moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wkrótce rozpoczną się testy nowej armaty morskiej

Jesteśmy gotowi do testów – podkreśla kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca korwety ORP „Kaszub”. W marcu na pokładzie okrętu zostanie zamontowana 35-milimetrowa armata Tryton. Testy potrwają kilka miesięcy. Tego typu armaty mają też trafić na nowe niszczyciele min typu Kormoran.


Nad armatą pracują specjaliści z firmy PIT-RADWAR, Zakładów Mechanicznych „Tarnów”, Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej (w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju). O planowanych testach przedstawiciel PIT-RADWAR poinformował podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego w Warszawie.

– Od czasu ostatniego postoju w stoczni jesteśmy do nich przygotowani w stu procentach – podkreśla kmdr ppor. Łukasz Zaręba, dowódca korwety ORP „Kaszub”. 35-milimetrowa armata Tryton zostanie zamontowana na rufie tego właśnie okrętu. Zgodnie z planem ma to się stać w marcu. – Testy potrwają do maja lub czerwca. O ile mi wiadomo, po ich zakończeniu armata powinna zostać u nas już na stałe – zaznacza kmdr ppor. Zaręba.


Podczas wyjść w morze na pokładzie ORP „Kaszub” nowej broni będą się przyglądać marynarze 13 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Powód? Armata Tryton znajdzie się w wyposażeniu niszczycieli min typu Kormoran. – Załoga pierwszego, który rozpocznie służbę już w tym roku, początkowo będzie korzystała z zestawu rakietowo-artyleryjskiego Wróbel. Zostanie on zastąpiony przez nową armatę, gdy prace nad nią dobiegną końca – zapowiada kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. – Załogi kolejnych dwóch okrętów z tej serii mają korzystać z Trytona od pierwszego dnia służby – dodaje.

Nowa armata to broń znacznie większego kalibru niż 23-milimetrowy Wróbel. Do tego dochodzą ogromne różnice technologiczne. Przede wszystkim Tryton będzie sterowany z wnętrza okrętu. – Znajdzie się tam pulpit operatora. Będzie on obserwował sytuację na monitorze i sterował armatą za pomocą joysticka – wyjaśnia kmdr por. Sikora. Integralną część systemu stanowi głowica śledząca cel, a także rezerwowe stanowisko kierowania ogniem. Z myślą o Trytonie powstaje też amunicja programowalna. – W tego rodzaju pociskach można ustawić moment, w którym eksplodują – wyjaśnia kmdr por. Sikora.


Armata Tryton będzie służyła do zwalczania celów zarówno powietrznych, jak i nawodnych. Jeśli testy armaty wypadną pomyślnie, najpewniej trafi ona na inne okręty, które mają być budowane w związku z modernizacją polskiej marynarki wojennej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: PIT-RADWAR

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1454523720
Okręt wyposażony tylko w jedną taką armatę nawet nie będzie w stanie obronić się przed jakimkolwiek atakiem. Powinna to być armata podwójna x 2sztuki z pociskami programowalnymi + wyrzutnie rakiet PIORUN (BŁYSKAWICA)
DF-77-AE-F3
~yossi
1454473440
"Armata Tryton będzie służyła do zwalczania celów zarówno powietrznych, jak i nawodnych" Ja rozumiem, że ta "morska armata" kalibru 35 mm będzie postrachem zarówno "celów powietrznych". czyli - lecących kaczek, jak i "nawodnych", czyli - pływających kaczek. Chciałbym "z pewną taką nieśmiałością" zauważyć że "armata" o kalibrze 37 mm była na przykład montowana w samolocie MYŚLIWSKIM P-39 Aircobra z roku 1936. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bell_P-39_Airacobra Biorąc pod uwagę fakt, że siła rażenia ORP „Kaszub” polega na zmianie armaty kal. 23 mm na 35 mm, to jednak jest jakiś postęp. Wystarczy tylko doposażyć okręt w jeszcze parę stanowisk ogniowych i już będzie miał PRAWIE siłę ognia samolotu myśliwskiego sprzed II WŚ.
C0-8D-F0-DE
~Xaxanek
1453386960
Nie szło by tego zmixować z programem Loara i zrobić masowy, lądowy c-ram ? Dobrze by się strzelało do 3M14 KALIBR nawet gdyby miały głowice nuklearne to odpowiednie odległe ustawienie od ochranianego celu mogłyby niwelować zagrożenie . mile widziane sprzęgniecie z AWACS na c-295.
FF-6C-B3-6A

Mobilne dowodzenie
 
Cień atomowej zagłady
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Piedimonte – samobójcza misja
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pokazali bojowego ducha
Polki pobiegły po srebro!
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
WAM wraca po latach
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Podróż po AWACS-ie
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nie szpital, a instytut
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Ryś” z laserem
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
They Will Check The Training Results in Combat
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po śladach polskich bohaterów
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Przysięga w Limanowej
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO