moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obiecuję służyć mojej Ojczyźnie…
„Jako obywatel Afganistanu, jako policjant, obiecuję służyć mojej Ojczyźnie.

 


W uroczystości, która odbyła się w bazie Ghazni, uczestniczyli między innymi: pułkownik Michael Haerr, zastępca dowódcy Polskich Sił Zadaniowych, major Allah Nazer, szef Wydziału Kryminalnego Policji w Ghazni, podpułkownik Jarosław Fortuna, szef ANSF, oraz major Mateusz Dadał, polski komendant TSS Ghazni (Troop Sustainment Site). Obecni byli także przedstawiciele władz prowincji, policji oraz polscy i afgańscy instruktorzy.

Zgodnie z tradycją, uroczystość rozpoczęła się modlitwą. Następnie odegrano trzy hymny państwowe: Afganistanu, Polski i Stanów Zjednoczonych. „Jutro rozpocznie się dla Was nowy etap w życiu i pracy. Jutro tak naprawdę jest pierwszy dzień w waszej karierze. Bez względu na to, gdzie będziecie służyć, pamiętajcie, że waszym obowiązkiem jest ochrona ludności. Wiem, że życzeniem wroga jest to, aby ludziom, których chronimy, żyło się coraz ciężej. Ale pamiętajcie, że wasza praca ma umożliwić mieszkańcom Afganistanu spokojne i bezpieczne życie na co dzień”, tymi słowami do uczestników zakończonego kursu zwrócił się pułkownik Haerr. Zastępca dowódcy Polskich Sił Zadaniowych podziękował również afgańskim policjantom za zaangażowanie, jakie każdego dnia można było dostrzec podczas ćwiczeń. Wyraził także nadzieję, że zdobyte na kursie umiejętności pozwolą na dobre wykonywanie nowych obowiązków i skuteczną ochronę mieszkańców Ghazni przed różnego rodzaju zagrożeniami.

Także major Allah Nazer, szef Wydziału Kryminalnego, reprezentujący podczas uroczystości szefa policji w Ghazni, oraz afgański komendant TSS kapitan Ali Ramazan podziękowali uczestnikom kursu za ich zaangażowanie, a polskim i afgańskim instruktorom za dobre przygotowanie policjantów do nowej służby i dobrą współpracę. „Chciałbym przede wszystkim podziękować polskim żołnierzom za pomoc afgańskim instruktorom, a afgańskim instruktorom za pomoc polskim żołnierzom. Dzięki waszej dobrej współpracy 116 nowych policjantów będzie mogło pilnować bezpieczeństwa w różnych regionach naszej prowincji”.  Zwracając się do uczestników kursu, major Nazer przypomniał, że w trakcie służby muszą pamiętać, iż Afganistan jest jeden i bez względu na przynależność plemienną każdy obywatel tego państwa ma prawo czuć się bezpiecznie. A o to muszą postarać się między innymi kończący kurs policjanci. Zbiórka była także okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. Kilkunastu uczestników kursu otrzymało dyplomy i nagrody rzeczowe.

Szczególne słowa podziękowania za pomoc udzieloną podczas trwania kursu komendant TSS major Mateusz Dadał skierował także do podpułkownika Rafała Miernika, dowódcy Zgrupowania Bojowego „Alfa”, oraz lekarzy: pułkownika Adama Olszewskiego i podpułkownika Piotra Waimana z grupy zabezpieczenia medycznego PKW.

Uroczystość w Centrum Szkolenia Policji zakończył pokaz wyszkolenia.

Zakończone 14 lipca 2011 roku tzw. szkolenie podstawowe trwało 6 tygodni. W tym czasie pod okiem afgańskich i polskich instruktorów policjanci i kandydaci na policjantów uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Zdobywali wiedzę na temat obowiązującego w Afganistanie prawa, poznawali procedury prawne i techniczne niezbędne w pracy policjanta, uczyli się strzelać, działać na punktach kontrolnych i przeszukiwać zabudowania. Każdy z nich przeszedł także kurs udzielania pierwszej pomocy medycznej. W przyszłości, wykorzystując zdobyte umiejętności, 116 absolwentów kursu rozpocznie pracę na posterunkach rozlokowanych we wszystkich dystryktach prowincji Ghazni.

Za kilka dni w Centrum Szkolenia Policji rozpocznie się następny kurs podstawowy. Po raz kolejny poprowadzą go żołnierze Żandarmerii Wojskowej pod dowództwem majora Mateusza Dadała.

Fot.: mjr Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze


Leopardy jadą na poligon
 
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Palmiry – miejsce kaźni
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Abramsy pod dobrą opieką
Kleszcze dla wojska
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Wojenny bohater na szubienicy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Air Show ’25 – do zobaczenia
Tajna misja polskiej agentki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Którą drogą do armii?
Bruksela przed szczytem
Wojna o porządek świata
Dobrowolsi – czas start!
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Priorytety dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Będzie za co kupić koreańską broń
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Lista trupich główek
Eurofightery znowu w Polsce
Nowy szef CWCR
Telefon zaufania dla żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowoczesna łączność dla armii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO