moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dziewięć medali lekkoatletów

Drugiego dnia 91. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce żołnierze zdobyli cztery złote medale, trzy srebrne i dwa brązowe. Na stadionie AWF w Krakowie złoto wywalczyli: st. kpr. Piotr Małachowski w rzucie dyskiem, st. szer. Paweł Wojciechowski – w skoku o tyczce, szer. Łukasz Krawczuk – w biegu na 400 m i szer. Weronika Wedler – w sztafecie 4x100 m. 

Medaliści biegu na 800 m, z lewej szer. Marcin Lewandowski

Kolejny dzień mistrzostw rozgrywanych na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie był szczęśliwy dla żołnierzy. Wojskowi walczyli o miejsca na podium w siedmiu finałach i tylko w jednym – biegu na 400 m kobiet – nie spisali się na medal. St. szer. Ewelina Ptak z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk finiszowała na czwartej pozycji. Do medalu zabrakło jej 0,42 s. Jednak wynikiem 52,95 s ustanowiła swój rekord życiowy.

Dziesiąty tytuł „Machałka”

Jako pierwsi rywalizację o medale rozpoczęli dyskobole. Faworytem do zwycięstwa był lider klasyfikacji Diamentowej Ligi starszy kapral Piotr Małachowski. Dyskobol z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk nie dał żadnych szans rywalom i od pierwszej kolejki objął prowadzenie, którego nie oddał do końca konkursu. W pierwszej próbie Małachowski posłał dysk na odległość 63,47 m. W drugiej uzyskał najlepszy wynik dnia – 65,60 m. Przed rokiem do zwycięstwa w krajowym czempionacie wystarczyło mu rzucić 64,15 m.


Triumfem w Krakowie reprezentant WZS Wrocław zapewnił sobie dziesiąty tytuł mistrza Polski w kategorii seniorów. Wszystkie złote medale zdobył jako żołnierz – przygodę z wojskiem i WKS Śląsk rozpoczął jesienią 2004 roku. Najgroźniejszy rywal Małachowskiego – Robert Urbanek z MKS Aleksandrów Łódzki – rozpoczął walkę o medal od rzutu na odległość 63,01 m. Jednak dalej niż Małachowski nie rzucił żaden zawodnik. Wynik z pierwszej kolejki udało się poprawić Urbankowi w piątej kolejce – uzyskał 64,02 m. Brązowy medal zdobył Paweł Pasiński z MKL Toruń, który posłał dysk na odległość  59,69 m. Tym wynikiem w piątej serii zepchnął z medalowej pozycji szer. Przemysława Czajkowskiego. Dyskobol z WZS Bydgoszcz i Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza próbował odzyskać medal, ale w piątej kolejce rzucił 59,44 m, a w szóstej miał nieważny rzut.

Pierwsze złoto Wojciechowskiego

W Krakowie 26-letni mistrz świata w skoku o tyczce st. szer. Paweł Wojciechowski po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu na otwartym stadionie. W 2011 roku zdobył brąz w Bydgoszczy, a przed rokiem srebro w Szczecinie. Drugi dzień mistrzostw nie rozpoczął się jednak dla niego pomyślnie. Pierwszy skok Wojciechowski miał nieudany. Tyczkarz w bydgoskiego WZS i CWZS Zawisza strącił poprzeczkę na wysokości 5,30 m. Jednak po zmianie tyczki trzy kolejne skoki powiodły mu się. W pierwszych próbach zaliczył wysokości 5,40 m, 5,60 m i 5,70 m.

Poprzeczkę zawieszoną na 5,70 m poza Wojciechowskim próbował pokonać jedynie Robert Sobera z KS AZS AWF Wrocław. Skoki na wysokości 5,65 m zakończył natomiast Piotr Lisek z Ośrodka Skoku o Tyczce w Szczecinie. Po udanej próbie na 5,40 m zawodnik ze Szczecina, podobnie jak Wojciechowski i Sobera, opuścił dwie kolejne wysokości. Następnie w pierwszej próbie nie zaliczył 5,60 m, a kolejne dwie przeniósł na 5,65 m. Niestety, dwa następne skoki miał nieudane i Lisek odpadł z konkursu zajmując trzecie miejsce.


O pierwsze walczyli już tylko Wojciechowski i Sobera. Po dwóch nieudanych próbach przeskoczenia nad poprzeczką zawieszoną na wysokości 5,70 m rywal bydgoszczanina zaryzykował i trzecią próbę przeniósł na 5,75 m. Udany skok gwarantowałby mu awans na pierwsze miejsce. Jednak Sobera nie dał rady pokonać Wojciechowskiego, który już jako zwycięzca konkursu postanowił zmierzyć się z wysokością 5,80 m. Bydgoszczaninowi nie udały się wprawdzie trzy ostatnie skoki, ale był zadowolony ze startu w Krakowie.

– Troszeczkę zabrakło skuteczności na końcu – mówi st. szer. Paweł Wojciechowski. – W pierwszym skoku przeszkodziła mi tyczka. Była za miękka. Trzeba było ją zmienić. Musiałem też zmienić wysokość, żeby włączyć się do walki z chłopakami. Strategia okazała się dobra. Cieszę się, jeszcze nigdy nie byłem mistrzem Polski – dodaje tyczkarz.

W tym roku st. szer. Paweł Wojciechowski był jedynym żołnierzem rywalizującym o medal w konkursie skoku o tyczce. Jego kolega z Bydgoszczy szer. rez. Łukasz Michalski oficjalnie zakończył sportową karierę poświęcając się medycynie.

Całe podium dla żołnierzy

W finale biegu na 400 m wystartowało siedmiu biegaczy. Czterech z nich to żołnierze, którzy przed rokiem awansowali również do finałowej rozgrywki na krajowym czempionacie w Szczecinie. Tytułu mistrzowskiego bronił szer. Jakub Krzewina, a wicemistrzowskiego szer. Łukasz Krawczuk (obaj z WZS Wrocław i WKS Śląsk). Czwarty w Szczecinie był st. mar. Kacper Kozłowski (z WZS Gdynia i KS AZS UWM Olsztyn), a ósmy kpr. Marcin Marciniszyn (WZS Wrocław i WKS Śląsk). 

W Krakowie żołnierze zajęli cztery pierwsze miejsca. Złoto wywalczył Krawczuk, srebro – Krzewina i brąz – Kozłowski, a czwarty był Marciniszyn. Poza Krzewiną wszyscy uzyskali najlepsze czasy w tym sezonie. Kiedy wydawało się, że tytuł mistrzowski przypadnie walczącym na środkowych torach Krzewinie i Kozłowskiemu na finiszu do przodu wysunął się biegnący na ósmym torze Krawczuk. Na mecie uzyskał czas 46,21 s. Krzewina był wolniejszy o 0,15 s, a Kozłowski o 0,17 s. Najstarszy z żołnierzy, 33-letni kapral Marciniszyn był czwarty z czasem 46,71 s. Szer. Łukasz Krawczuk wywalczył w Krakowie swój pierwszy tytuł mistrzowski w kategorii seniorów. Co ciekawe, przed dwoma laty wywalczył brąz, a przed rokiem srebro. 

Srebra na 800 m i sztafeta 4x100 m kobiet

Finał biegu mężczyzn na 800 m zakończył się tak samo jak w ubiegłym roku podczas czempionatu w Szczecinie. Złoto, z czasem 1 min 46,70 s, wywalczył Adam Kszczot z RKS Łódź. Drugi był szer. Marcin Lewandowski. Zawodnik z WZS Bydgoszcz i CWZS Zawisza uzyskał wynik 1.47,32. Natomiast trzeci był Artur Kuciapski z AZS AWF Warszawa, który z Lewandowskim przegrał o 0,32 s.

Bieg kobiet na 800 m

W rywalizacji kobiet na dystansie 800 m tytuł wicemistrzowski również trafił do żołnierza. Drugie miejsce zajęła bowiem szer. rez. Angelika Cichocka, która niebawem zostanie przyjęta do gdyńskiego WZS. Złoty medal, z czasem 2 min 2,99 s, wywalczyła Joanna Jóźwik z AZS AWF Warszawa. Cichocka przegrała z nią o 0,29 s. Brązowy medal zdobyła Syntia Ellward z WKS Flota Gdynia, która biegła 2 min 4,72 s.

Drugi dzień mistrzostw kraju zakończyły biegi sztafetowe 4x100 m. W rywalizacji pań w trzech różnych drużynach biegły trzy zawodniczki reprezentujące WZS Wrocław, WZS Gdynia i WZS Poznań. Dwie z nich stanęły na podium. Złoto z koleżankami z KS AZS AWF Wrocław (Agatą Forkasiewicz, Angeliką Stępień i Joanną Linkiewicz) wywalczyła szer. Weronika Wedler. Natomiast brązowy medal dla Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego (wraz z Katarzyną Wesołowską, Pauliną Klawiter i Karoliną Tymińską) zdobyła st. mar. Marta Jeschke. Z kolei szer. Anna Kiełbasińska z koleżankami z Akademickiego Związku Sportowego AWF Warszawa uplasowała się na czwartej pozycji. 

szus

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Offset dla „Wisły”
 
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rakietowy szach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwszy skok
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Bruksela przed szczytem
Nowoczesna łączność dla armii
Wojna o porządek świata
Cud w Trewirze
Liban uznany za strefę działań wojennych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Spadochroniarze na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lekcje z frontu
Roszady personalne w PGZ-ecie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szef MON-u w Brukseli
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Śnieg może być groźną bronią
Ślubowanie kadetów OPW
Nowy szef CWCR
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Mocny sygnał od NATO
„Avenger” na Monte Cassino
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Invictus w zimowym stylu
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Dobrowolsi – czas start!
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zielone światło dla Barbary
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Którą drogą do armii?
Abramsy pod dobrą opieką
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO