Szefowie resortów obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali we Lwowie porozumienie określające szczegóły funkcjonowania wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG. Ma ona liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy i za kilka miesięcy rozpocząć ćwiczenia.
– To początek funkcjonowania jednostki, która według planów ma w najbliższych miesiącach rozpocząć ćwiczenia – mówił przed podpisaniem minister Tomasz Siemoniak. Dodał, że Polska będzie państwem wiodącym w brygadzie. – Może się ona przyczynić do reformy armii ukraińskiej, a także będzie przygotowywała żołnierzy do wspólnych misji i działań – podkreślał Siemoniak.
Rozmowy o utworzeniu LITPOLUKRBRIG rozpoczęły się jeszcze w 2007 roku. Prace nad jej tworzeniem nabrały tempa po wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. W ubiegłym roku rządy Polski, Litwy i Ukrainy podpisały umowę dotyczącą stworzenia wspólnej brygady. Umowę ratyfikował w maju tego roku prezydent Bronisław Komorowski.
Brygadę utworzą trzy bataliony narodowe i oddział specjalny. Ma ona liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy, w tym: 3,5 tysiąca polskich wojskowych, 545 ukraińskich oraz maksymalnie 350 litewskich. LITPOLUKRBRIG osiągnie gotowość bojową w 2016 roku. Na siedzibę brygady wybrano Lublin. LITPOLUKRBRIG będzie zdolna do przerzutu i samodzielnego prowadzenia operacji militarnych. Może brać udział w misjach organizowanych przez ONZ, NATO i Unię Europejską. Siły brygady mają być samowystarczalne przez 30 dni w dowolnych warunkach klimatycznych, poza arktycznymi.
Ukraina a NATO
Minister Siemoniak podkreślał dziś, że Polska wspiera dążenia Ukrainy do nawiązania głębszych relacji z NATO. – Chciałbym, aby partnerstwo NATO–Ukraina było jednym z tematów na szczycie Sojuszu w Warszawie w 2016 roku – podkreślał szef MON.
Chodzi jedynie o pogłębienie współpracy, a nie o członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim. Przyłączeniu się do Sojuszu przeciwni są ukraińscy politycy. Członkostwo Ukrainy w jakimkolwiek sojuszu wojskowym wyklucza również tamtejsze prawo uchwalone w 2010 roku.
Kijów współpracuje z NATO m.in. biorąc udział w programie „Partnerstwo dla pokoju”. Jego celem jest wzmocnienie współpracy wojskowej między członkami Sojuszu i 22 innymi państwami. Na tej podstawie Ukraina bierze udział w operacjach Sojuszu, np. w misji ISAF w Afganistanie. Od 1997 roku działa także komisja NATO–Ukraina. Zdaniem niektórych ekspertów wojskowych polsko-litewsko-ukraińska brygada przyczyni się do nawiązania jeszcze głębszych relacji Kijowa z NATO.
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DKS MON
komentarze