moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Posłowie rozmawiali o obronie terytorialnej

Przed obroną terytorialną stawiamy trzy podstawowe cele. Przede wszystkim ma ona zwiększyć potencjał odstraszania. Ale zadaniem jej żołnierzy będą także działania antyterrorystyczne i antydywersyjne oraz wzmacnianie postaw patriotycznych – mówił podczas obrad sejmowej Komisji Obrony Narodowej dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. budowy OT.


W czwartek posłowie z Komisji Obrony Narodowej wysłuchali informacji przedstawicieli MON na temat głównych założeń budowy obrony terytorialnej. Dr Grzegorz Kwaśniak przypomniał, że Wojska Obrony Terytorialnej mają być piątym rodzajem sił zbrojnych. – Na ich czele będzie stać dowództwo podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego – mówił pełnomocnik MON ds. budowy OT.

Jeszcze w tym roku powstaną trzy brygady, które będą rozmieszczone na wschodzie Polski. Docelowo w każdym powiecie ma działać jedna kompania. W Wojskach Obrony Terytorialnej będą służyli żołnierze-obywatele, szkoleni w systemie weekendowym (dwa dni w miesiącu przez trzy lata). – Dla ochotników przewidujemy system zachęt finansowych. To nie będą duże pieniądze, bo około 500 zł miesięcznie. Jeśli jednak okaże się to niewystarczające, to suma może zostać zwiększona – zapowiadał dr Kwaśniak.


Pełnomocnik mówił też o oczekiwaniach wobec WOT. Na pierwszym miejscu wskazał zwiększenie potencjału odstraszania polskiego wojska. Drugim celem ma być – jak podkreślał – uzyskanie zdolności operacyjnych do samodzielnego prowadzenia działań antykryzysowych, antydywersyjnych i antyterrorystycznych. „Trzecim celem powinno być wzmocnienie patriotycznych i chrześcijańskich fundamentów naszego systemu obronnego oraz sił zbrojnych tak, aby patriotyzm oraz wiara polskich żołnierzy były najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa i umożliwiały skuteczną realizację programu budowy siły militarnej Polski” – czytamy w materiale informacyjnym pełnomocnika.

Struktury OT mają powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Pełnomocnik przyznał, że największym problemem przy ich budowie będzie brak odpowiedniej kadry oraz infrastruktury np. strzelnic, na których można szkolić żołnierzy.


Posłowie opozycji pytali m.in. o to, czy nie lepiej zainwestować pieniądze w rozwój wojsk lądowych. Czesław Mroczek (PO), były minister obrony, ostrzegał, że tworzenie praktycznie od zera OT, oznacza zmniejszenie kwot przeznaczonych na realizację programów modernizacyjnych. – Wszystkie środki zostaną skierowane na projekt budowy Obrony Terytorialnej. Rozwój sił zbrojnych zostanie siłą rzeczy zahamowany – przekonywał Mroczek.

Politycy PO dopytywali także o koszty budowy infrastruktury dla OT, ponieważ w informacji pełnomocnika ich nie podano. Pułkownik Krzysztof Gaj, szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego odpowiedział jednak, że nie może podać takich danych. – Nie przywiązujmy się na razie do konkretnych liczb, bo i tak trwają jeszcze analizy i kalkulacje – podkreślał dr Gaj.

Poseł Arkadiusz Czartoryski z PiS zauważył, że warto stworzyć system „absorpcji darów społecznych”, na przykład poprzez otwarcie specjalnego konta, na które Polacy mogliby wpłacać pieniądze z przeznaczeniem na budowę i funkcjonowanie OT. – Środki mogłyby pochodzić od zwykłych obywateli, ale także od przedsiębiorców i samorządowców – proponował poseł Czartoryski.


Z kolei posłanka Anna Maria Siarkowska z Kukiz’15 zgłosiła pomysł, by zakupy na rzecz OT „były realizowane poza systemem zamówień publicznych”, co znacznie ułatwiłoby proces wyposażania żołnierzy.

Dr Grzegorz Kwaśniak zaznaczył jednak, że przedstawiona posłom koncepcja jest dopiero wstępnym projektem. – Wersja ostateczna będzie gotowa za dwa-trzy tygodnie – dodał.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze


Czujemy się tu jak w rodzinie
 
Szpital u „Troski”
Polsko-litewskie konsultacje
Formoza. Za kulisami
Szkolenie na miarę czasów
Pancerny sznyt
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Mark Rutte pokieruje NATO
Lato pod wodą
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
„Armia mistrzów” – sporty walki
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Spadochroniarze na warcie w UE
The Suwałki Gap in the Game
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Śmierć przyszła po wojnie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Roczny dyżur spadochroniarzy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Nie wierzę panu, mister Karski!
Walka – tak, ale tylko polityczna
Jak usprawnić działania służb na granicy
Na ratunek… komandos
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Wracajcie z medalami!
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Feniks – następca Mangusty?
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Pancerniacy trenują cywilów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Za zdrowie utracone na służbie
Sportowa rywalizacja weteranów misji
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Olimp gotowy na igrzyska!
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Oczy na Kijów
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Włoski Centauro na paryskim salonie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Operacja borelioza”
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Z parlamentu do wojska
Prezydent Zełenski w Warszawie
RBN przed szczytem NATO
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Silniejsza obecność sojuszników z USA
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Serwis bliżej domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO