moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Proteza z ustawy

Gdy w życie wejdzie ustawa o weteranach, kapitan Leszek Stępień dostanie protezę z mocy prawa, a nie dzięki decyzji ministra.

Prace nad ustawą o weteranach działań poza granicami państwa ciągnęły się ponad półtora roku. Nabrały tempa, gdy projekt trafił do sejmu (23 grudnia 2010 roku). W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie, a 2 lutego nad poszczególnymi paragrafami pochyli się powołana specjalnie w tym celu podkomisja. W trakcie debaty na wspólnym posiedzeniu komisji obrony i polityki społecznej obawy posłów wzbudziło jedynie finansowanie świadczeń, jakie nowe prawo zagwarantuje 95 tysiącom żołnierzy, którzy od 1953 roku służyli w misjach poza granicami kraju, między innymi w Czadzie, Iraku i Afganistanie, a także około trzem tysiącom osób podległych MSWiA. Jeśli chodzi o MON, w 2011 roku koszty ustawy nie powinny przekroczyć 6 milionów złotych.

„Ta ustawa wypełnia lukę prawną, która istniała przez dziesięciolecia. Reguluje materialne i honorowe świadczenia dla osób biorących udział w misjach”, mówił minister Bogdan Klich.

Głównym konsultantem w trakcie przygotowywania projektu były środowiska i organizacje zrzeszające weteranów misji pokojowych. „Nie udało się zrealizować wszystkich postulatów weteranów”, przyznał minister Klich. „Ale dzięki współpracy powstał dobry projekt”.

Zgodnie z nim weteranem jest żołnierz, funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także pracownik wojska uczestniczący w misji przez co najmniej 60 dni. Status ten będzie przysługiwał także osobie, która doznała uszczerbku na zdrowiu, niezależnie od czasu spędzonego poza granicami. Ustawa rozróżnia weteranów oraz weteranów poszkodowanych. Cały pakiet świadczeń materialnych dotyczy głównie tej drugiej grupy. Będą one przyznawane z mocy prawa, a nie decyzją ministra.

Weterani poszkodowani będą poza kolejnością korzystać ze świadczeń medycznych, z opieki psychologicznej, uzyskają dofinansowanie na naukę w szkole ponadgimnazjalnej, na studia magisterskie oraz dodatkowy urlop wypoczynkowy. Bezpłatnie otrzymają leki podstawowe i uzupełniające, umieszczone w wykazach, oraz recepturowe, a także wyroby ortopedyczne (również bezpłatne protezy). Będą też mogli korzystać ze świadczeń specjalistycznych, finansowanych ze środków publicznych.

„Proteza podudzia, która pozwala na normalne funkcjonowanie, kosztuje do 30 tysięcy złotych. Dziś środki na jej zakup przydziela w formie zapomogi minister, ale co będzie za dziesięć lat? Ustawa wpłynie na morale żołnierzy wyjeżdżających na misje, którzy będą wiedzieli, że w razie wypadku mogą liczyć na pomoc państwa”, mówi kapitan Leszek Stępień, który w Afganistanie stracił nogę.

Projekt przewiduje przyznanie weteranom uprawnień do ulg komunikacyjnych w wysokości 50 procent przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej i 37 procent przy przejazdach autobusami i pociągami. Po ukończeniu 65. roku życia będzie im przysługiwać zapomoga oraz prawo do dodatku, który ma wynosić 290 złotych miesięcznie.

Zgodnie z projektem minister obrony będzie mógł nadawać weteranom Wojskową Odznakę Honorową za Rany i Kontuzje odniesione w czasie działań poza granicami państwa. „To powrót do dobrej polskiej tradycji dwudziestolecia międzywojennego”, zwrócił uwagę minister Klich. Wprowadzona zostanie też możliwość nadawania odznaki honorowej „Za Zasługi w Działaniach poza Granicami RP”.

„Ustawa otwiera nam nowe możliwości”, ocenia Daniel Kubas, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Za najważniejsze uważa jednak, że za 20–30 lat, gdy nikt już nie będzie pamiętał o misji w Iraku czy w Afganistanie, nie da się zapomnieć o weteranach, bo będzie ustawa. „Gwarancje ustawowe dają nam poczucie stabilizacji oraz uprawnienia, które pozwolą nam godnie żyć”.

„Liczymy na szybkie przyjęcie ustawy, aby można ją było ogłosić 29 maja, w Dniu Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowym Dniu Uczestników Misji Pokojowych ONZ”, podsumowuje generał brygady w stanie spoczynku Stanisław Woźniak, prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Fot. Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kadisz za bohaterów
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejne FlyEle dla wojska
Front przy biurku
Zachować właściwą kolejność działań
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Optyka dla żołnierzy
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO