moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dołącz do korpusu szeregowych zawodowych

Wykształcenie co najmniej gimnazjalne, znajomość realiów służby i doskonałe zdrowie – to tylko kilka z wymagań stawianych osobom ubiegającym się o etat szeregowego zawodowego. Rekrutacje uzupełniające ten korpus prowadzą m.in.: jednostki pancerne, powietrznodesantowe i zmechanizowane.


Służba w korpusie szeregowych zawodowych to oferta nie dla wszystkich. O etat starać się mogą bowiem wyłącznie osoby, które służyły już w wojsku. – Szeregowymi zawodowymi mogą zostać albo byli żołnierze, albo osoby po służbie przygotowawczej, które zawarły kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych, i zaliczyły ćwiczenia rotacyjne – wylicza wymagania ppłk Sławomir Ratyński z Biura Prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Szeregowymi zawodowymi mogą zostać także żołnierze służący w innych jednostkach na terenie całego kraju.

Jak dodaje oficer, rekrutacja do korpusu trwa niemal cały czas. – Wynika to z rotacji żołnierzy. Część odchodzi z wojska, inni awansują do korpusu podoficerskiego i tym samym zwalniają etaty – wyjaśnia ppłk Ratyński. Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej, podkreśla, że na stanowiska uwolnione uruchamiane są sukcesywnie procedury powoływania następców. Przechodzi je właśnie około dwóch tysięcy żołnierzy rezerwy. Rzadko więc są wakaty czekające dłużej na obsadzenie.

Dlatego trzeba się spieszyć ze zgłoszeniem. Są jednostki prowadzące rekrutację regularnie. Chcą wybrać najlepszych. Kandydaci przechodzą rozmowę kwalifikacyjną oraz sprawdzian z wychowania fizycznego. Ci, którzy przejdą ten etap pozytywnie, są kierowani na badania lekarskie i psychologiczne, mające ocenić ich zdolność do służby wojskowej.

Służba u pancerniaków

O etat szeregowego zawodowego można się ubiegać na przykład w stacjonującej w Świętoszowie 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Rekrutacje odbywają się tam w każdy czwartek. Zgłasza się na nie od kilku do kilkunastu osób. – Najczęściej są to ochotnicy po służbie przygotowawczej i odbytych ćwiczeniach rotacyjnych, o wolne etaty pyta też wielu żołnierzy z innych jednostek – mówi mjr Mirosław Płomiński, szef sekcji personalnej 10BKPanc. Aktualnie jednostka poszukuje osób na stanowiska logistyków, łącznościowców, a także do służby w specjalnościach pancerno-zmechanizowanych. – Podstawą przy wyborze kandydatów są zdrowie i kondycja oraz umiejętności kluczowe dla konkretnego stanowiska. Ochotnicy powinni być ponadto wysportowani, ambitni, a przede wszystkim chętni do pracy i nauki – kwituje major.

Na podobnych kandydatów czeka 12 Brygada Zmechanizowana, która do obsadzenia ma około 100 stanowisk szeregowych. – W większości poszukujemy  kierowców różnych kategorii, na przykład C czy C+E. Pozostałe etaty przeznaczone są dla działonowych, ale akurat w tym przypadku stawiamy na tych, którzy służyli już na podobnych stanowiskach i mają doświadczenie – mówi kpt. Janusz Błaszczak, rzecznik prasowy 12 BZ. Oficer przyznaje jednocześnie, że na razie zainteresowanie służbą przygotowawczą jest mniejsze. – W ubiegłym roku we wrześniu zmieniliśmy cykl kwalifikacji z miesięcznych na cotygodniowe. Obecnie co tydzień w każdy wtorek zgłasza się do nas do 10 osób – opowiada rzecznik.


Stanowiska kierowców czołgu, strzelców, celowniczych, działonowych, kierowców kat. C, C+E, elektromechaników, mechaników – to propozycja etatów, które oferuje kandydatom na szeregowych 1 Warszawska Brygada Pancerna. Potrzebuje około 70 żołnierzy. – W lutym kwalifikacje odbędą się aż cztery razy, najbliższe już 2 lutego. Zazwyczaj stawia się około 20-30 kandydatów. Liczymy, że tym razem liczba będzie podobna – relacjonuje mł. chor. Jan Raczkiewicz z sekcji personalnej Brygady.

Ale dostać się do jednostki wcale nie jest łatwo. Podoficer podkreśla, że średnio jedna trzecia kandydatów nie przechodzi kwalifikacji. – Bywa, że nie posiadają pożądanych uprawnień, albo mają za słabą sprawność fizyczną. Podczas jednej z większych rekrutacji 24 ze 112 kandydatów odpadło na teście sprawności. Ale bywają też tacy, którzy rezygnują, bo nie chcą służyć w podległym garnizonie w Chełmie, wolą pozostać w Warszawie, bliżej domu – wyjaśnia chorąży.

Zdarza się także, że kandydaci nie przechodzą ostatniego etapu, czyli badań lekarskich. – Od czerwca do grudnia ubiegłego roku 50 spośród 600 kandydatów odpadło z tego powodu. Obecnie 144 ochotników pomyślnie przeszło kwalifikacje na szczeblu brygady. Ale ilu z nich ostatecznie zacznie u nas służbę, przekonamy się właśnie po badaniach, które teraz przechodzą – dodaje mł. chor. Jan Raczkiewicz.

Etaty u powietrznodesantowych

Stan zdrowia i kondycja niespełniające wymagań jednostki to powód, dla którego wielu chętnych nie dostaje się również do 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie. – Nierzadko zdarza się, że ochotnik przejdzie kwalifikacje, ma niezbędne umiejętności, uprawnienia, ukończone różne kursy, ale odpada właśnie z powodów zdrowotnych – przyznaje ppłk Artur Wiatrowski, dowódca 16 BP. Normy dla kandydatów na szeregowych jednostek desantowo-szturmowych, desantowych, rozpoznawczych i specjalnych są wysokie. Większą szansę na zatrudnienie mają więc osoby, które uprawiają sporty przydatne w wojsku, jak wspinaczka, spadochroniarstwo, walka wręcz i nurkowanie.

Obecnie 16 batalion poszukuje ratowników, kierowców, strzelców, celowniczych i zwiadowców. Tu kwalifikacje odbywają się dwa razy w miesiącu. Najbliższe jednostka organizuje 9 lutego, kolejne 23 lutego i 1 marca. Etaty można też znaleźć w drugim w armii batalionie powietrznodesantowym – 18 z Bielska-Białej. Jednostka będzie rekrutować ochotników 10 i 24 lutego.

Stanowiska do obsadzenia mają też inne jednostki. Można spróbować sił w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, 17 Brygadzie Zmechanizowanej, 11 Pułku Artylerii i 15 Pułku Przeciwlotniczym. Stanowiska strzelców i ułanów oferuje z kolei Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Tam najbliższe kwalifikacje odbędą się 18 lutego.

Co zabrać ze sobą na kwalifikację w jednostce:

  • dokument tożsamości,
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje,
  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału w teście sprawnościowym,
  • strój sportowy,
  • zaświadczenie o odbyciu ćwiczeń rotacyjnych w przypadku żołnierzy NSR (lub książeczkę wojskową).
Paulina Glińska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1454164320
~~Paulwojtyła-Najpierw zrób sobie wszelkie możliwe badania, choćby ogólne, a dopiero później stawaj na komisje wojskowe. Nie wiesz co to cukrzyca (w twoim przypadku możesz ją mieć niebawem) to poczytaj w internecie.
82-A7-74-A5
~ja
1454097240
Szukają mięska armatniego? To może wstąpią w szeregi szeregowców synowie panów oficerów, biurokratów wojskowych i innych wyżej postawionych?
AC-44-FE-E2
~Rekrut
1454092260
Obowiązkowa służba powinna powrócić i to natychmiast!!!!!
F9-47-2B-D1
~paulwojtyla
1454089380
Tak tak jest strasznie trudno dostac sie na szeregowego zawodowego w szczegolnosci przejsc badania w RWKLu w Krakowie .. Jestem kandydatem do zawodowej sluzby w 7 batalionie 25 BKPow .. Juz od pazdziernika robilem raz dostalem niezdolny bo jedno badanie z krwi i moczu byle negatywne i musialem odwolywac sie do CWKLu i dostalem termin na 27 sty. tego roku i co sie okazalo guwno zalatwilem musialem wydac kase po to zeby wyznaczyc termin na krzywa cukrzycy .. Za nim dostane sie to predzej mi sie odechce sluzyc jako zawodowy bo siedze na tylku bo nikt nie zatrudni kandydata do sluzby zawodowej na umowe o prace ..
C4-9F-80-97
~Wook Ash
1454084160
Ja bardzo chętnie, nawet bym się poświęcił i wznowił treningi, tylko dlaczego potrzebny wymagany jest stały meldunek... :(
67-8C-75-6B
~małpi
1454081100
Taaaa przyjmują najlepszych, wysportowanych z dobrym zdrowiem..... To jakim cudem do wojska dostają sie 35 lub nawet 38-letnie kobiety, bez żadnych kwalifikacji, które spędzają pół dni na palarnii.....
F4-A7-1C-E5
~lukasz
1454076840
Kim jest w koncu ten pan Ratyński. Pplk czy mjr?
14-4C-D8-AD

Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
Mundury w linii... produkcyjnej
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Front przy biurku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO