Generał bryg. Stanisław Woźniak został wiceprezydentem Światowej Federacji Weteranów. Wyboru dokonano podczas odbywającego się w Sopocie 28. Zgromadzenia Ogólnego Federacji. Polska po raz pierwszy w historii była gospodarzem spotkania tej najstarszej międzynarodowej organizacji zrzeszającej kombatantów wojennych. W pięciodniowym kongresie wzięło udział prawie 200 weteranów z całego świata.
Do Sopotu przyjechali delegaci z 45 krajów, m.in. z: Australii, Egiptu, Algierii, Sudanu, Kongo, Hiszpanii, Bułgarii, Czarnogóry, Danii, Tajwanu, Francji i Wielkiej Brytanii. Na tym forum Polskę reprezentowały cztery organizacje. Przewodniczy im gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Woźniak, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. W obradach wzięli udział także przedstawiciele Centrum Weterana oraz Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.
– Polska po raz pierwszy zorganizowała zgromadzenie tej jedynej międzynarodowej organizacji zrzeszającej kombatantów z większości krajów świata. Należą do niej ci, którzy walczyli podczas II wojny światowej oraz weterani późniejszych konfliktów, między innymi biorący udział w misjach stabilizacyjnych, pokojowych i prowadzonych współcześnie wojnach – mówi Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, które jest współorganizatorem kongresu.
Delegaci spotykali się na obradach plenarnych i debatowali w ramach ustalonych wcześniej komisji do spraw kobiet, Afryki, Azji i Pacyfiku oraz Europy. Rozmawiali także o weteranach misji w Iraku i Afganistanie, sporo uwagi poświęcając również problemom spowodowanym przez stres bojowy, czyli PTSD. – Podczas sesji plenarnych omawiano system opieki nad weteranami w różnych krajach. Problemy, z jakimi borykają się organizacje skupiające weteranów, na przykład w krajach afrykańskich, bywają naprawdę poważne – dodaje płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. – Dodatkową wartością takich spotkań jest także integracja środowiska – dodaje.
Delegaci ustalali plan działania Federacji na kolejne lata, omawiali również kwestie finansowe organizacji. – Misją Federacji jest łączenie ludzi z różnych części świata. Nawet jeśli jej członkowie podczas wojny występowali przeciwko sobie, to dziś w ramach tej organizacji mogą współpracować. Po co? Bo ich doświadczenia są cenne. Służą udzielaniu pomocy wszystkim kombatantom i weteranom, osobom poszkodowanym i ich rodzinom – mówi Witold Kortyka ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Jego organizacja rozważa przystąpienie do Światowej Federacji Weteranów. – Gdyby do tego doszło, to nasza siła przebicia byłaby większa. Moglibyśmy prowadzić działania pomocowe i rehabilitacyjne na poziomie międzynarodowym. Stowarzyszenie musi jednak pozyskać sponsora, który opłacałby roczną składkę członkowską w wysokości 1000 euro – dodaje.
Podczas obrad jednogłośnie zdecydowano, że gen. Stanisław Woźniak zostanie wiceprezydentem Światowej Federacji Weteranów i przewodniczącym Stałego Komitetu do Spraw Europy Światowej. – Nasza Federacja jest nazywana „małym ONZ”. Mamy duży wpływ na system opieki nad weteranami na całym świecie. Rekomendujemy rządom rozwiązania w tej sprawie – mówi gen. Woźniak. – Jestem dumny, że zostałem nominowany na to stanowisko przez większość krajów Europy – dodaje nowy wiceprezydent Federacji.
Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Weteranów zakończyło obrady 4 września.
Światowa Federacja Weteranów powstała w 1950 roku, a jej siedziba mieści się w Paryżu. Jest to największa międzynarodowa organizacja kombatancka działająca pod patronatem ONZ. Zajmuje się m.in. doradzaniem władzom państwowym, jak mogą pomagać swoim weteranom. Dzięki niej poszczególne kraje zaczęły uznawać za kombatantów i weteranów uczestników operacji pokojowych oraz stabilizacyjnych ONZ i NATO.
ŚFW skupia 172 stowarzyszenia kombatanckie z 96 państw. Do głównych celów Federacji należą: walka o zabezpieczenie i egzekwowanie praw weteranów i ofiar wojny, promowanie wartości pokoju, wspieranie integracji społecznej weteranów i zapewnienie im odpowiedniej opieki medycznej, podtrzymywanie i pogłębianie więzi w gronie międzynarodowej społeczności weteranów.
Do Światowej Federacji Weteranów należą cztery polskie organizacje: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej; Związek Inwalidów Wojennych RP, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
autor zdjęć: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
komentarze