moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsze 100 dni zmian w armii

Nowelizacja znosząca 12-letni limit służby dla szeregowych, prace nad powołaniem obrony terytorialnej, uruchomienie od nowa programów modernizacji armii, w tym zakupu śmigłowców wielozadaniowych – to główne przedsięwzięcia wymienione przez ministra Antoniego Macierewicza podczas konferencji podsumowującej sto dni pracy w MON.


Film: MON

– Tych kilka miesięcy było poświęcone przede wszystkim rozpoczęciu zmian w armii. Dobrych zmian. Skoncentrowaliśmy się na umożliwieniu funkcjonowania armii jako nowoczesnej struktury, która będzie broniła bezpieczeństwa Polski – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas konferencji prasowej podsumowującej sto dni pracy w MON. Jak podkreślił szef resortu obrony, jednym z najważniejszych przedsięwzięć było przygotowanie zmian w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, znoszącej 12-letni limit służby dla szeregowych.

Koniec limitu

– Nowelizację przyjął Sejm i Senat, a rychło podpisze ją prezydent – przypomniał Macierewicz. Jak podkreślił, ta nowelizacja umożliwi pełne wykorzystanie potencjału polskich żołnierzy. Minister dodał, że kierownictwu resortu zależy też na realizacji drugiego ważnego postulatu. Jest nim wprowadzenie dodatkowego rodzaju sił zbrojnych, czyli obrony terytorialnej kraju. – Jest realne, aby na przełomie 2016 i 2017 roku powstały trzy brygady OT na wschodnich granicach kraju – podał minister.


Film: MON

Resort zabiega również o zapewnienie Polsce międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa. – Zależy nam na stałej, wysuniętej obecności wojsk NATO i USA w Polsce – mówił Macierewicz. Jak przypomniał, decyzję o takiej obecności podjęli niedawno ministrowie obrony w Brukseli, a jej ostateczny kształt zostanie przyjęty na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie.


Śmigłowce i tarcza

– Wiele czasu poświęciliśmy też na uruchomienie programów związanych z nowoczesnym uzbrojeniem, ponieważ po poprzednim rządzie odziedziczyliśmy olbrzymie zaniedbania w tej kwestii – informował szef MON. Jednym z takich programów jest zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych. Poprzednie kierownictwo MON wybrało ofertę firmy Airbus Helicopters i jej śmigłowiec H225M Caracal. – Takie rozwiązanie powodowało, że pieniądze z budżetu miały być przekazane na zewnątrz, a my chcemy, aby szły do polskich firm – zaznaczył minister.


Szef MON dodał, że nowe kierownictwo resortu prowadzi negocjacje dotyczące dostarczenia do armii tych wiropłatów. – Liczymy na udział francuskiego Airbusa w tym programie, ale zależy nam też, aby oprzeć go na Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu oraz Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik – podkreślił Macierewicz.

Bartosz Kownacki, wiceminister odpowiedzialny za modernizację armii, poinformował w rozmowie z dziennikarzami, że poprzedni przetarg na śmigłowce nie został unieważniony. – Podaliśmy Francuzom nasze warunki, teraz ruch jest po ich stronie – mówił wiceminister. Zgodnie z obietnicą MON, pierwsze nowe śmigłowce mają być dostarczone armii jeszcze w tym roku.

Jak dodał podczas konferencji minister obrony, zawansowane są także rozmowy o programie obrony przeciwrakietowej „Wisła”. – W zeszłym miesiącu skończyliśmy rozmowy w USA i dają one nadzieję, że umowa zostanie podpisana jeszcze w tym roku – mówił Macierewicz. Podkreślił też, że MON jest najbardziej zainteresowane współpracą z rządem USA, ale bierze też pod uwagę inne opcje.


Natomiast, jak poinformował minister Kownacki, unieważniony został przetarg na zakup dwóch małych samolotów pasażerskich do przewozu najważniejszych osób w państwie. Miały one uzupełnić dwie średnie maszyny Embraer, czarterowane od LOT. – Chcemy jeszcze w tym roku rozpisać i rozstrzygnąć dwa przetargi na małe i średnie samoloty dla VIP-ów – podał Kownacki. Jak tłumaczył wiceminister, małe maszyny byłyby przeznaczone do podróży po Polsce i Europie, a średnie także do lotów np. do Waszyngtonu. Pierwsze nowe samoloty miałyby trafić do wojska za trzy lata.

Tradycje niepodległościowe

Macierewicz podkreślił, że nowe kierownictwo MON docenia codzienną pracę i wysiłek polskich żołnierzy i dowódców, w tym intensywne przygotowania do największych ćwiczeń „Anakonda-16” zaplanowanych na czerwiec. – Będą one rzeczywistą prezentacją sił NATO i sprawności polskiej armii – mówił szef resortu obrony.

Minister dodał jednak, że wśród dowództwa naszej armii nie ma miejsca na ludzi wywodzących się z sytemu komunistycznego. – Chcemy, aby fundamentem polskich odrodzonych sił zbrojnych byli młodzi oficerowie, którzy wyrośli w tradycji Polski niepodległej – zaznaczył szef MON.

Podczas konferencji podkreślano także, iż ważnym elementem prac MON jest przywrócenie tradycji niepodległościowej w funkcjonowaniu polskiego wojska. – Dotyczy to szczególnie żołnierzy niezłomnych, których zaangażowanie, poświęcenie i determinacja kształtują polską armię – mówił minister Macierewicz.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~Majorek
1456590720
Nie ma miejsca dla oficerów z systemu komunistycznego? A komu podaje rękę. Przecież Szef Sztabu promocję oficerską miał w Częstochowie ale był też ostatnim rocznikiem który wypowiadał słowa... ... w braterskim sojuszu z Armią Radziecką i innymi sojuszniczymi armiami .. Wiem bo też tam byłem i te słowa wypowiadałem. Innego wojska w Polsce nie było. Czy z tego powodu jesteśmy gorsi którzy rok później o Armi Czerwonej już nie mówili?????
26-F5-37-2E
~boss oksywie
1456520280
a pan Minister o emerytach mundurowych juz zapomial !! sic !! ktos zabral nam prawo do korzystania z obiektow sportowych tego resortu czy mamy byc ,,Kiepskimi ,, nie daj Boze na czas ,,W,, !! korzystalismy z obiektow po godz sluzbowych mlodszych kolegow
26-A0-6E-3F

„Grand Quadriga ‘24”
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
By Polska była bezpieczna
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zawsze gotowi do pomocy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Broń Hitlera w rękach AK
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO