moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najważniejsze ćwiczenia marynarki wojennej

Ponad 30 jednostek pływających różnego rodzaju weźmie udział w rozpoczynających się dziś ćwiczeniach 3 Flotylli Okrętów oraz 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Jutro dołączy do nich siedem śmigłowców i samolotów Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Choć przedsięwzięcia mają oddzielne kryptonimy, część zadań będzie realizowana wspólnie.

Tak dużych krajowych ćwiczeń na Bałtyku nie było od czasu zmiany struktur dowodzenia polską armią. Co prawda, formalnie „Ostrobok”, „Wargacz” i „Kormoran” to odrębne szkolenia, jednak w tym roku wyjątkowo odbywają się one w tym samym czasie. Co więcej, wiele zadań marynarze ze Świnoujścia, Gdyni, podporządkowane tamtejszym flotyllom jednostki brzegowe oraz lotnicy morscy będą realizowali wspólnie. Taką decyzję zaakceptował nowy dowódca generalny .

Zadania trzymane w tajemnicy

Jako pierwsze do sprawdzianu podsumowującego rok szkoleniowy przystąpią załogi okrętów. – Ćwiczenie pod kryptonimem „Wargacz” rozpoczęło się dziś rano od zbiórki wszystkich służących we flotylli marynarzy. Co więcej, wszyscy z wyjątkiem kierownictwa ćwiczenia wystąpili na bojowo, czyli między innymi w hełmach. To rzadki obrazek – przyznaje kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Wkrótce tamtejszy port opuszczą pierwsze okręty. W morze wyjdzie łącznie ponad 20 różnego rodzaju jednostek, między innymi okręty transportowo-minowe i trałowce. Dołączą do nich jednostki 13 Dywizjonu, który na co dzień stacjonuje w Gdyni, ale podlega właśnie świnoujskiej flotylli.

– Będziemy działać przede wszystkim w Zatoce Pomorskiej, jednak poszczególne epizody odbędą się również w Zatoce Gdańskiej. Będziemy tam współdziałać z okrętami 3 Flotylli – zapowiada kmdr ppor. Kwiatkowski. – Główne zadania naszych sił wiążą się z przeprowadzaniem konwoju przez zagrody minowe, poszukiwaniem i niszczeniem min, ale też z załadunkiem, transportem i wyładunkiem techniki wojskowej – dodaje. Operacje drugiego z wymienionych rodzajów prowadzone będą w portach w Świnoujściu, Szczecinie, Gdyni, ale również na plaży w okolicach Dziwnowa. – Dla uczestników ćwiczeń wiele epizodów do końca pozostanie niewiadomą. Chodzi o to, by maksymalnie urealnić całe przedsięwzięcie – podkreśla kmdr ppor. Kwiatkowski.

Atak chemiczny i załadunek min

Z kolei w ćwiczeniu „Ostrobok” weźmie udział dziewięć jednostek 3 Flotylli. – W morze wyjdą dwa okręty podwodne ORP „Sęp” i ORP „Kondor”, korweta ORP „Kaszub”, okręt rakietowy ORP „Grom”, ratowniczy ORP „Lech”, szkolny ORP „Wodnik”, ale też holownik H-5 i dwie motorówki hydrograficzne – wylicza kpt. mar. Przemysław Płonecki z gdyńskiej flotylli. W programie ćwiczenia znalazło się między innymi: poszukiwanie i symulowana walka z okrętami podwodnymi, którą przeprowadzi korweta, strzelania artyleryjskie oraz walka z pożarem, następstwami przebić kadłuba czy skażeniem. – Podczas symulowanego ataku bronią chemiczną ucierpi na przykład ORP „Wodnik”, który będzie zmuszony zawinąć do punktu bazowania w Helu. Tam okręt i jego załoga zostaną odkażeni przez specjalistów z kompanii chemicznej 43 Batalionu Saperów z Rozewia – informuje kpt. mar. Płonecki.

Wspólnym epizodem realizowanym przez obydwie flotylle będzie też załadunek min. Odbędzie się on pod osłoną nocy w jednym z portów polskiego wybrzeża. W jakim – to trzymane jest w tajemnicy. Miny zostaną rozmieszczone na okrętach 8 FOW. Zanim to się stanie, saperzy z Rozewia zabezpieczą port, stawiając zapory inżynieryjne i minowe.

Lotnicy szukają okrętów i rozbitków

Lotnicy morscy rozpoczną działania we wtorek. Ich ćwiczenie będzie nosiło kryptonim „Kormoran”. – Wcześniej poszczególne śmigłowce i samoloty zostaną przebazowane na inne lotniska – zapowiada kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. I tak śmigłowce Mi-14PŁ z Darłowa polecą do Gdyni, samoloty patrolowe Bryza wyruszą z Siemirowic do 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, załogi śmigłowców ratowniczych będą zaś korzystać między innymi z lądowiska w Dziwnowie, na terenie jednostki, gdzie na co dzień stacjonują saperzy z 8 Batalionu. – Chodzi o to, by działali w innych niż na co dzień warunkach i tym samym przygotowywali się do sytuacji kryzysowych – tłumaczy kmdr ppor. Cichy.

Podczas ćwiczeń załogi śmigłowców Mi-14PŁ będą poszukiwać operujących w zanurzeniu okrętów podwodnych. Ten epizod odbędzie się na poligonie w okolicach Półwyspu Helskiego. Z kolei załogi Bryz będą prowadziły rozpoznanie jednostek nawodnych. Zebrane przez nie informacje trafią na okręty bojowe. W planach znalazły się też liczne działania ratownicze (SAR). – Scenariusz przewiduje poszukiwanie rozbitków w wodzie i na lądzie, a także podejmowanie poszkodowanych z pokładów okrętów – informuje kmdr ppor. Cichy.

Program poszczególnych ćwiczeń jest oczywiście znacznie bogatszy. A wszystko po to, by zgrać jednostki o różnej specyfice i zadaniach, które jednak wspólnie odpowiadają za bezpieczeństwo na Bałtyku. „Wargacz”, „Ostrobok” i „Kormoran” zakończą się w piątek.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1444024200
http://sport.wp.pl/kat,41500,title,Litewski-triathlonista-pokonal-wplaw-Baltyk,wid,9132607,wiadomosc.html?ticaid=115b49
FF-6C-B3-6A

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Śladami ojca
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Grand Quadriga ‘24”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pytania o europejską tarczę
„Pierwsza Drużyna” na start
Cień atomowej zagłady
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO