moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy na manewrach „Trident Juncture 2015”

Konflikt i misja stabilizacyjna najpierw będą rozgrywały się w przestrzeni wirtualnej. Potem do akcji wkroczą realne siły. I to nie byle jakie. W manewrach „Trident Juncture 2015”, które na początku października rozpoczną się w południowej Europie, weźmie udział 36 tysięcy żołnierzy z 30 państw NATO i krajów partnerskich.

To mają być największe manewry w zachodniej Europie od czasu zakończenia zimnej wojny. I choć na razie na poligonach Hiszpanii, Włoch i Portugalii panuje cisza, w Sojuszniczym Dowództwie Sił Połączonych NATO z siedzibą w holenderskim Brunssum trwa gorączkowe odliczanie. W poniedziałek ponad połowa służących tam żołnierzy na kilka tygodni przeniosła się w okolice Saragossy. – Na terenie tamtejszej bazy lotniczej od miesięcy była budowana kwatera przypominająca małe miasteczko – wyjaśnia kmdr ppor. Piotr Wojtas z biura prasowego JFC Brunssum. Od 3 października będą tam zakwaterowani sztabowcy, którzy rozpoczną wielką wirtualną grę, mającą potwierdzić gotowość ich dowództwa do kierowania Siłami Odpowiedzi NATO w 2016 roku.

Wirtualny konflikt

– Scenariusz został przygotowany przez specjalistów z Joint Warfare Centre w Stavanger. Liczy on tysiąc stron – mówi kmdr ppor. Wojtas. W scenariuszu założono, że w Afryce doszło do konfliktu o wodę. – Najogólniej rzecz ujmując, dwa państwa postawiły na Nilu tamy. Z tego powodu w trzecim kraju zaczęło brakować wody. Wysłał on więc armię poza swoje granice, by tę sytuację zmienić – opowiada kmdr ppor. Wojtas. Siły NATO otrzymują mandat ONZ i wyruszają do Afryki. Mają zapobiec eskalacji konfliktu i przywrócić pokój.

– Oczywiście to dopiero początek. Sytuacja będzie się komplikować – dodaje kmdr ppor. Wojtas. – Specjaliści ze Stavanger przygotowali dla naszych sztabowców zadania, które na razie, rzecz jasna, pozostają dla nich tajemnicą. Na kolejne wyzwania będą musieli zareagować odpowiednio szybko i w najlepszy możliwy sposób.

A potem akcja przeniesie się z wirtualnego świata na poligony. Druga faza manewrów rozpocznie się 16 października. Weźmie w niej udział aż 36 tysięcy żołnierzy z 30 państw. Wśród nich licznie będzie reprezentowana Polska. – Nasz komponent będzie liczył 640 żołnierzy, wyposażonych w 200 różnego rodzaju pojazdów i osiem samolotów: sześć F-16 oraz po jednym C-295 CASA i C-130 Hercules – wylicza mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Do Hiszpanii dotarli już logistycy z 10 Brygady w Opolu.

W San Gregorio i Saragossie

– Dystans między Opolem a poligonem San Gregorio pokonaliśmy drogą lądową. Było to największe tego typu przedsięwzięcie w historii naszej Brygady. Zaryzykuję nawet twierdzenie, że większego nie realizowały również inne polskie jednostki – zaznacza ppor. Piotr Płuciennik, rzecznik 10 Brygady Logistycznej. W drogę wyruszyło stu kilkudziesięciu żołnierzy, wśród nich także z 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, oraz 40 sztuk różnego rodzaju sprzętu, między innymi samochody i transportowane na pojazdach kuchnie polowe. W ciągu czterech dni logistycy przejechali 2 tys. km. – Konwój przemieszczał się głównie autostradami. Przede wszystkim chodziło o czas. Poza tym tak duża liczba wojskowych pojazdów poruszających się w zwartej kolumnie mogłaby poważnie utrudnić ruch na bocznych drogach – wyjaśnia ppor. Płuciennik. – Choć oczywiście przy takich wyjazdach zawsze opracowujemy trasę alternatywną.

W Hiszpanii opolscy logistycy przygotowują kwaterę dla żołnierzy z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy. To właśnie z niego będzie się wywodził trzon polskiego komponentu – blisko 400-osobowa grupa zadaniowa OPBMR (obrona przed bronią masowego rażenia). Część „chemików” weźmie udział w obu fazach ćwiczenia. Będą działać w San Gregorio oraz w Saragossie. W fazie drugiej dołączy do nich kompania rozpoznania i likwidacji skażeń, która zostanie przydzielona do brygady zmechanizowanej z Kanady. Terenem ich działania będzie Santa Margarida koło Lizbony.

Jastrzębie polecą do Włoch

Na poligonie San Gregorio w drugiej fazie ćwiczenia zadania będą wykonywały pluton Żandarmerii Wojskowej oraz niewielki taktyczny zespół wparcia CIMIC, wydzielone z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Znajdzie się on w składzie hiszpańskiego batalionu. Komponent sił powietrznych będzie stacjonował w bazie lotniczej Trapani we Włoszech. – Większość uczestników przerzucamy naszymi samolotami transportowymi, F-16 dolecą do Włoch rzecz jasna same. Kolejny transport lądowy wiezie jedynie żołnierzy, reszta sprzętu dotrze drogą morską ze Szczecina do Portugalii i Hiszpanii – wylicza mjr Romańczuk.

W drugiej fazie ćwiczenia, jak przyznaje kmdr ppor. Wojtas, wirtualna Afryka dla ułatwienia zostanie przeniesiona na mapy Europy. – Skala działań będzie naprawdę bardzo duża. W planach znalazły się, na przykład, operacje desantowe na plażach – podkreśla. I dodaje: – W manewrach wezmą udział wszystkie rodzaje wojsk z wielu krajów. Wszystkie siły należy zgrać w taki sposób, by działały szybko, sprawnie i skutecznie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze

~wrona
1447271460
Szkoda tylko ze polscy żołnierze nie mogą wrócić do domów+ jak to jest o co chodzi?? żebyście nie potrafili zorganizować powrotu? To żenujące. WP nie szanuje swoich pracowników, jest niezorganizowane- jeden wielki bajzel !
85-A1-D3-55
~soldier
1445530800
NSE to yeti w PRT mówią że istnieje ale nikt nie widział.
3C-B4-8A-EA
~nse
1443607980
Brak informacji o udziale NSE wystawionego przez 1 batalion logistyczny z Bydgoszczy, które zabezpiecza logistycznie udział żołnierzy SZ RP w ćwiczeniu. Żołnierze NSE jako pierwsi przybyli w rejon ćwiczenia celem przygotowania przyjęcia elementów ćwiczących. Logistycy z Bydgoszczy odpowiadają za dostarczanie żywności, produktów mps oraz ambulatorium. Ponadto kontaktują usługi umożliwiające funkcjonowanie całości polskich sił.
26-52-3E-7B

NATO on Northern Track
 
Przysięga w Limanowej
Ostatnia droga Pileckiego
Pokazali bojowego ducha
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
WAM wraca po latach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pływacy i maratończycy na medal
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Po śladach polskich bohaterów
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Piedimonte – samobójcza misja
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Podróż po AWACS-ie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO