moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Coraz bliżej otwarcia Muzeum II Wojny Światowej

Gotowa jest już bryła przyszłej siedziby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Trwają również prace wykończeniowe na zewnątrz i wewnątrz budynku. Cały czas rozrastają się też zbiory muzeum. Budowa, finansowana z budżetu państwa, ma kosztować blisko 449 mln zł. Placówka ma zostać otwarta na przełomie 2016 i 2017 roku.

Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Studio Architektoniczne Kwadrat

– Prace konstrukcyjne na budowie przyszłej siedziby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostały zakończone – mówi Alicja Bittner, rzecznik prasowy placówki. Jak dodaje, gotowa jest już bryła budynku wraz z charakterystyczną pochyłą wieżą. Budowla powstaje w historycznym centrum miasta na podstawie projektu gdyńskiego studia architektonicznego Kwadrat. Projektanci zwyciężyli w 2010 roku w międzynarodowym konkursie, którego celem było wyłonienie najlepszej koncepcji architektonicznej budynku wraz z koncepcją zagospodarowania terenu.

Podziemia i wieża

Zgodnie z założeniem duża część obiektu liczącego około 23 tys. m kw., w tym przyszła wystawa główna, znajduje się pod ziemią. Na powierzchni zaplanowano budynek administracyjny oraz wieżę w kształcie pochylonego graniastosłupa. – W liczącej ponad 40 metrów wieży ulokowane zostaną m.in. pomieszczenia edukacyjne, sale wykładowe, biblioteka, restauracja i kawiarnia z widokiem na Gdańsk – wylicza Bittner. Jak dodaje pani rzecznik, obecnie trwają przygotowania do wyłożenia muzealnego placu łupaną kamienną czerwoną kostką. Wkrótce rozpocznie się też montaż betonowej czerwonej okładziny na wieży oraz budynku administracyjnym. Równolegle wewnątrz obiektu instalowane będą rury i kable, a następnie rozpoczną się prace wykończeniowe i montaż wystawy głównej.

Zaprojektowana przez belgijską firmę Tempora SA ekspozycja będzie liczyć 5 tys. m kw. i prezentować II wojnę z perspektywy nie tylko wielkiej polityki, lecz także losów zwykłych ludzi. Na wystawie znajdą się zarówno nowoczesne multimedia, jak i autentyczne przedmioty związane z konfliktem.

Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Studio Architektoniczne Kwadrat

Od Fiata do czołgu

Muzeum już dziś ma w swoich zasobach ponad 35 tysięcy eksponatów, a jego zbiory cały czas się rozrastają. W ostatnim roku placówka wzbogaciła się m.in. o maszynę do pisania należącą do Marii Młyńskiej, która w czasie wojny pracowała jako stenotypistka dla polskiego rządu w Londynie. Eksponat podarowała córka właścicielki. Natomiast przedstawiciele Muzeum Zbrodni Japońskiej Jednostki 731 w Harbinie oraz Harbińskiej Akademii Nauk Społecznych przekazali narzędzia chirurgiczne i kopie dokumentów dotyczących pseudomedycznych eksperymentów prowadzonych przez Japończyków na terenie Chin podczas II wojny. „Badali” oni wpływ broni biologicznej oraz chorób zakaźnych na organizm człowieka.

Niedawno do kolekcji, jako ostatni wielkogabarytowy eksponat, trafił także Fiat 508C Balilla, który muzeum kupiło od prywatnego kolekcjonera. Był to pierwszy samochód koncernu Fiat produkowany na masową skalę w okresie międzywojennym. Wóz za pomocą dźwigu umieszczono w podziemnej części budynku, w której znajdować będzie się wystawa stała. Rok temu trafiły tam też inne eksponaty, wśród nich dwa czołgi: amerykański Sherman podarowany przez muzeum w Brukseli oraz sowiecki T-34/85 otrzymany z warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego. Na wystawie umieszczono też niemiecką torpedę typu G7a, wydobytą z Zatoki Gdańskiej i towarowy wagon kolejowy z okresu dwudziestolecia międzywojennego kupiony od Polskich Kolei Państwowych.

Kwestie budżetu

Prace nad siedzibą gdańskiego muzeum trwają od 2012 roku. Budowa ma kosztować blisko 449 milionów złotych. Finansowana jest z budżetu państwa w ramach wieloletniego programu rządowego. Jak mówił na początku stycznia na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wiceminister kultury Jarosław Sellin, rząd planuje korektę finansową programu. Zdaniem ministra, wydatki na budowę placówki przeszacowano bowiem in plus. – Na razie jednak w programie formalnie nic się nie zmieniło – informuje Alicja Bittner.

Otwarcie Muzeum II Wojny planowane jest na przełomie 2016 i 2017 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Studio Architektoniczne Kwadrat

dodaj komentarz

komentarze

~Jasiu
1452955200
Do Dawwwo - w kraju o 1000 letniej historii, w którym nie wydaje się nawet 1% budżetu na kulturę. Tak więc chyba dobrze, że ktoś dba o to, by była świadomość po co 2% na armię.
CC-B3-B1-B2
~Dawwwo
1452683100
HSW wydała 36 mln na centrum produkcji luf długiich, ZMT na modernizację zakładu 60mln i to niby wielkie innwestycje w polskie zakłady zbrojeniowe a tu proszę 449 mln na jedno muzeum, pytanie gdzie ja żyje?
0D-30-28-1F

Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
They Will Check The Training Results in Combat
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Po śladach polskich bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
NATO on Northern Track
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Cień atomowej zagłady
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Grand Quadriga ‘24”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO