moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najważniejszy test polskiego NFIU

Organizacja majowego przerzutu do Polski tzw. szpicy NATO, czyli sił bardzo szybkiego reagowania, a także przygotowanie dla tych pododdziałów szkolenia na terenie naszego kraju będzie testem, czy osiągnęliśmy już pełną gotowość do działania – zapowiada płk Artur Bogowicz, dowódca NFIU w Bydgoszczy, czyli polskiej jednostki integracyjnej Sojuszu.


NATO Force Integration Unit (NFIU) utworzono w Bydgoszczy w 2015 roku jako jedną z sześciu jednostek integracyjnych Sojuszu odpowiedzialnych za przyjęcie w razie konfliktu sił Paktu Północnoatlantyckiego. Pełnią rolę sztabów łącznikowo-koordynacyjnych dla Sił Odpowiedzi NATO, czyli sił bardzo wysokiej gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) zwanych szpicą Sojuszu. W praktyce ma to wyglądać tak, że gdy NATO zdecyduje o wysłaniu żołnierzy do jakiegoś kraju, to wojskowi z NFIU wraz z krajem gospodarzem koordynują przerzut sprzętu, ludzi i amunicji oraz przemieszczanie tychże sił po danym państwie.

Do takiej sytuacji dojdzie w Polsce w maju. Oddziały „szpicy” przerzucone zostaną do naszego kraju na ćwiczenia o kryptonimie „Brilliant Jump-16”. Dowodzący polskim NFIU pułkownik Artur Bogowicz wyjaśnia, że będzie to ostateczny sprawdzian zdolności jednostki do działania.

– Już od jesieni wraz z przedstawicielami władz Polski planujemy przemieszczenie sił VJTF do Polski oraz organizujemy im pobyt na terenie naszego kraju – mówi płk Bogowicz. Podkreśla, że sporo pracy wymagały działania legislacyjne, dostosowujące polskie przepisy do wymogów VJTF. Chodziło o to, by można było uzyskać zgody i pozwolenia niezbędne do przemieszczania się i pobytu obcych wojsk na terenie Polski w jak najkrótszym czasie. Bataliony „szpicy” o najwyższym stopniu gotowości mają być zdolne do przerzucenia na miejsce w ciągu kilku dni od otrzymania rozkazu.

Według pułkownika prace związane z „Brilliant Jump-16” mają odpowiednie tempo, ponieważ polskiemu NFIU udało się zebrać odpowiednią kadrę już prawie w całości, choć obsadę jednostki stanowią żołnierze z aż 14 krajów (łącznie z Polską). W wojskowym slangu: „osiągnęli bardzo wysoki stopień ukompletowania”. – Państwa, które zgłosiły chęć udziału w polskim NFIU, zdecydowanie stanęły na wysokości zadania. Aby osiągnąć pełen stan osobowy, brakuje nam tylko czterech oficerów: Amerykanina, Bułgara, Holendra i Brytyjczyka – mówi płk Bogowicz.

Wbrew pozorom obsadzenie wszystkich stanowisk zagranicznymi oficerami nie jest takie proste. W polskim NFIU uczestniczą: Belgia, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Włochy, Holandia, Chorwacja, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone Ameryki. Każdy kraj musiał nie tylko znaleźć odpowiednich kandydatów na wskazane stanowiska, ale również fundusze na ich pobyt w Polsce.

Wysoki, bo przekraczający 90 procent poziom tzw. ukompletowania, wysoko ocenili stali przedstawiciele przy NATO z Polski, Wielkiej Brytanii i USA. Czyli ambasadorzy Jacek Najder, sir Adam Thomson oraz Douglas Lute, którzy 25 lutego odwiedzili bydgoską jednostkę. – To, co zobaczyliśmy, utwierdziło nas w przekonaniu, że stopień realizacji przez Polskę decyzji podjętych na szczycie NATO w Newport należy oceniać pozytywnie – komentował ambasador Jacek Najder. Powstanie NFIU zakładał bowiem przyjęty w Newport plan działań poprawiających gotowość NATO do reakcji na zagrożenia. Obecnie istnieje sześć takich jednostek: poza tą w Polsce także NFIU w Rumunii, Bułgarii, Estonii oraz na Litwie i Łotwie.

Dyplomaci, którzy spotkali się wczoraj z zagraniczną kadrą pracującą w NFIU w Bydgoszczy, zwiedzili również obiekt, który będzie nową siedzibą jednostki. Przechodzi on właśnie remont, żeby spełniał najwyższe NATO-wskie standardy bezpieczeństwa. Żołnierze powinni przejąć budynek w kwietniu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Na straży wschodniej flanki NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Głos z katyńskich mogił
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kolejne FlyEle dla wojska
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Front przy biurku
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Strażacy ruszają do akcji
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO