moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dla kogo „Tanie wczasy” w 2016 roku?

W styczniu jednostki wojskowe zaczną rozpatrywać wnioski o wczasy finansowane przez MON. Na wakacje do ośrodków wypoczynkowych resortu mogą wyjechać rodziny najmniej zarabiających żołnierzy. Od nowego roku szansę na udział w programie „Tanie wczasy” będą mieli ci, których średni dochód na osobę wynosi 1170 zł miesięcznie.

Program „Tanich wczasów” istnieje w wojsku od 1998 roku. – Adresowany jest on do najmniej zarabiających wojskowych rodzin – podkreśla Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON. Chodzi o żołnierzy, których średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie za ostatni rok nie przekracza 45 procent kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego. Ponieważ od nowego roku wzrośnie ono o 100 złotych, z programu będą mogły skorzystać rodziny wojskowe o dochodzie na osobę nieprzekraczającym 1170 zł brutto. Do tej pory kwota ta wynosiła 1125 zł.

Z urlopu finansowanego przez MON żołnierze i ich rodziny mogą korzystać raz na dwa lata. Rzecznik MON przyznaje, że trudno oszacować, czy wyższy „próg dochodowy” sprawi, że na tanie wczasy wyjedzie więcej gorzej sytuowanych rodzin. – Jest to bowiem uzależnione od kilku innych czynników, między innymi od tego, jak duże będzie zainteresowanie tą formą wypoczynku – mówi Bartłomiej Misiewicz.

Podkreśla jednocześnie, że choć kryterium dochodowe relatywnie wzrośnie, zasady programu się nie zmienią. Do obliczania dochodu wliczane będą wciąż wszystkie uzyskane przychody w rodzinie, również „trzynastka”, nagrody, ekwiwalenty itp. Nie będzie wliczana natomiast tzw. mundurówka.

Najpierw wniosek

Aby skorzystać z programu, żołnierz będzie musiał w swojej jednostce złożyć wniosek o dofinansowanie wypoczynku. Trzeba dołączyć do niego dokumenty poświadczające dochody małżonka oraz informację o dzieciach będących na utrzymaniu żołnierza. W jednostkach już w styczniu rozpocznie się rozpatrywanie wniosków. Tym, którzy zakwalifikują się do programu, armia sfinansuje koszty zakwaterowania i wyżywienia według cennika obowiązującego w danym ośrodku wypoczynkowym. Będzie można wziąć udział w dwutygodniowym wypoczynku. Dokładne daty terminów „Tanich wczasów” dla żołnierzy będą znane po nowym roku.

Na rodzinne wakacje żołnierze mogą wybrać jeden z dwunastu ośrodków oferowanych przez spółkę Rewita. Domy Wczasowe WAM. – Nasze ośrodki znajdują się w górach, nad morzem i nad jeziorami. Największym zainteresowaniem cieszą się wakacje nad morze oraz w Kościelisku i Zakopanem – mówi Magdalena Bieniek, dyrektor Biura Sprzedaży i Marketingu Domów Wczasowych WAM.

Żołnierze będą mogli wypocząć w Rogowie, Unieściu, Juracie, Sopocie, a także w Waplewie, Pieczyskach, Niedzicy, Solinie i Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim. Ośrodek w Międzyzdrojach wstępne rezerwacje rozpoczął przyjmować już 9 listopada. – Zostały nam pojedyncze wolne miejsca. Ale na ostateczne potwierdzenia rezerwacji będziemy czekać do końca lutego – mówi Magdalena Pastwa z działu marketingu i sprzedaży w ośrodku Międzyzdrojach. Położony jest on tuż przy nadmorskiej „Promenadzie Gwiazd”, oferuje 364 miejsca w 161 pokojach. Wczasowicze mogą skorzystać z zabiegów odnowy biologicznej czy groty solnej.

Ranni bez kryterium

MON przypomina, że z „Tanich wczasów” bez względu na wysokość dochodu mogą skorzystać żołnierze, którzy byli ranni lub zachorowali w związku z pełnieniem służby na misji. Weterani mogą wyjechać na koszt resortu dwa razy w ciągu dwóch lat od momentu powrotu do kraju. – Taka możliwości istnieje od 2004 roku. Dwa lata temu skorzystało z niej 5 żołnierzy, a w 2014 roku dwudziestu – mówi rzecznik MON. W przyszłym roku weterani będą mogli wyjechać do Międzyzdrojów, Juraty, Soliny, Waplewa i Zakopanego.

Według danych MON w latach 2004–2014 z „Tanich wczasów” skorzystało ponad 90 tysięcy osób (żołnierze zawodowi wraz z rodzinami). Resort przeznaczył na ten cel 97,5 mln zł. W ubiegłym roku z programu skorzystało prawie 8 tysięcy osób, co kosztowało blisko 10 mln zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: WZW Zakopane

dodaj komentarz

komentarze

~czarnuh15
1454742480
szukacie ukrytych talentow ?
BC-EC-A0-57
~Iza
1452265200
Mąż był na misji 3 lata temu, jest weteranem poszkodowanym, czy może teraz wyjechać na wczady bez względu na wysokość dochodu?
FB-A7-73-2B
~Gosc
1448384220
Bylismy w tym roku w uniesciu i bylo super.moj maz jest weteranem poszkodowanym(w tym roku dostal legitymacje) czy jalo weteran poszkodowany ma.jakies wieksze przywileje?np czy przysluguje mu taki wyjazd w roku 2016?
F1-2E-A4-17
~Katol
1448365020
Tanie nie brzmi zachęcające lub ekskluzywnie. Zmięcie nazwę na np: " Rodzinne Wczasy".
FF-6C-B3-6A

Krwawa noc pośród puszczy
 
Ameryka daje wsparcie
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ta ziemia do Polski należy…”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Uwaga, transformacja!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zapraszamy na Festiwal
Armia Andersa w operacji „Honker”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gry wojenne w szkoleniu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Rajd ku czci saperów
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
I zdobyliśmy!
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pierwsi na oceanie
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO