moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi dowódcy w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim

Pułkownik Krzysztof Król został nowym zastępcą dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a generał brygady Per Oluff Knudsen – nowym szefem sztabu. Przekazanie obowiązków nowym dowódcom odbyło się dzisiaj podczas oficjalnej ceremonii w Koszarach Bałtyckich.


Pułkownika Krzysztofa Króla już wczoraj wyznaczył na to stanowisko minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Mam nadzieję, że dzięki pana dowództwu siły NATO będą nie tylko skutecznie broniły swojej wschodniej flanki, ale przede wszystkim będą broniły naszej ojczyzny. Jestem przekonany, że oddaję dowództwo w dobre ręce – powiedział szef MON podczas uroczystości. Pułkownik podkreślał, że o obronę Polski dbał już jako dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. – Również na nowym stanowisku zrobię wszystko, aby korpus wielonarodowy zapewnił bezpieczeństwo naszego kraju – podkreślił.

Dziś, podczas oficjalnej ceremonii w Koszarach Bałtyckich, nastąpiło przekazanie obowiązków nowym dowódcom w szczecińskiej formacji. Pułkownik Krzysztof Król zastąpił na stanowisku zastępcy dowódcy Korpusu generała dywizji Agnera Rokosa z armii duńskiej. Dotychczas pułkownik służył jako dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia mieszczącej się w Stargardzie Szczecińskim. Natomiast duński generał brygady Per Orluff Knudsen, który przejął obowiązki szefa sztabu, przed rozpoczęciem służby w Szczecinie był dowódcą 1 Brygady Armii Duńskiej. Jego poprzednikiem na stanowisku szefa sztabu był niemiecki generał brygady Lutz Niemann.

– W obliczu zadań stojących przed Korpusem, bardzo istotny jest fakt, że dołączyli do nas tak doświadczeni oficerowie. Jestem przekonany, że dzięki ich wiedzy i pracy Korpus będzie skutecznie realizował swoją misję oraz służył za przykład profesjonalizmu – powiedział podczas ceremonii generał broni Manfred Hofmann, dowódca Wielonarodowego Korpusu.

Wymiana oficerów zajmujących najwyższe stanowiska w Korpusie następuje co trzy lata. Dowódcami całej formacji są rotacyjnie polscy i niemieccy generałowie. Również pozostałe stanowiska w grupie dowodzenia, czyli zastępcy dowódcy oraz szefa sztabu, obejmowane są cyklicznie przez przedstawicieli krajów założycielskich Korpusu, czyli Danii, Niemiec i Polski. W ten sposób podkreśla się jego wielonarodowy charakter i wspólną odpowiedzialność.

W szczecińskiej jednostce zachodzą właśnie zmiany wskazane przez dowództwo NATO oraz kraje założycielskie Korpusu. Mają one wzmocnić Korpus oraz zwiększyć jego gotowość bojową. Do końca 2017 r. ma się on bowiem stać kwaterą sił wysokiej gotowości NATO, tzw. szpicy, co oznacza, że musi skrócić swój czas na mobilizację ze 180 do 90 dni. – Przed warszawskim szczytem NATO mamy do zrealizowania cztery zadania – wyjaśnia ppłk Marcin Walczak, oficer prasowy Korpusu. – Po pierwsze, być w gotowości do przejęcia dowodzenia Siłami Zadaniowymi Bardzo Wysokiej Gotowości oraz Siłami Odpowiedzi NATO, jeśli zostaną rozmieszczone na północno-wschodniej flance Sojuszu. Po drugie, sprawować kontrolę operacyjną nad sześcioma jednostkami integracyjnymi sił Sojuszu (NFIU) w Estonii, Litwie, Łotwie, Polsce oraz wkrótce także na Słowacji i Węgrzech. Po trzecie, monitorować sytuację bezpieczeństwa w regionie. Po czwarte zaś, koordynować przedsięwzięcia związane z rotacyjną, ale stałą obecnością wojsk NATO na flance wschodniej – wylicza ppłk Walczak.


Aby sprostać tym zadaniom, Korpus musiał zostać rozbudowany. Obecnie w Szczecinie stacjonują żołnierze z 21 krajów. W tym roku dołączą do nich przedstawiciele kolejnych: Grecji i Norwegii. Trwają rozmowy z przedstawicielami Islandii. W ostatnich miesiącach liczba żołnierzy pełniących  służbę w Szczecinie zwiększyła się z 200 do około 400 (polskich stanowisk jest około 170). – Obsadzonych zostało już 85 procent stanowisk przewidzianych w nowej strukturze – dodaje ppłk Walczak.

W najbliższych miesiącach Korpus weźmie udział w trzech dużych ćwiczeniach, które odbędą się jeszcze przed warszawskim szczytem NATO: „Trident Joust-16”, „Brilliant Jump” i „Anakonda-16”. Mają one certyfikować wykonanie zadań postawionych przed Korpusem oraz przygotować jednostkę do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: ppor Robert Suchy / CO MON, MNC NE

dodaj komentarz

komentarze

~Saper
1453791720
Do tego człowieka nic nie mam. Opisałem jedynie, że błazenadą wobec innych narodowości w tym korpusie jest wyznaczanie na stanowisko zastępcy dowódcy korpusu, pułkownika, gdy tymczasem jest to etat generała dywizji. To jest śmieszne, bo poniekąd będzie mu podlegał szef sztabu - generał, asystent szefa sztabu też generał (ponoć Polak), więc gdzieś została zachwiana hierarchia stopni i etatów. To jest żenujące !!!
64-DC-8B-9F
~Saper Znawca
1453745820
A znasz człowieka, że wyśmiewasz? To, że pułkownik to mniej predysponowany do stanowiska? Antoś by przecież nie awansował generała, któremu pagony dali poprzednicy. Czasy się zmieniły. Na ważne stanowiska wsadzamy osoby kompetentne, a nie pierdzistołki, a jeżeli trzeba to awansujemy.
E0-86-F6-69
~Saper
1453728240
No to się Duńczycy, Niemcy i inne narodowości w tym Korpusie musiały obśmiać na taką informację. Przecież to stanowisko generała dwugwiazdkowego, a tu pułkownik !!! Pewnie będzie awansowany... Ot kolejne śmieszne eksperymentowanie na stanowiskach w tym Korpusie przez Polaków. Błazenada i żenujące.
64-DC-8B-9F

Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Przygotowania czas zacząć
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Na straży wschodniej flanki NATO
Strażacy ruszają do akcji
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO