moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Specjalsi wygrali „Military Ski Patrol”

Nie lada wyzwaniem było pokonanie 25 kilometrów na nartach, po górach i na dodatek z 25-kilogramowym plecakiem. Takie zadanie postawiono przed startującymi w pierwszej edycji „Military Ski Patrol”, czyli zawodów służb mundurowych w narciarstwie skiturowym. Zwyciężyła je drużyna wojsk specjalnych. Za nią uplasowały się dwa zespoły straży granicznej.

Zawody rozegrano w Górach Izerskich, w okolicach Szklarskiej Poręby. Wzięło w nich udział 13 zespołów trzyosobowych. Wszystkie musiały pokonać 25 kilometrów, poruszając się po graniach i zboczach gór na nartach skiturowych. Do tego zawodnicy musieli wykonać na trasie dwa zadania z ratownictwa: przy użyciu detektora odszukać w lawinisku osobę zasypaną, a następnie zbudować tobogan z jednej pary nart oraz przetransportować na nim do mety jednego z członków zespołu wraz z jego plecakiem. Zadania nie były łatwe, a jednak nie przysporzyły zawodnikom większej trudności. Po zakończeniu rywalizacji wszyscy zgodnie przyznali, że najtrudniejszy, bo najbardziej wyczerpujący, był sam bieg. Zwłaszcza z powodu obciążenia, jakie zawodnicy musieli nieść w plecakach – na starcie i na mecie nie mogły ważyć mniej niż 24 kilogramy. W rzeczywistości startowali ze znacznie większym obciążeniem, bo nieśli ze sobą także prowiant: napoje i racje żywnościowe dostarczające sił na 25 kilometrów biegu.

Poziom zawodników był mocno zróżnicowany. Wystartowali nie tylko profesjonaliści, ale też osoby, które dopiero podczas tej rywalizacji zdobywały doświadczenie w biegach tego typu. – Wszyscy jednak się przekonali, że są to zawody wymagające, dlatego w przyszłym roku będziemy mogli je zorganizować na jeszcze wyższym poziomie. Na pewno podniesiemy poprzeczkę – zapowiada ppłk Andrzej Demkowicz, szef Sekcji Szkoleń Wysokogórskich Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, pomysłodawca i organizator pierwszej edycji „Military Ski Patrol”.

Ostatecznie najlepszy w tej rywalizacji okazał się zespół wystawiony przez wojska specjalne. Trudną trasę pokonał w 4 godziny, 22 minuty i 27 sekund. Kilka minut po nim do mety przybiegła pierwsza drużyna Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BOSG), z czasem 4:30:40. A ponad 20 minut po nich – drugi zespół BOSG, który zakończył zawody z wynikiem 4:53:59.

Wszystkie startujące drużyny pokonały wytyczoną trasę. Niezależnie od zajętego miejsca, każdy z pytanych uczestników „Military Ski Patrol” zapowiadał, że wystartuje też w drugiej edycji zawodów. Większość chce wtedy poprawić tegoroczne wyniki. A w tym celu – jak podkreślali biegacze – muszą nie tylko poprawić swoje umiejętności narciarskie oraz siłę i wytrzymałość. Zamierzają także zmienić sprzęt skiturowy na nowocześniejszy, znacznie lżejszy i lepiej dopasowany do osobistych cech zawodnika niż ten, który pożyczyli na te zawody z macierzystych jednostek.

Wśród uczestników pierwszej edycji „Military Ski Patrol” byli żołnierze z: 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz oczywiście z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W zawodach wystartowali też funkcjonariusze z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. O poziomie zawodników może świadczyć fakt, że niektórzy z nich są ratownikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ponieważ „Military Ski Patrol” zorganizowała wrocławska uczelnia wojskowa, trasa biegu rozpoczynała się w ośrodku szkolenia WSOWL „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie. Zawodnicy kończyli trasę na Polanie Jakuszyckiej u podnóża Gór Izerskich, gdzie sportowych emocji widzom dostarczali nie tylko żołnierze, ale też młodzi sportowcy startujący w mistrzostwach polski juniorów w biatlonie. Dlatego na mecie obu konkurencji przez całe popołudnie było słychać okrzyki zarówno zawodników finiszujących w obu biegach, jak i kibiców.

„Military Ski Patrol” był pierwszą edycją zawodów nawiązujących w swojej formule do „Military Patrol”, rozegranego jako oficjalna dyscyplina na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku. WSOWL zapowiada, że bieg ten będzie stałym elementem kalendarza imprez organizowanych przez uczelnię. Co więcej, w przyszłym roku zawody mają zostać uzupełnione o dodatkowe konkurencje, m.in. strzeleckie, a także będą rozgrywane na jeszcze trudniejszej trasie.

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: st. chor. sztab. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze

~góral_tccc
1456572540
Oj... Panowie dalej napierają w f1? Ten but ma z 15 lat... Dynafity na zdjęciu powyżej to pewnie prywatny zakup? Zapięcia "skrzynkowe" pamiętają podobne czasy. Myślałem że armia zmieniła nieco wyposażenie. Jeśli w podobnym sprzęcie panowie z 21BSP rok czy 2 lata temu na Edelweissie dolali tylu ekipom to tym większy szacunek. Gratuluję zwycięzcom i jak i reszcie uczestników kondychy i umiejętności.
C5-F6-94-96

Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejne FlyEle dla wojska
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto stołecznego garnizonu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Charge of Dragon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Kadisz za bohaterów
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
SOR w Legionowie
Strażacy ruszają do akcji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO