moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo zależy od ludzi
Zakończyła się prowadzona wspólnie przez Polskie Siły Zadaniowe oraz afgańską armię (ANA) operacja „White Eagle Fury II”.


„Celem szury było przekonanie lokalnej społeczności do wspierania miejscowych władz i rządu. Uświadomienie mieszkańcom, że jest to droga, dzięki której będą mogli żyć zgodnie ze swoimi zasadami, religią i prawami w bezpiecznym państwie, mieli możliwość swobodnego przemieszczania się, dostęp do pomocy medycznej oraz do szkół”, mówił dowódca zgrupowania bojowego „Alfa” (ZBA) podpułkownik Rafał Miernik. Oprócz polskiego dowódcy, w spotkaniu wziął też udział szef policji prowincji Ghazni pułkownik Zarawar Zahed, dowódca 1 kandaku ANA pułkownik Wakil Warsji Abdul oraz przedstawiciel grupy do spraw współpracy cywilno-wojskowej CIMIC kapitan Tomasz Kowal. Chociaż na szurze nie było przedstawicieli z oddalonych wiosek dystryktu, pojawiło się na niej kilkudziesięciu członków lokalnej społeczności.

Głównym tematem spotkania były kwestie bezpieczeństwa w dystrykcie Zana Khan. Poruszono również kwestie związane ze współpracą pomiędzy siłami koalicji, wojskiem i policją afgańską a społecznością, bez której wsparcia żadne wysiłki nie przyniosą efektów. „Każdego dnia współpracujemy z Afgańczykami z armii, policji czy cywilami, którym również zależy na rozwoju kraju i poprawie jego bezpieczeństwa”, mówił podpułkownik Miernik. Dowódca ZB „Alfa” podkreślił również, że służby afgańskie przejmują coraz więcej zadań z rąk sił koalicji, stają się bardziej samodzielne i coraz lepiej przygotowane do przejęcia odpowiedzialności.

„Bezpieczeństwo zależy od nas samych. Musimy bronić się przed talibami i współpracować z silami koalicji, bo oni są tutaj, aby pomóc nam odbudować pokój i wspierać rozwój naszego kraju”, mówił dowódca policji pułkownik Zarawar Zahed. Dowódca policji w prowincji Ghazni jako przykład do naśladowania wskazał postawę ludności dystryktu Khwaja Omari, gdzie miejscowa ludność sama dba o właściwy poziom bezpieczeństwa, umożliwiający rozwój ekonomiczny, gospodarczy i społeczny. „Podstawą bezpieczeństwa i rozwoju w dystrykcie Khwaja Omari jest aktywne zaangażowanie miejscowej ludności w proces budowy bezpieczeństwa i zanegowanie obecności rebeliantów w społeczeństwie”, podsumował pułkownik.

Przedstawiciele starszyzny w swoich wystąpieniach podkreślali jedność społeczności Afganistanu opartą na wspólnej religii islamu. Mówili też o zagrożeniach związanych z działaniami rebeliantów, a także o tym, jak konflikty z ostatnich lat wyniszczyły kraj i ile jego mieszkańcy w tym czasie stracili. Najwyższy czas się temu przeciwstawić.

Pełne ręce roboty podczas spotkania mieli ratownicy medyczni ZBA. Była to okazja, by udzielić niezbędnej pomocy medycznej, o którą w niektórych rejonach Afganistanu ciągle nie jest zbyt łatwo. Kiedy w jednej z sal szkoły trwały rozmowy, w innej polscy medycy przyjmowali dzieci. „Rozdajemy dzieciakom cukierki, ale też szczoteczki do zębów, środki czystości, mydła, kremy lub – jeśli to konieczne – leki. Część tych dzieci na pewno wymaga diagnostyki, my możemy udzielić tylko doraźnej pomocy jak opatrzenie drobnych ran czy zaopatrzenie w lekarstwa”, mówił cywilny ratownik medyczny ZBA Tomasz Salak, który wraz kapral Barbarą Kamińską pomagali Afgańczykom. Po zakończeniu szury również starszyzna tłumnie zjawiła się w sali tymczasowo pełniącej funkcję gabinetu medycznego. Liczba problemów zdrowotnych, z którymi zgłosili się mieszkańcy dystryktu Zana Khan, świadczyła o tym, jak poważnym problemem jest brak podstawowej opieki medycznej w regionie.

Nad bezpieczeństwem podczas spotkania czuwali żołnierze 1 kompanii zmotoryzowanej ZBA oraz 2 zespołu doradczo-łącznikowego do spraw szkolenia afgańskiej armii OMLT wraz z kompanią ANA, którzy od kilku dni w ramach operacji „White Eagle Fury II” wykonywali zadania w dystrykcie Zana Khan.

Fot.: ppor. Anna Wisłocka

dodaj komentarz

komentarze


„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
 
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Kormorany, czyli praca zespołowa
Nowatorskie manewry Marszałka
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Więcej Bystrych dla armii
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Słowo czekisty
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Cegiełka na morzu
To dobra ustawa dla wojska
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Pod okiem rangersów
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
F-35 w powietrzu
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Karą mogła być tylko śmierć
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Medic on the Battlefield
Air Policing piątej generacji
Celne oko strzelców CWZS-u
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Kraby strzelały w Danii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Wspólne zakupy amunicji
GROM szuka odważnych
Będziemy produkować więcej amunicji
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Młot na dyktatora
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
NATO podsumowało 2022 rok
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Na ratunek „Rudemu”
Koniec XI zmiany PKW Orlik
„Hubal” bije Niemców
Polski wkład w „Wisłę”
Natowski dialog operacyjny
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Na trasie legendarnego biegu
Startuje „Jaskółka”
NATO patrzy na wschód
Great Game on the Sea
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Wojna w świecie popkultury
Defilada powraca!
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO