moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chińczycy świętują zakończenie II wojny

Zmniejszenie liczebności chińskiej armii zapowiedział dziś w Pekinie prezydent tego kraju Xi Jinping. – Chiny nigdy nie będą dążyć do hegemonii ani do ekspansji – mówił podczas defilady, którą uczczono zakończenie II wojny światowej. Polskę reprezentowali w Chinach marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł. Uczcili ofiary wojny i bohaterów, takich jak gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz – as polskiego lotnictwa, dowódca legendarnego Dywizjonu 303, który walczył też na Dalekim Wschodzie w amerykańskich tzw. Latających Tygrysach i zestrzelił 11 wrogich samolotów.

Za datę zakończenia największych działań wojennych XX wieku w Europie uznaje się 8 maja 1945 roku. Tego dnia w Berlinie podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. W Azji natomiast wydarzeniem kończącym II wojnę światową jest kapitulacja Japonii, wtedy państwa sojuszniczego III Rzeszy. Przedstawiciele japońskich władz podpisali akt bezwarunkowej kapitulacji swego kraju 70 lat temu, 2 września, na pokładzie amerykańskiego pancernika USS Missouri.

Hołd dla ofiar wojny

– Doświadczenie wojny powoduje, że ludzie bardziej doceniają pokój. Niezależnie od rozwoju wypadków Chiny nigdy nie będą dążyć do hegemonii ani do ekspansji i nigdy nie spowodują tragedii, jakich doznały w przeszłości od innych – deklarował dzisiaj prezydent Chin Xi Jinping podczas uroczystości państwowych upamiętniających wydarzenia sprzed 70 lat. Prezydent zapowiedział także zmniejszenie liczebności armii o 300 tysięcy żołnierzy. Chińskie wojsko jest jednak najliczniejszą armią na świecie, służy w nim około 2,3 miliona żołnierzy, więc zapowiadana redukcja na razie nie zmieni tej sytuacji.

W zorganizowanej dziś w Pekinie defiladzie wojskowej uczestniczyło ponad 12 tysięcy żołnierzy, pół tysiąca pojazdów i około 200 samolotów. Zaprezentowano broń różnego rodzaju.

Polskę reprezentowali podczas uroczystości rocznicowych marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł. Jak podkreśla Kancelaria Sejmu, wizyta przedstawiciela najwyższych polskich władz jest hołdem dla ofiar działań wojennych. Marszałek Sejmu spotkała się także ze swoim odpowiednikiem – przewodniczącym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Zhangiem Dejiangiem. Politycy rozmawiali m.in. o perspektywach rozwoju współpracy między parlamentami obu krajów i kontaktach gospodarczych.

Polski as lotnictwa

Polska delegacja uczestniczyła w chińskich uroczystościach zakończenia II wojny także z innego powodu – Polacy brali bowiem udział także w walkach na kontynencie azjatyckim. W działaniach wojennych wyróżnił się gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz. Zasłynął jako dowódca legendarnego Dywizjonu 303 w bitwie o Anglię, ale służył także w jednostkach amerykańskich na Dalekim Wschodzie. Został przydzielony do 75 Dywizjonu 14 Grupy Lotniczej, tzw. Latających Tygrysów, i latał samolotem P-40N Kittyhawk. Zasłużył się w bitwie pod Changde, gdzie eskortował bombowce i samoloty transportowe. W swojej książce „Świt zwycięstwa” napisał: „W bitwie o Wielką Brytanię zestrzeliłem 17 samolotów, na Dalekim Wschodzie 11, z czego 6 samolotów w czasie walk, natomiast 5 samolotów podczas ataków na lotniska japońskie w Chinach i na Tajwanie, w momencie ich startu lub lądowania”.

Po wojnie pilot wrócił do Polski, gdzie został aresztowany przez władze komunistyczne. Po zwolnieniu z więzienia uciekł na Zachód i zamieszkał w Nowym Jorku. W 1995 roku, podczas jego wizyty w Polsce, prezydent Lech Wałęsa awansował go do stopnia generała brygady. Zmarł rok później w szpitalu amerykańskich weteranów na Manhattanie. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany przez Polaków, Brytyjczyków, Amerykanów i Chińczyków. Otrzymał m.in. Krzyż Orderu Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyż Walecznych. Od 2011 roku gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz jest patronem 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Wikipedia, Damian Irzyk

dodaj komentarz

komentarze


Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
 
Rekordziści z WAT
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Od maja znów można trenować z wojskiem!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO on Northern Track
Na straży wschodniej flanki NATO
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Metoda małych kroków
Posłowie dyskutowali o WOT
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Pod skrzydłami Kormoranów
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Priorytety polityki zagranicznej Polski w 2024 roku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wytropić zagrożenie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sandhurst: końcowe odliczanie
Święto stołecznego garnizonu
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
W Italii, za wolność waszą i naszą
Więcej koreańskich wyrzutni dla wojska
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sprawa katyńska à la española
Szybki marsz, trudny odwrót
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Tragiczne zdarzenie na służbie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEye dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gunner, nie runner
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
SOR w Legionowie
Wojna na detale
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO