moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Wargacz-15” – okręty w szyku

8 Flotylla Obrony Wybrzeża zakończyła w Świnoujściu swój największy w tym roku sprawdzian. Ostatnie dni manewrów „Wargacz-15” żołnierze poświęcili na ćwiczenie obrony zespołu okrętów w czasie przejścia morzem, rozładunek wojskowego sprzętu i załadunek min w kołobrzeskim porcie.

Bałtyk w okolicach Świnoujścia przez kilka dni był rozkołysany. Na okrętach taki stan morza nie jest specjalnie dokuczliwy, ale na niewielkiej hybrydowej łodzi, z której na co dzień korzystają nurkowie minerzy – już tak. A właśnie taką łodzią wychodzimy ze świnoujskiego portu, by się przyjrzeć ostatnim epizodom tegorocznego „Wargacza”. Dojście na poligon, na którym ćwiczą okręty, zajmuje nam bitą godzinę. Fale są długie, a kiedy na chwilę łódź staje, morze miota niewielką jednostką na wszystkie strony.

Gdy docieramy do celu, okręty idą już w tak zwanym szyku torowym. Mówiąc kolokwialnie: poruszają się jeden za drugim. Kolumnę otwiera największy okręt transportowo-minowy ORP „Gniezno”. Dwie identyczne jednostki zamykają szyk. A w środku: trałowce, holowniki, niszczyciel min, kuter transportowy, stacja demagnetyzacyjna. – Podczas „Wargacza” na morze wyszło 16 naszych jednostek. Reprezentowały wszystkie typy okrętów, jakie ma flotylla – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 FOW.

Tymczasem z okrętu płynącego na czele padła komenda i wszystkie jednostki robią zwrot przez prawą burtę. Teraz idą w odwrotnym niż poprzednio kierunku. Jeszcze moment i szyk się rozsypuje, okręty zaś ustawiają się w trzech kolumnach. Środkową otwierają trzy okręty transportowo-minowe, po ich bokach poruszają się trałowce. – W tym epizodzie ćwiczymy obronę zespołu okrętów podczas przejścia morzem – wyjaśniał kmdr ppor. Kwiatkowski. Ustawienie okrętów było nieprzypadkowe. – Dwa okręty transportowo-minowe przewożą na pokładach sprzęt należący do 12 Brygady Zmechanizowanej, między innymi transportery Rosomak i armatohaubice „Dana”. Muszą być chronione przez jednostki mniejsze i dużo bardziej zwrotne – podkreślał kmdr ppor. Kwiatkowski.

Ćwiczenia „Wargacz-15” to największy w tym roku sprawdzian sił 8 Flotylli. Przez kilka dni okręty na Zatoce Pomorskiej trenowały strzelanie do celów nawodnych i powietrznych, udział w akcjach ratowniczych, poszukiwanie min za pomocą trałów i stacji hydrolokacyjnych. Część jednostek ustawiała również miny na wodach Zatoki Gdańskiej.

Siły flotylli ćwiczyły także na lądzie. W Szczecinie na przykład przeprowadzony został załadunek sprzętu na pokład okrętów transportowo-minowych, w Dziwnowie saperzy z 8 Batalionu zbudowali tymczasowy most przez rzekę Dziwnę, w Świnoujściu zaś żołnierze kompanii chemicznej odkażali okręty zaatakowane przez wrogów bronią masowego rażenia.

W ćwiczenia włączyły się nawet siły cywilne. W świnoujskim porcie wojennym zacumował miejski prom „Bielik II”, który na co dzień obsługuje przeprawę łączącą obie części miasta. Tym razem według scenariusza miał zabrać na pokład cywilne samochody zajęte podczas wojny przez wojsko.

Ostatnie epizody ćwiczenia przeprowadzone zostały także w nocy. Wiązały się one z rozładunkiem sprzętu z pokładu okrętów oraz załadunkiem min. Odbył się on w porcie w Kołobrzegu, czyli miejscu, do którego okręty zawijają stosunkowo rzadko. Nie funkcjonuje tam stały port wojenny, a jedynie punkt okrętowego bazowania.

Równolegle do trwających tydzień ćwiczeń „Wargacz-15” prowadzone były dwa inne szkolenia podobnej rangi – „Ostrobok-15” sił 3 Flotylli Okrętów oraz „Kormoran-15” Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Część zadań żołnierze realizowali wspólnie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman, Jacek Kwiatkowski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1444504680
Za mała siła ognia okrętó biorących udział w ćwiczeniach. Wszystkie zatopione zostaną w kilka minut w razie wojny.
ED-D2-7D-48

Krwawa noc pośród puszczy
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po śladach polskich bohaterów
Abramsy w pętli
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Wszystkie misje AWACS-a
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO