moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Obecność NATO nie może być symboliczna

O wojskach Sojuszu w Polsce, możliwościach wykorzystania istniejącej infrastruktury na wschodzie kraju oraz obawach przed nową zimną wojną z wiceministrem obrony narodowej Tomaszem Szatkowskim rozmawia Małgorzata Schwarzgruber.


Czy jest Pan zadowolony z rezultatów spotkania ministrów obrony państw NATO, które odbyło się w połowie lutego w Brukseli?

Tomasz Szatkowski: Osiągnęliśmy to, co na tym etapie chcieliśmy osiągnąć. Najważniejsze jest przyjęcie dokumentu kierunkowego, który jednoznacznie rozstrzyga o trwałej obecności NATO na wschodniej flance. Ministrowie obrony z 28 państw NATO zgodzili się, że obrona wschodniej flanki powinna być oparta na odpowiedniej równowadze pomiędzy „wzmocnieniem” a wysuniętą obecnością. Wysunięta obecność nie oznacza, że będziemy tworzyć w regionie bazy na kształt tych, z jakimi mieliśmy do czynienia w latach 50. Jednocześnie jednak obecność infrastruktury i oddziałów bojowych nie może być symboliczna – muszą one być zintegrowane z planami obrony i strukturami dowódczymi w Sojuszu. Chodzi o ciągłą rotacyjną obecność oddziałów wojskowych. Zmienia się ich skład personalny, ale korzystają ze stałych elementów logistycznych, a ich aktywność jest wpisana w plany obronne i struktury dowodzenia.

Nie będzie baz, jakie są u zachodnich członków Sojuszu, ale dla rotujących się oddziałów potrzebna będzie odpowiednia infrastruktura. Będziemy ją budować?

Obecnie sprawdzamy, gdzie na wschodzie Polski pozostały nam ośrodki poligonowe czy koszarowe, które mogłyby stanowić taką bazę. Niestety, w ostatnich latach wiele tych ośrodków zlikwidowano.

W jaki sposób Polska włączy się do operacji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu?

Polskie zaangażowanie może dotyczyć głównie kwestii rozpoznania i szkolenia. Podtrzymamy także dotychczasowe formy wsparcia państw koalicji w walce z tzw. Państwem Islamskim. Konkretne decyzje w tej sprawie zapadną w najbliższych tygodniach. Nie planujemy, by nasza obecność na tamtym teatrze działań miała charakter bojowy. Nie chcemy także powrotu do czasów, gdy na zagraniczne operacje wysyłaliśmy duże kontyngenty żołnierzy, bo koszty takich dyslokacji hamują program modernizacji naszych Sił Zbrojnych i ograniczają możliwości użycia takich jednostek w kraju. Musimy także pokazać, że w kryzysie wywołanym niekontrolowanym napływem imigrantów do Europy jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami.

Wiadomo, że nasze starania o wzmocnienie obecności wojskowej na wschodniej flance popiera Wielka Brytania. Inne głosy dochodzą z Niemiec, np. gen. Hans Lothar Domrose stwierdził, że „wzmocnienie jest niezrozumiałe”. Czy różnice zdań wśród członków NATO nie zagrażają spoistości Sojuszu?

Jeśli założymy, że reprezentantem polityki zagranicznej Niemiec jest ministerstwo obrony, to sytuacja nie jest zła. Minister Ursula von der Leyen dobrze rozumie naszą sytuację i jest zainteresowana aktywnym wzmocnieniem przez Niemców wschodniej flanki. Na spotkaniu w Brukseli prezentowała ona postawę zbieżną z polskim stanowiskiem, także gdy chodzi o ocenę działań Rosji.

Ile dostaniemy z 3,4 mld dolarów, które Amerykanie chcą przeznaczyć na wzmocnienie obrony wschodniej granicy NATO? W amerykańskiej prasie pojawiły się informacje, że trafią one głównie do republik bałtyckich i Rumunii.

Zależy nam, aby dostać z tej sumy jak najwięcej. Trwa dyskusja na ten temat. Część z tych pieniędzy na pewno trafi do Polski. Wspieramy amerykańską obecność w państwach bałtyckich i w Rumunii, ale jednocześnie uważamy, że z wojskowego punktu widzenia nie ma sensu skierowanie wzmocnionej obecności wojskowej tylko do republik bałtyckich. Bez wchodzenia w szczegóły planowania obronnego powiem tylko, że bez wielonarodowej obecności w Polsce może być trudno o obronę państw bałtyckich.

Pierwszą reakcją Moskwy było stwierdzenie MSZ Rosji, że wzmacnianie wschodniej flanki NATO służy destabilizacji. O nowej zimnej wojnie mówił podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium premier Dmitrij Miedwiediew. Jak rozmawiać z Rosją?

Na pewno nie z pozycji słabości. Nie będziemy blokować rozmów z Rosją, jeśli zostanie wzmocniona wschodnia flanka i o ile w ramach tych rozmów będziemy mówili też o Ukrainie. Ważne jest także wzajemne zaufanie oraz wzajemne informowanie się o ćwiczeniach i ruchach wojsk, także o obecności broni nuklearnej. Tymczasem nie wiemy dziś, jak duże są rosyjskie taktyczne siły nuklearne i jak są one rozmieszczone, włączając w to Kaliningrad.

Czy na warszawskim szczycie NATO jest planowane spotkanie z Rosją?

Rozmawiamy o podjęciu takiego dialogu, o tym na jakim forum i na jakim poziomie miałby się on odbyć.

Cała rozmowa z wiceministrem obrony narodowej Tomaszem Szatkowskim w marcowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”.

rozmawiała Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~A_S
1455701880
Szczątkowe zaangażowanie Polski na innych niż wschodni kierunkach działań jest i będzie kapitalną wymówką dla sojuszników do równie szczątkowego wsparcia Polski w przypadku agresji ze wschodu. Tym bardziej, że nie chodzić tu będzie o bandy z kałachami, a o regularną, zdecydowaną i większą siłę od NATO, a do tego zdolną do dywersji na niewyobrażalną skalę.
38-2F-E4-90

Zawsze gotowi do pomocy
 
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Więcej hełmów dla żołnierzy
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po śladach polskich bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Cień atomowej zagłady
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
Śladami ojca
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO