moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozruch przed sezonem

Ośrodek w Lądku-Zdroju przyjął już pierwszych pensjonariuszy.

Dziewiętnastu żołnierzy, którzy brali udział w misjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie, przyjechało do Lądka-Zdroju pod koniec stycznia. 21-dniowy turnus rehabilitacyjny w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym miał pomóc im podreperować zdrowie. Drugi turnus ruszył w połowie lutego. O tym, czy będą kolejne, zdecyduje zainteresowanie weteranów.

Poszkodowani żołnierze, poza mieszkającymi w dużych miastach, mają utrudniony dostęp do specjalistycznej opieki lekarskiej – leczą się (nie zawsze bez problemów) w ogólnodostępnych przychodniach.

Wkrótce ma się to zmienić. Posłowie kończą w sejmie prace nad ustawą o weteranach, która zagwarantuje tej grupie wiele różnych przywilejów. Między innymi znajdzie się w niej zapis, że zacznie działać dom weterana. To rozwiązanie wzorowane jest na przyjętym w Legii Cudzoziemskiej i armii amerykańskiej. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Dom Weterana w Lądku-Zdroju powstanie na bazie 23 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, który od lat specjalizuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych i dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą lekarską, pielęgniarską oraz rehabilitacyjną. Jego pacjenci będą mieli zapewnione leczenie, badania diagnostyczne, świadczenia rehabilitacyjne i terapię psychologiczną.

Zgodnie z ustawą z placówki tej będą mogli korzystać wszyscy, którzy byli na misji co najmniej 60 dni bez przerwy albo zostali ranni (nawet pierwszego dnia pobytu). Urazy odniesione podczas misji wymagają często wieloletniej rehabilitacji. Niektórzy (bardzo ciężko ranni) będą mogli dożywać w domu weterana spokojnej starości.

Jak wyjaśniała podpułkownik Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Lądku-Zdroju było odpowiedzią na potrzeby żołnierzy poszkodowanych w misjach poza granicami kraju, a także reakcją na bieżące problemy zdrowotne wojskowych emerytów i rencistów. Zasady umieszczenia weterana (brał udział w działaniach poza granicami państwa) i weterana-poszkodowanego (doznał uszczerbku na zdrowiu w trakcie misji) w ośrodku określi rozporządzenie MON oraz MSWiA (nie zostało jeszcze zatwierdzone).

Na razie żołnierze zostali przyjęci do ośrodka w Lądku-Zdroju na podstawie zwyczajnych skierowań lekarskich, a za ich pobyt zapłacił NFZ. „Nawiązaliśmy współpracę z Inspektoratem Wojskowej Służby Zdrowia oraz poprzez dowódców jednostek z najciężej poszkodowanymi żołnierzami”, mówi pułkownik Krzysztof Gradys, pełnomocnik dowódcy Wojsk Lądowych do spraw poszkodowanych w misjach. „Wielu z nich skorzystało z tej oferty i pojechało na turnus rehabilitacyjny do Lądka-Zdroju, nie musieli czekać w kolejce NFZ”.

Jaka procedura kwalifikacji będzie obowiązywała przy kolejnych wyjazdach? Aby pojechać na turnus rehabilitacyjny, poszkodowany żołnierz musi udać się do poradni specjalistycznej. Tam otrzyma skierowanie na leczenie szpitalne w oddziale rehabilitacyjnym. Konieczne jest jeszcze uzgodnienie terminu wyjazdu na turnus z dyrekcją w Lądku-Zdroju. Żołnierzy, którzy zakończyli już służbę, obowiązują identyczne procedury. Pułkownik Gradys podkreśla, że osoby leczące urazy lub choroby nabyte w czasie wykonywania zadań poza granicami państwa nie muszą mieć skierowania, aby skorzystać z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych, co zapisane jest w artykule 57 ustęp 2 punkt 12 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z 27 sierpnia 2004 roku.

„W razie problemów żołnierze mogą zwrócić się do Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia albo do mnie”, dodaje pułkownik Gradys.

Gdy pod koniec 2010 roku ustawa o weteranach trafiła do sejmu, minister obrony Bogdan Klich, informując o uruchomieniu Domu Weterana (na razie dla 30 osób, ale z możliwością rozszerzenia do 90), spodziewał się, że „zapotrzebowanie będzie duże”. W pierwszej kolejności trafią do tej placówki poszkodowani w operacjach zagranicznych. Ta grupa jest dziś szacowana na około 1,8 tysiąca. Tego typu pacjentów przybywa i wymagają oni stałej, specjalistycznej opieki lekarskiej. Koszty pobytu w domu weterana pokrywać będą: NFZ, sam zainteresowany oraz MON.

Fot. WWW.23WSZUR.PL

dodaj komentarz

komentarze


Po wojnie będę szczęśliwy
 
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Młot na dyktatora
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Pod okiem rangersów
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Nowatorskie manewry Marszałka
NATO podsumowało 2022 rok
To dobra ustawa dla wojska
Śladem profesjonalistów
Na jakich zasadach gratyfikacja?
NATO patrzy na wschód
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Śmierć niegodna oficera
Wojna w świecie popkultury
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Karą mogła być tylko śmierć
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Na trasie legendarnego biegu
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Celne oko strzelców CWZS-u
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Garnizon US Army na stałe
Rajd przez fabrykę
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Wspólne zakupy amunicji
VIS na misję
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Snowboardowy duet na medal
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Milion Grotów dla sił zbrojnych
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Biały Dom o polskich MiG-ach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Air Policing piątej generacji
O pomocy dla Ukrainy
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Cegiełka na morzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO