moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Major „Łupaszka” spocznie na Wojskowych Powązkach

8 lutego 1951 roku w warszawskim więzieniu został rozstrzelany major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Legendarny dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK zginął od strzału w tył głowy. Jego szczątki odnaleziono trzy lata temu. 24 kwietnia oficer spocznie na Wojskowych Powązkach. W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK. Stoją od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa", por. Marian Pluciński „Mścisław", mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka", wachm. Jerzy Lejkowski „Szpagat", ppor. Zdzisław Badocha „Żelazny".

Wieczorem 8 lutego 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie strzałem w tył głowy został zamordowany mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, jeden z najbardziej znanych partyzantów, którzy po wojnie walczyli z komunistycznymi władzami. Ciało oficera wrzucono do bezimiennego dołu na tzw. „Łączce” na Wojskowych Powązkach, gdzie chowano ofiary komunistycznego terroru.

Rodzinny grób

Szczątki majora zostały odnalezione w 2013 roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Badaczom IPN udało się dotychczas odnaleźć blisko 200 ofiar, a 40 z nich zostało zidentyfikowanych. We wrześniu ubiegłego roku 35 zamordowanych przez komunistów bohaterów pochowano w wybudowanym na „Łączce" Panteonie – Mauzoleum.

Nie spoczęły tam jednak szczątki mjr. „Łupaszki”. – Jego rodzina pragnie, aby zgodnie z wolą córki majora – Barbary, prochy pochowano w grobie rodzinnym, i aby pogrzeb nie był częścią zbiorowej uroczystości – mówi Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza, która pomaga rodzinie w organizacji pogrzebu.

Córka majora zmarła w 2012 roku i została pochowana w symbolicznym grobie ojca na Wojskowych Powązkach w kwaterze Polskiego Państwa Podziemnego.

Patriotyczna manifestacja

Pogrzeb „Łupaszki” odbędzie się 24 kwietnia. – Zależy nam, aby miał jak najbardziej uroczysty charakter i towarzyszyła mu honorowa asysta wojskowa – dodaje Łuczak. Jak zapewnia Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON, uroczystość odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Rodzina Zygmunta Szendzielarza chce, aby pogrzeb rozpoczęła msza żałobna w katedrze polowej Wojska Polskiego, potem kondukt towarzyszący wiezionej na lawecie trumnie ma przejść ulicami Warszawy na Powązki.

W pogrzebie, jak podało biuro prasowe prezydenta, weźmie udział Andrzej Duda, uczestniczyć będzie także minister obrony Antoni Macierewicz. Swoją obecność zapowiadają też organizacje społeczne, harcerze i grupy rekonstrukcyjne.

– Chcemy, aby to była wielka manifestacja patriotyczna upamiętniająca jednego z najsłynniejszych polskich powojennych partyzantów – mówi Łuczak. Natomiast Halina Morawska, siostrzenica majora, apeluje na jednym z portali społecznościowych, aby ostatnia droga „Łupaszki” stała się wspólnym hołdem Polaków złożonym bohaterskiemu obrońcy.

Legendarny partyzant

Zygmunt Szendzielarz, przedwojenny kawalerzysta, walczył we wrześniu 1939 roku w szeregach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Potem zaangażował się w działalność konspiracyjną i w 1943 roku stanął na czele partyzanckiej 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, nazwanej od swojej skuteczności „Brygadą Śmierci”.

– Oddział walczył z Niemcami, ze wspierającymi ich oddziałami litewskimi oraz partyzantką radziecką – wymienia Piotr Łapiński, historyk z białostockiego oddziału IPN.

W styczniu 1944 roku „Łupaszka” razem z ochotnikami przebił się na Białostocczyznę, a po półtora roku przeniósł na Pomorze Gdańskie, gdzie prowadził działalność dywersyjną przeciw nowym władzom.

Od wiosny 1947 roku major zaprzestał walki i ukrywał się na Podhalu. Jednak po roku władze komunistyczne odnalazły go i aresztowały. Postawiono mu zarzut „próby obalenia ustroju siłą” oraz współpracy z Niemcami.

– Moim celem była suwerenna i wolna Polska – mówił „Łupaszka” podczas przesłuchania. Po wielomiesięcznym brutalnym śledztwie został skazany na karę śmierci. Zygmunta Szendzielarza zrehabilitowano na początku lat dziewięćdziesiątych, a w marcu 2015 roku 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy przyjął jego imię.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. IPN

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Cień atomowej zagłady
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Pytania o europejską tarczę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO