moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w sportowym współzawodnictwie

W tym roku będzie można walczyć zespołowo o puchary na 11 Mistrzostwach Wojska Polskiego, ale – inaczej niż poprzednio – do rankingu nie będzie brany pod uwagę najgorszy rezultat każdej reprezentacji. We współzawodnictwie w sporcie powszechnym w WP zmieniono również zasady punktacji i wprowadzono poprawki do regulaminów rozgrywania kilku czempionatów.


Rywalizację o punkty rozpocznie – podobnie jak w zeszłym roku – Spartakiada Wiosenna. W jej programie znajdą się jednak mistrzostwa, które w październiku 2015 roku rozegrano w ramach Spartakiady Jesiennej. Czempionaty w pokonywaniu przeszkód ośrodka sprawności fizycznej, biegu patrolowym i strzelaniu z pistoletu wojskowego i kbk AK/Beryl odbędą się 6 – 10 czerwca w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Następnie żołnierze z 11 reprezentacji będą walczyć o medale i punkty w Mistrzostwach Wojska Polskiego w półmaratonie, które odbędą się 11 września w ramach V Półmaratonu Zielonogórskiego. Na wrzesień zaplanowano również czempionaty w pięcioboju wojskowym (w Zegrzu) i biegu na orientację (w okolicach Poznania). O końcowych wynikach współzawodnictwa zadecyduje Spartakiada Jesienna, której gospodarzem jest Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Impreza ta odbędzie się 14–18 listopada, a żołnierze będą walczyć o medale w piłce siatkowej, futsalu, pływaniu i biegach przełajowych.

– W tym roku do tabeli współzawodnictwa będą punktowane wyniki mistrzostw Wojska Polskiego w takich samych dyscyplinach, jak w zeszłym. Wprowadziliśmy jednak jedną poprawkę. Do końcowych wyników nie będziemy wliczać punktów ze wszystkich 11 czempionatów, a z 10 – mówi ppłk Mirosław Langner z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, oficer nadzorujący współzawodnictwo w sporcie powszechnym w WP. – Postanowiliśmy również bardziej docenić reprezentacje, które na mistrzostwach zajmą miejsca na podium. Zwycięzcy otrzymają 14 punktów, druga drużyna – 12, trzecia – 10, czwarta – 8, piąta – 7 i kolejne po punkcie mniej. W zeszłym roku za pierwszą lokatę było 12 oczek, za drugą – 10, za trzecią – 9, czwartą – 8 i za kolejne po oczku mniej – dodaje oficer.

– Trudno teraz ocenić, jak zmiany w punktacji wpłyną na rywalizację. Dla szkoleniowców odpowiadających za przygotowanie reprezentacji bardziej istotne są innowacje w regulaminach rozgrywania mistrzostw – twierdzi mjr Sebastian Krasoń, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. – Na pewno będzie nam w tym roku bardzo trudno ponownie wygrać, ale nie zamierzamy ułatwić zadania rywalom – dodaje oficer, który wraz ze swoim zastępcą st. chor. Tomaszem Muchą pięć razy z rzędu poprowadził reprezentację „Czarnej Dywizji” z przyporządkowanymi jej jednostkami do zwycięstwa we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Wojsku Polskim.

W porównaniu do zeszłorocznych mistrzostw, z których punkty były wliczane do współzawodnictwa w sporcie powszechnym, zmiany w regulaminie rozgrywania zawodów dotknęły czempionatów w biegu na orientację, biegach przełajowych, półmaratonie i pływaniu. W biegu na orientację nie przyjęły się nowinki wprowadzone w zeszłym roku do rywalizacji sztafet. Powrócono więc do ustaleń obowiązujących w 2014 roku. Natomiast w czempionacie w biegach przełajowych w każdej reprezentacji o punkty mają walczyć trzy zawodniczki, a nie jak w 2015 roku – dwie. Ponadto wprowadzono korektę do rywalizacji w sztafecie mieszanej 4x1000 m. W zeszłym roku w składzie musiała być co najmniej jedna zawodniczka, w tym – dwie kobiety.

W półmaratonie zmniejszono liczbę zawodników w reprezentacjach z 50 do 30. W 2015 roku można było wystawić po 15 mężczyzn w kategorii do 35 lat i od 36 do 45 oraz 10 mężczyzn w kategorii powyżej 45 lat i 10 kobiet. W tym roku reprezentacje będą się składać z 25 mężczyzn i pięciu kobiet. Po dziesięciu zawodników będzie można wystawić w kategorii do 35 lat i 36–45 lat oraz pięciu w kategorii powyżej 45 lat. W 2015 roku do klasyfikacji zespołowej mistrzostw sumowano punkty uzyskane przez najlepszych 40 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Natomiast w tym będą liczone punkty zdobyte przez wszystkich członków reprezentacji.

Najwięcej zmian regulaminowych dotknęło czempionatu pływaków. Mężczyźni będą rywalizować w trzech nowych konkurencjach: 50 i 100 m stylem motylkowym oraz 100 m stylem grzbietowym. Zmieniono również program sztafet. Nie będzie już sztafety mieszanej 4x50 m stylem dowolnym. Pozostała sztafeta 4x50 m stylem zmiennym mężczyzn oraz wprowadzono rywalizację sztafet męskich i kobiecych 4x50 m stylem dowolnym.

Wyniki współzawodnictwa w sporcie powszechnym w 2015 roku

1. Dowództwo Generalne RSZ 1 / 11 Dywizja Kawalerii Pancernej – 113 pkt.
2. Dowództwo Generalne RSZ 2 / 12 Dywizja Zmechanizowana – 111.
3. Dowództwo Generalne RSZ 4 / Siły Powietrzne – 88.
4. Dowództwo Generalne RSZ 6 / Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – 85.
5. Dowództwo Generalne RSZ 3 / 16 Dywizja Zmechanizowana – 72.
6. Dowództwo Generalne RSZ 7 / szkolnictwo wojskowe – 70.
7. Dowództwo Generalne RSZ 5 / Marynarka Wojenna – 49.
8. Reprezentacja wyższych uczelni wojskowych – 48.
9. Dowództwo Garnizonu Warszawa – 38.
10. Żandarmeria Wojskowa – 31.
11. Instytucje centralne Ministerstwa Obrony Narodowej – 7.

SZUS

autor zdjęć: arch. Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
 
Pierwszy skok
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Cud w Trewirze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ślubowanie kadetów OPW
Podwójny Półmaraton Komandosa
Mocny sygnał od NATO
Spadochroniarze na Podlasiu
Abramsy pod dobrą opieką
Roszady personalne w PGZ-ecie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zielone światło dla Barbary
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Bruksela przed szczytem
Szef MON-u w Brukseli
Invictus w zimowym stylu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
W rezerwie pasywnej będą oceny
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Offset dla „Wisły”
Śnieg może być groźną bronią
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Skromny początek wielkiej wojny
Rusza kwalifikacja wojskowa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Lekcje z frontu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
Dobrowolsi – czas start!
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Eurofightery znowu w Polsce
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO