moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rozruch przed sezonem

Ośrodek w Lądku-Zdroju przyjął już pierwszych pensjonariuszy.

Dziewiętnastu żołnierzy, którzy brali udział w misjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie, przyjechało do Lądka-Zdroju pod koniec stycznia. 21-dniowy turnus rehabilitacyjny w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym miał pomóc im podreperować zdrowie. Drugi turnus ruszył w połowie lutego. O tym, czy będą kolejne, zdecyduje zainteresowanie weteranów.

Poszkodowani żołnierze, poza mieszkającymi w dużych miastach, mają utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki lekarskiej – leczą się (nie zawsze bez problemów) w ogólnodostępnych przychodniach.

Wkrótce ma się to zmienić. Posłowie kończą w sejmie prace nad ustawą o weteranach, która zagwarantuje tej grupie wiele różnych przywilejów. Między innymi znajdzie się w niej zapis, że zacznie działać dom weterana. To rozwiązanie wzorowane jest na przyjętym w Legii Cudzoziemskiej i armii amerykańskiej. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Dom Weterana w Lądku-Zdroju powstanie na bazie 23 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, który od lat specjalizuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych i dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą lekarską, pielęgniarską oraz rehabilitacyjną. Jego pacjenci będą mieli zapewnione leczenie, badania diagnostyczne, świadczenia rehabilitacyjne i terapię psychologiczną.

Zgodnie z ustawą z placówki tej będą mogli korzystać wszyscy, którzy byli na misji co najmniej 60 dni bez przerwy albo zostali ranni (nawet pierwszego dnia pobytu). Urazy odniesione podczas misji wymagają często wieloletniej rehabilitacji. Niektórzy (bardzo ciężko ranni) będą mogli dożywać w domu weterana spokojnej starości.

Jak wyjaśniała podpułkownik Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Lądku-Zdroju było odpowiedzią na potrzeby żołnierzy poszkodowanych w misjach poza granicami kraju, a także reakcją na bieżące problemy zdrowotne wojskowych emerytów i rencistów. Zasady umieszczenia weterana (brał udział w działaniach poza granicami państwa) i weterana-poszkodowanego (doznał uszczerbku na zdrowiu w trakcie misji) w ośrodku określi rozporządzenie MON oraz MSWiA (nie zostało jeszcze zatwierdzone).

Na razie żołnierze zostali przyjęci do ośrodka w Lądku-Zdroju na podstawie zwyczajnych skierowań lekarskich, a za ich pobyt zapłacił NFZ. „Nawiązaliśmy współpracę z Inspektoratem Wojskowej Służby Zdrowia oraz poprzez dowódców jednostek z najciężej poszkodowanymi żołnierzami”, mówi pułkownik Krzysztof Gradys, pełnomocnik dowódcy Wojsk Lądowych do spraw poszkodowanych w misjach. „Wielu z nich skorzystało z tej oferty i pojechało na turnus rehabilitacyjny do Lądka-Zdroju, nie musieli czekać w kolejce NFZ”.

Jaka procedura kwalifikacji będzie obowiązywała przy kolejnych wyjazdach? Aby pojechać na turnus rehabilitacyjny, poszkodowany żołnierz musi udać się do poradni specjalistycznej. Tam otrzyma skierowanie na leczenie szpitalne w oddziale rehabilitacyjnym. Konieczne jest jeszcze uzgodnienie terminu wyjazdu na turnus z dyrekcją w Lądku-Zdroju. Żołnierzy, którzy zakończyli już służbę, obowiązują identyczne procedury. Pułkownik Gradys podkreśla, że osoby leczące urazy lub choroby nabyte w czasie wykonywania zadań poza granicami państwa nie muszą mieć skierowania, aby skorzystać z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, co zapisane jest w artykule 57 ustęp 2 punkt 12 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 roku.

„W razie problemów żołnierze mogą zwrócić się do Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia albo do mnie”, dodaje pułkownik Gradys.

Gdy pod koniec 2010 roku ustawa o weteranach trafiła do sejmu, minister obrony Bogdan Klich, informując o uruchomieniu Domu Weterana (na razie dla 30 osób, ale z możliwością rozszerzenia do 90), spodziewał się, że „zapotrzebowanie będzie duże”. W pierwszej kolejności trafią do tej placówki poszkodowani w operacjach zagranicznych. Ta grupa jest dziś szacowana na około 1,8 tysiąca. Tego typu pacjentów przybywa i wymagają oni stałej, specjalistycznej opieki lekarskiej. Koszty pobytu w domu weterana pokrywać będą: NFZ, sam zainteresowany oraz MON.

Fot. WWW.23WSZUR.PL

dodaj komentarz

komentarze


Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Kolejne FlyEle dla wojska
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna na detale
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zachować właściwą kolejność działań
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
SOR w Legionowie
Barwy walki
Kadisz za bohaterów
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gunner, nie runner
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO