podczas pierwszego dnia czempionatu rozdano jedenaście kompletów medali. Żołnierze startowali w pięciu konkurencjach, w których wyłoniono medalistów. W każdej zajęli miejsca na podium.

Złoty trójskoczek

Pierwszy z siedmiu żołnierskich medali wywalczył st. szer. Adrian Świderski. Trójskoczek z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław triumfował z wynikiem 16,63 m. Uzyskał go już w pierwszej próbie. Dla Świderskiego to drugi tytuł mistrza kraju w trójskoku na otwartym stadionie – wcześniej triumfował przed pięciu laty.

Drugie miejsce z wynikiem 16,25 m zajął Karol Hoffmann z Międzyszkolnego Klubu Sportowego Aleksandrów Łódzki (syn Zdzisława Hoffmanna, który w 1983 roku, reprezentując barwy klubu wojskowego, wywalczył tytuł mistrza świata w trójskoku).Potem walkę o medale rozpoczęli żołnierze specjalizujący się w biegach na 100 i 5000 m. O awans do finałów w biegu na 100 m mężczyzn i kobiet walczyło ośmioro wojskowych. Z czterech sprinterek w mundurach wszystkie zapewniły sobie udział w ośmioosobowym finale, a trzy z nich stanęły na podium. W rywalizacji sprinterów dwóch wystąpiło w finale i jeden wywalczył medal. Ci, którzy nie awansowali do finałowego biegu, to zawodnicy, którzy niedawno wrócili na bieżnię po przerwie spowodowanej kontuzjami.

Finał sprinterek zdominowały reprezentantki Wojska Polskiego przygotowujące się do startu w VI Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Korei Południowej. Najszybsza była st. szer. Marika Popowicz-Drapała. Reprezentantka WZS Bydgoszcz i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza przebiegła 100 m w 11,44 s. Przegrała z nią o 0,06 s st. mar. Marta Jeschke z WZS Gdynia i Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego. Natomiast brązowy medal – z wynikiem 11,52 s – wywalczyła szer. Anna Kiełbasińska z WZS Poznań i Akademickiego Związku Sportowego AWF Warszawa. Czwarta z kobiet żołnierzy – szer. Weronika Wedler – finiszowała na szóstej pozycji, z takim samym wynikiem (11,69 s) co piąta na mecie Agata Forkasiewicz.

Rekordy sprinterów

W rywalizacji sprinterów brązowy medal wywalczył st. szer. Kamil Masztak. Zawodnik z WZS Poznań i WKS Grunwald o 0,04 s przegrał z Przemysławem Słowikowskim z WKS Flota Gdynia i o 0,01 s z Karolem Zalewskim z Klubu Sportowego AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Olsztyn. Drugi z żołnierzy szer. Dariusz Kuć (WZS Bydgoszcz i CWZS Zawisza) był szósty – z czasem 10,49 s. Warto podkreślić, że poza ósmym zawodnikiem w finale wszyscy uzyskali najlepsze wyniki w tym sezonie, a nowy mistrz kraju ustanowił też swój nowy rekord życiowy.


Pomiędzy finałem sprinterów i sprinterek na stadionie krakowskiej AWF o medale walczyli długodystansowcy na 5000 m. W stawce 28 biegaczy znalazło się aż siedmiu żołnierzy, tylko jeden z nich jest na etacie w Wojskowym Zespole Sportowym. Złoto zdobył Krzysztof Żebrowski z Feniksa Siedlce – z czasem 14 min 21,97 s – poprawiając swój rekord życiowy. Srebro wywalczył szer. Damian Kabat. Żołnierz z 12 Dywizji Zmechanizowanej biegł 14 min 25,04 s i na finiszu wyprzedził o 0,75 s Dawida Malinę z Rybnika. Dwa kolejne miejsca zajęli żołnierze. Czwarty był szer. Adam Nowicki z 12 DZ – do medalu zabrakło mu 0,92 s. Natomiast piąte miejsce – z najlepszym wynikiem w tym sezonie – zajął szer. Mariusz Giżyński z WZS Poznań i WKS Grunwald.

Na zakończenie pierwszego dnia mistrzostw Polski odbył się bieg pań na 5000 m. O medale walczyły w nim tegoroczne medalistki krajowego czempionatu w biegu na 10 000 m, mistrzyni – szer. Paulina Kaczyńska z 12 Dywizji Zmechanizowanej i wicemistrzyni – szer. Dominika Napieraj z 10 Brygady Kawalerii Pancernej i KS AZS AWF Wrocław. W Krakowie na podium stanęła jedna z nich. Napieraj zdobyła brąz, a miejsce tuż za nią zajęła Kaczyńska. Triumfowała Renata Pliś z Maratonu Świnoujście, a druga była Dominika Nowakowska z Lęborskiego Klubu Biegacza. Piąte miejsce zajęła szer. Iwona Lewandowska z WZS Poznań, a szóste brązowa medalistka mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m Angelika Mach z Lublina.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
 
Wojna o porządek świata
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rakietowy szach
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Cud w Trewirze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rusza kwalifikacja wojskowa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
Pierwszy skok
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Eurofightery znowu w Polsce
Ślubowanie kadetów OPW
Śnieg może być groźną bronią
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Invictus w zimowym stylu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Spadochroniarze na Podlasiu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Skromny początek wielkiej wojny
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lista trupich główek
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zielone światło dla Barbary
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Mocny sygnał od NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO