moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ponad pół tysiąca miejsc na studia w mundurze

Lotnictwo i kosmonautyka, inżynieria bezpieczeństwa, nawigacja i informatyka – to tylko kilka kierunków studiów, które kandydatom na oficerów proponują wojskowe uczelnie w Warszawie, Gdyni, Wrocławiu i Dęblinie. W sumie na studiach mundurowych są 534 miejsca. Chętni muszą się zarejestrować elektronicznie do 31 marca.Studia w mundurze oferują cztery uczelnie: Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie. Liczbę miejsc w danym roku akademickim dla słuchaczy poszczególnych szkół i kierunków określa corocznie wydawane rozporządzenie MON.„Limity uwzględniają możliwości dydaktyczne uczelni oraz zapotrzebowanie jednostek i instytucji Ministerstwa Obrony Narodowej na absolwentów tych kierunków w perspektywie pięcioletniego czasu kształcenia przyszłych absolwentów” – można przeczytać w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Od Warszawy po Gdynię

Zgodnie z tegorocznym projektem w roku akademickim 2016/2017 wojskowe studia będą mogły rozpocząć 534 osoby, które chcą zostać oficerami. Najwięcej kandydatów przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna. Kształcić się tu będzie mogło 280 osób. Zainteresowani mogą się ubiegać o studia na kierunkach: elektronika i telekomunikacja (92 miejsca), informatyka (50), mechatronika (27), lotnictwo i kosmonautyka (25), budownictwo (25),kryptografia i cyberbezpieczeństwo (15) oraz chemia (15).

Wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowychplanuje przyjąć na pięcioletnie studia stacjonarne 150 kandydatów na oficerów. To o sześć osób więcej niż w ubiegłym roku. – Ci, którzy zdecydują się na studia właśnie u nas, mają do wyboru dwa kierunki: zarządzanie i inżynierię bezpieczeństwa. Według projektowanych limitów na ten pierwszy będziemy mieli w tym roku więcej, bo aż 142 miejsca. W ubiegłym roku było ich 126 – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni.

W dęblińskiej „Szkole Orląt”na chętnych czekać będą 74 miejsca. Na nawigację przyjętych zostanie 10 osób, na logistykę – 4. W najbliższym roku akademickim uczelnia planuje rozpocząć kształcenie większej niż dotąd liczby kandydatów na pilotów. Na wydziale lotnictwa i kosmonautyki przygotowano 60 miejsc. – To studia bardzo trudne, wymagające szczególnie dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Zwiększone potrzeby w zakresie kształcenia kandydatów na tym właśnie kierunku wynikają z eliminacji lub rezygnacji podchorążych ze studiów – podkreśla ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy dęblińskiej Szkoły Orląt. – Wykruszenia spowodowane są najczęściej utratą przez słuchaczy predyspozycji zdrowotnych do pełnienia zawodowej służby wojskowej na końcowym etapie studiów. Bywa też, że młodzi ludzie nie radzą sobie z trudami nauki – wyjaśnia. Tylko w ostatnich dwóch latach z marzeniami o lotnictwie musiało pożegnać się 16 podchorążych.

O pięć miejsc mniej niż w ubiegłym roku oferuje z kolei Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Przyjmie 30 maturzystów, w tym po 10 na wydział nawigacji i informatyki, po 5 na mechanikę i budowę maszyn oraz mechatronikę.

Studia nie dla wszystkich

Studia w mundurze to oferta nie dla wszystkich. Żeby się ich podjąć, należy wykazać się doskonałym zdrowiem oraz znajomością języka angielskiego i motywacją do służby. Trzeba też mieć ukończone 18 lat, zdaną maturę, polskie obywatelstwo i zaświadczenie o niekaralności.

Ci, którym marzy się wojskowa edukacja, mają czas do 31 marca 2016 roku na zarejestrowanie się na stronie wybranej uczelni. Potem trzeba złożyć do rektora pisemny wniosek o przyjęcie. Należy dołączyć do niego życiorys, skrócony akt urodzenia i wnieść opłaty rekrutacyjne. O złożeniu przez daną osobę wniosku uczelnia powiadamia wojskowego komendanta uzupełnień. Ten kieruje kandydata na badania do wojskowej komisji lekarskiej i wojskowej pracowni psychologicznej. Pozytywne orzeczenie tych komisji jest furtką do dalszych starań o przyjęcie na studia w mundurze.
Szczegółowe zasady naboru kandydatów na uczelnie wojskowe znajdują się w zarządzeniu nr 15/MON z 15 czerwca 2015 r. Z dokumentu można dowiedzieć się, jak wygląda harmonogram rekrutacji, system naliczania punktów na przykład za sprawdzian fizyczny i rozmowa kwalifikacyjna, a także jakie dokumenty kandydaci na żołnierzy muszą dostarczyć do dnia egzaminów wstępnych.

W październiku 2015 studia wojskowe rozpoczęło ponad 520 osób. Najwięcej, bo ponad 280 podchorążych, kształci się w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Na wrocławskiej WSOWL studiuje 144 podchorążych, na dęblińskiej WSOSP– 61, a na Akademia Marynarki Wojennej– 28.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marek Kantoch

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zachować właściwą kolejność działań
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Odstraszanie i obrona
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO