moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstała nowa Agencja Mienia Wojskowego

Od dziś dwie agencje zajmujące się nieruchomościami i dobytkiem polskiej armii będą działać jako jedna Agencja Mienia Wojskowego. Usprawni to m.in. gospodarowanie i pozwoli zaoszczędzić 20 milionów złotych rocznie na zmniejszeniu struktur. Dużą nowością jest zaś to, że Agencja będzie mogła sprzedawać sprzęt wojskowy i broń, także za granicę.

Prace nad ustawą, która połączyła obie instytucje, trwały niemal dwa lata. Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło bowiem zamiar połączenia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej i Agencji Mienia Wojskowego w 2013 roku. Przedstawiciele resortu tłumaczyli, że jest to uzasadnione ekonomicznie i organizacyjnie. Obie agencje działały bowiem niezależnie, a miały takie same lub podobne zadania, np. dotyczące obrotu nieruchomościami. Istnienie zaś dwóch struktur zajmujących się prawie tym samym, to wyższe, zdublowane koszty działania.

Dziś ustawa łącząca obie agencje wchodzi w życie. Nowa instytucja zachowała nazwę Agencji Mienia Wojskowego. Podmiotem przejmującym jest jednak Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, mająca bardziej rozbudowane struktury (pracuje w niej ok. 1000 osób) i szerszy zakres zadań.

Kupi i sprzeda broń

Do zadań nowej AMW należy m.in. gospodarowanie powierzonym i użyczonym mieniem Skarbu Państwa, przejmowanie i nabywanie mienia oraz obrót nim, remontowanie budynków i lokali mieszkalnych, a także budowanie mieszkań dla żołnierzy.

W gestii Agencji jest również przechowywanie materiałów wybuchowych, broni i amunicji, a także obrót nimi. Nowo powołana instytucja, za zgodą szefa resortu obrony, ma też prawo kupować sprzęt wojskowy i uzbrojenie, środki bojowe, techniczne i materiałowe oraz usługi. Ma je potem przekazywać w użytkowanie ministrowi i podległym mu jednostkom.

Nowością jest przyznanie AMW uprawnień do sprzedaży towarów i usług o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, także za granicę. Ma się m.in. zajmować przechowywaniem materiałów wybuchowych, broni, amunicji i obrotem nimi, a także wyrobami i technologiami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Oznacza to, że będzie mogła handlować sprzętem wojskowym i bronią. A uzyskane pieniądze mają zasilać fundusz modernizacyjny.

– Współczesny rynek uzbrojenia zmienił się. Kupujący broń nie chcą już rozmawiać z producentami, ale wolą z rządem. Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła oferować sprzęt używany, wycofany z wojska, ale także nowy. Oczywiście wszystko odbywałoby się za zgodą szefa MON – podkreślał gen. Włodzimierz Nowak, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, zabierając głos podczas posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej, która w lipcu omawiała ustawę łączącą wojskowe agencje.

Paweł Suski, poseł z sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podkreśla jeszcze inne zalety nowych rozwiązań: – Wcześniej zdarzało się, że mienie zbędne wojsku, zwłaszcza nieruchomości, przejmowała WAM, która nie zawsze mogła je przeznaczyć na zakwaterowanie. Teraz system zarządzania będzie bardziej spójny i efektywny. Nie bez znaczenia są oszczędności z tytułu połączenia agencji, które resort obrony oszacował na około 20 milionów rocznie.

Z korzyścią dla żołnierzy

Wchodząca dziś w życie ustawa odnosi się także do przepisów o zakwaterowaniu sił zbrojnych. Nowością jest przepis dotyczący żołnierzy zawodowych, którzy na przykład samotnie wychowują małoletnie dzieci. Jeśli AMW nie będzie mogła przydzielić mu kwatery albo innego lokalu mieszkalnego, to wojskowy będzie mógł zamieszkać wraz z dzieckiem w internacie.

Wprowadzono też korzystniejsze rozwiązania dotyczące zakwaterowania w internacie członków rodziny żołnierza, który pełni służbę z dala od domu. Najbliżsi mogą być zakwaterowani razem z żołnierzem, ale maksymalnie siedem dni w miesiącu. Wcześniej muszą jeszcze uzyskać zgodę dyrektora oddziału regionalnego agencji. Jeśli wojskowy korzysta z darmowego miejsca w internacie na podstawie skierowania, wówczas żona czy dziecko zapłacą połowę kosztów pobytu wraz z nim. W pozostałych przypadkach zakwaterowanie będzie płatne w całości.

Jedna z najważniejszych zmian dla żołnierzy odchodzących z armii dotyczy wypłaty odpraw mieszkaniowych. Nowe rozwiązanie pozwala naliczyć odprawę na dzień wskazany przez żołnierza, a nie jak wcześniej – w dniu wydania decyzji o wypłacie pieniędzy. – Takie rozwiązanie ma też zachęcić do pozostania w służbie tych żołnierzy, którzy rozważali odejście na emeryturę w obawie przed utratą części kwoty wypłacanej przez wojsko – tłumaczy poseł Suski.

W nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu zostały też doprecyzowane m.in. zapisy dotyczące wypłaty świadczenia mieszkaniowego, zakwaterowania wojskowych małżeństw oraz definicji „miejscowości pobliskiej”.

Likwidowana Agencja Mienia Wojskowego powstała w 1996 roku. Przekazała w sumie na modernizację sił zbrojnych ponad 1,5 miliarda złotych. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa rozpoczęła swoją działalność w roku 1995. W latach 1996–2014 oddała do użytkowania 14,8 tys. mieszkań. Z przydziału lokalu mieszkalnego korzysta obecnie 13 tys. żołnierzy zawodowych, a z miejsc internatowych – 9 tys. Comiesięczne świadczenie mieszkaniowe otrzymuje z kolei około 52 tys. wojskowych. WAM co roku przekazuje żołnierzom średnio 700–800 nowych mieszkań.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze


Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
„Pierwsza Drużyna” na start
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Po przeprawie ruszyli do walki
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polki pobiegły po srebro!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zapraszamy na Festiwal
I zdobyliśmy!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojskowe Oscary przyznane!
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Rajd ku czci saperów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pierwsi na oceanie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zmiany w dodatkach stażowych
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojna w świętym mieście, epilog
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO