W 97. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności biegacze pokonają 10 kilometrów ulicami stolicy. W XXVII Biegu Niepodległości wystartuje rekordowo dużo – bo 15 tysięcy zawodników. Wśród nich silna reprezentacja armii. Ponad 500 żołnierzy pobiegnie po puchar ministra obrony narodowej.
– Bieg Niepodległości to w Warszawie najważniejsza impreza łącząca historię i bieganie – mówił podczas konferencji prasowej Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Stołecznego.
Bieg odbędzie się już po raz 27. Organizatorzy zaplanowali, że w tym roku weźmie w nim udział 15 tysięcy osób. Zapisy ruszyły w nocy z 9 na 10 października. A już trzy dni później wszystkie miejsca były zajęte! – Jeśli każda z osób, które się zapisały ukończy bieg, to pobijemy rekord frekwencji biegów masowych w Polsce – przyznała Renata Popek, dyrektor Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”.
Nie tylko biegacze
Tradycyjnie, podczas Biegu Niepodległości odbędzie się również marsz Nordic Walking. Amatorzy tej dyscypliny będą mieli do pokonania sześciokilometrową trasę. Nowością będzie także „Mila Niepodległości”. Tu w biegu na 1918 metrów zmierzą się uczniowie pierwszych klas gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Promocja tradycji ze sportem to bardzo dobry mariaż, dlatego postanowiliśmy ten pomysł aktywować – mówił Dariusz Buza z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które jest pomysłodawcą akcji.
Trasa wszystkich biegów poprowadzi głównymi ulicami Warszawy. Zawodnicy wystartują przy skrzyżowaniu ulicy Stawki oraz Alei Jana Pawła II. Jako pierwsi, o godzinie 10.30 wyruszą gimnazjaliści, o 11.07 zawodnicy na wózkach, a o 11.11 biegacze. Marsz Nordic Walking rozpocznie się o 11.40.
Rywalizacja wojska
W ramach Biegu Niepodległości odbędzie się też rywalizacja żołnierzy. 550 wojskowych z całego kraju powalczy o puchar ministra obrony narodowej. Klasyfikacja będzie prowadzona w kategorii wiekowej mężczyzn oraz „open” dla kobiet.
Dlaczego wojsko bierze udział w wydarzeniu? – To nie tylko sposób uświetnienia Dnia Niepodległości, ale i okazja do wyłonienia najlepszych biegaczy naszej armii – mówi starszy chorąży sztabowy Konrad Kaczmarz z Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Tradycyjnie przed startem Biegu Niepodległości odegrany zostanie Mazurek Dąbrowskiego, a na trasie będzie można zobaczyć grupy rekonstrukcyjne, sobowtóra marszałka Józefa Piłsudskiego, a także posłuchać orkiestry Wojska Polskiego. Jak co roku, wszyscy uczestnicy dostaną białe lub czerwone koszulki, tak, aby na trasie utworzyć flagę Polski. A na mecie będą na nich czekać pamiątkowe medale.
Pamięć o wyklętych i akcje charytatywne
Za patrona biegu organizatorzy obrali Danutę Siedzikównę „Inkę”, słynną sanitariuszkę AK. W każdym pakiecie startowym znajdzie się przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej broszura informacyjna przybliżająca postać „Inki”. W Biegu Niepodległości weźmie też udział aktor Krzysztof Zalewski, odtwórca głównej roli w „Historii Roja”, pierwszym filmie fabularnym o żołnierzach wyklętych.
Organizatorzy przygotowali również akcje charytatywne. W trakcie imprezy będzie można pomóc 10-letniemu Kubie, któremu podczas operacji usunięcia nowotworu amputowano rękę. Za każdego biegacza, który pobiegnie z przypiętą kartką „Biegnę dla Kuby”, Fundacja PKO Banku Polskiego, wpłaci ustaloną kwotę na zakup protezy ręki dla chłopca.
Dzieciom pomoże też Amway. Za każdego uczestnika, który weźmie udział w Biegu Niepodległości firma przekaże 2 złote na rzecz fundacji „Wychowanie przez sport”. Organizacja zajmuje się propagowaniem biegania wśród najmłodszych. Według szacunków, kwota może wynieść nawet 30 tysięcy złotych.
Trening to podstawa
Uczestnicy przygotowujący się do startu mogą skorzystać np. z bezpłatnych treningów, które odbywają się w czwartki o godzinie 19.00 przy ulicy Rozbrat 26 oraz w soboty o godzinie 10.00 na Agrykoli.
Bieg Niepodległości, razem z Biegiem Konstytucji i Biegiem Powstania Warszawskiego, tworzą Warszawską Triadę Biegową. Bieg Niepodległości to największa z tych imprez, która po raz pierwszy wystartowała 11 listopada 1988 roku. Wówczas pobiegło 333 zawodników.
Organizatorem Biegu Niepodległości jest Stołeczne Centrum Sportu „Aktywna Warszawa” i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Ministerstwo Obrony Narodowej to patron honorowy imprezy, a „Polska Zbrojna” objęła bieg patronatem medialnym.
autor zdjęć: aktywnawarszawa.waw.pl

komentarze