moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rekordowy Bieg Niepodległości

W 97. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności biegacze pokonają 10 kilometrów ulicami stolicy. W XXVII Biegu Niepodległości wystartuje rekordowo dużo – bo 15 tysięcy zawodników. Wśród nich silna reprezentacja armii. Ponad 500 żołnierzy pobiegnie po puchar ministra obrony narodowej.


– Bieg Niepodległości to w Warszawie najważniejsza impreza łącząca historię i bieganie – mówił podczas konferencji prasowej Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Stołecznego.

Bieg odbędzie się już po raz 27. Organizatorzy zaplanowali, że w tym roku weźmie w nim udział 15 tysięcy osób. Zapisy ruszyły w nocy z 9 na 10 października. A już trzy dni później wszystkie miejsca były zajęte! – Jeśli każda z osób, które się zapisały ukończy bieg, to pobijemy rekord frekwencji biegów masowych w Polsce – przyznała Renata Popek, dyrektor Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.

Nie tylko biegacze

Tradycyjnie, podczas Biegu Niepodległości odbędzie się również marsz Nordic Walking. Amatorzy tej dyscypliny będą mieli do pokonania sześciokilometrową trasę. Nowością będzie także „Mila Niepodległości”. Tu w biegu na 1918 metrów zmierzą się uczniowie pierwszych klas gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Promocja tradycji ze sportem to bardzo dobry mariaż, dlatego postanowiliśmy ten pomysł aktywować – mówił Dariusz Buza z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które jest pomysłodawcą akcji.

Trasa wszystkich biegów poprowadzi głównymi ulicami Warszawy. Zawodnicy wystartują przy skrzyżowaniu ulicy Stawki oraz Alei Jana Pawła II. Jako pierwsi, o godzinie 10.30 wyruszą gimnazjaliści, o 11.07 zawodnicy na wózkach, a o 11.11 biegacze. Marsz Nordic Walking rozpocznie się o 11.40.

Rywalizacja wojska

W ramach Biegu Niepodległości odbędzie się też rywalizacja żołnierzy. 550 wojskowych z całego kraju powalczy o puchar ministra obrony narodowej. Klasyfikacja będzie prowadzona w kategorii wiekowej mężczyzn oraz „open” dla kobiet.

Dlaczego wojsko bierze udział w wydarzeniu? – To nie tylko sposób uświetnienia Dnia Niepodległości, ale i okazja do wyłonienia najlepszych biegaczy naszej armii – mówi starszy chorąży sztabowy Konrad Kaczmarz z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Tradycyjnie przed startem Biegu Niepodległości odegrany zostanie Mazurek Dąbrowskiego, a na trasie będzie można zobaczyć grupy rekonstrukcyjne, sobowtóra marszałka Józefa Piłsudskiego, a także posłuchać orkiestry Wojska Polskiego. Jak co roku, wszyscy uczestnicy dostaną białe lub czerwone koszulki, tak, aby na trasie utworzyć flagę Polski. A na mecie będą na nich czekać pamiątkowe medale.

Pamięć o wyklętych i akcje charytatywne

Za patrona biegu organizatorzy obrali Danutę Siedzikównę „Inkę”, słynną sanitariuszkę AK. W każdym pakiecie startowym znajdzie się przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej broszura informacyjna przybliżająca postać „Inki”. W Biegu Niepodległości weźmie też udział aktor Krzysztof Zalewski, odtwórca głównej roli w „Historii Roja”, pierwszym filmie fabularnym o żołnierzach wyklętych.

Organizatorzy przygotowali również akcje charytatywne. W trakcie imprezy będzie można pomóc 10-letniemu Kubie, któremu podczas operacji usunięcia nowotworu amputowano rękę. Za każdego biegacza, który pobiegnie z przypiętą kartką „Biegnę dla Kuby”, Fundacja PKO Banku Polskiego, wpłaci ustaloną kwotę na zakup protezy ręki dla chłopca.

Dzieciom pomoże też Amway. Za każdego uczestnika, który weźmie udział w Biegu Niepodległości firma przekaże 2 złote na rzecz fundacji „Wychowanie przez sport”. Organizacja zajmuje się propagowaniem biegania wśród najmłodszych. Według szacunków, kwota może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.

Trening to podstawa

Uczestnicy przygotowujący się do startu mogą skorzystać np. z bezpłatnych treningów, które odbywają się w czwartki o godzinie 19.00 przy ulicy Rozbrat 26 oraz w soboty o godzinie 10.00 na Agrykoli.

Bieg Niepodległości, razem z Biegiem Konstytucji i Biegiem Powstania Warszawskiego, tworzą Warszawską Triadę Biegową. Bieg Niepodległości to największa z tych imprez, która po raz pierwszy wystartowała 11 listopada 1988 roku. Wówczas pobiegło 333 zawodników.

Organizatorem Biegu Niepodległości jest Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Ministerstwo Obrony Narodowej to patron honorowy imprezy, a „Polska Zbrojna” objęła bieg patronatem medialnym.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: aktywnawarszawa.waw.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Czrek
1444979400
Zapisy na bieg nieniepodległościowi skończone. dobrze, że będę biegł. trzymam tradycje
2A-8E-06-2C
~realista
1444681140
No to pozamiatane. W poprzednim artykule jest o tym jak nasi maratończycy wygrali ze wszystkim wojskowymi na świecie. ciekawe kto może wygrać zawody w Polsce? Obstawiam, że Lewandowska i chabowski.
23-E8-9B-44

Polska rozdarta przez okupantów
 
Polsko-koreańskie rozmowy
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Śladem profesjonalistów
Cyberżołnierze na szczycie NATO
WOT świętuje sześciolecie
Raki dla podhalańczyków
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Konsekwentnie dąży do celu
Wychodzi poza schematy
Polsko-czeska współpraca myśliwców
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Plan misji „Air Defender”
Długi marsz na wschód
Brązowa czwórka podwójna
Stawia na dobrą komunikację
Nie płynie z nurtem
RBN o rezultatach szczytu NATO
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Nie uznaje półśrodków
Przyszłość pod znakiem dronów
Odliczanie do przysięgi
Wojsko pomoże Słoweńcom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Szwedzi na „Czernickim”
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
16 Dywizja świętuje
Przysięga w Kolnie
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Stop szkalowaniu polskiego munduru
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Spełnia marzenia
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Tak rodziła się konspiracja
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Wyższe diety za służbę na granicy
Moc Buzdygana
Wirtualna walka na morzu
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Trening na awaryjnym lotnisku
Z pułku w brygadę
Dwa medale w Budapeszcie
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Szef MON-u o planach obrony kraju
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Lecimy F-35
The Power of Buzdygany Awards
Wojskowe kontrakty w USA
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Abramsy jadą na ukraiński front
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO